Lani so na deponijo Mala Mežakla pripeljali okrog 35 tisoč ton odpadkov iz občin Jesenice, Kranjska Gora, Žirovnica, Radovljica, Bohinj, Škofja Loka, Železniki ter kranjskih občin. (Foto: Anka Bulovec)

Na Mali Mežakli bodo uredili tudi sortirnico

Deponija Mala Mežakla v jeseniški občini zagotavlja rešitev problema odpadkov za prihodnjih dvajset do trideset let.

V podjetju Jeko-In so opravili anketo med občani, v kateri so jih spraševali, kako ravnajo z odpadki, ki nastajajo v gospodinjstvu. Petnajst odstotkov jih je odgovorilo, da vse odpadke odložijo v zabojnik za odpadke. Sedemdeset odstotkov papir, steklo, plastenke in pločevinke nosi na ekološki otok, ostale odpadke pa odložijo v zabojnik za odpadke. Petnajst odstotkov pa odpadke kuri oziroma jih odlaga na drug način. Na deponiji Mala Mežakla vsako leto opravijo lasersko skeniranje, na osnovi katerega izračunajo zapolnjenost deponijskega prostora. Nazadnje so deponijo lasersko skenirali julija lani in rezultat je pokazal, da je deponija zapolnjena približno 40-odstotno. Do julija lani pa je bilo odloženih nekaj več kot 267 tisoč kubičnih metrov odpadkov. Skupaj je na njej za 403 tisoč kubičnih metrov deponijskega prostora. Glede na vsakoletno zmanjševanje količine odloženih odpadkov je na njej prostora še za vsaj petnajst do dvajset let, ob morebitni širitvi pa še več.

Deponija Mala Mežakla je po operativnem programu vlade opredeljena kot odlagališče prvega reda in je uvrščena v regijski koncept reševanja problematike odpadkov. S tem ji je zagotovljeno obratovanje tudi v prihodnje; po programu naj bi na Malo Mežaklo dovažali odpadke iz upravnih enot Jesenice, Radovljica in Škofja Loka. Po podatkih javnega komunalnega podjetja Jeko-In, ki je najemnik deponije, ta čas na Malo Mežaklo dovažajo odpadke iz občin Jesenice, Kranjska Gora in Žirovnica (te tri občine so lastnice deponije), Radovljica, Bohinj, Škofja Loka, Železniki in kranjskih občin. Občine Žiri, Gorenja vas – Poljane, Bled in Gorje pa kljub temu, da po operativnem programu sodijo na Malo Mežaklo, niso pokazale interesa in odpadke odvažajo drugam.

Po pogodbi cena za dovoz odpadkov iz drugih občin znaša 85 evrov za tono, k čemur je treba prišteti še okoljsko dajatev. Za primerjavo: za jeseniško občino, ki je ena od lastnic deponije, cena znaša nekaj manj kot 34 evrov plus okoljska dajatev.

Sortirnica in izkoriščanje deponijskega plina

Kot poudarjajo v podjetju Jeko-In, si bodo v prihodnje prizadevali zlasti za zmanjševanje količine odloženih odpadkov oziroma za povečevanje količine ločeno zbranih odpadkov. Prav količina izločenih odpadkov na prebivalca na leto je eden od kazalnikov kakovosti ravnanja z odpadki in podatki kažejo, da se ta količina iz leta v leto povečuje. Še v letu 2007 je količina izločenih odpadkov pred odlaganjem na deponijo znašala dobrih 28 kilogramov na občana na leto, lani pa že več kot 65 kilogramov. Te količine pa naj bi se v prihodnje še povečale, saj so že pripravljeni projekti za postavitev sortirnice na Mali Mežakli. To naj bi postavili zunaj deponije, na zemljišču, ki bo v lasti Občine Jesenice, ta pa bo podelila stavbno pravico izbranemu investitorju. Po predvidevanjih naj bi se s sortiranjem odpadkov količina odpadkov, ki jih bodo še odlagali na deponijo, zmanjšala kar za četrtino.

Postavitev sortirnice pa ni edini projekt, ki ga načrtujejo v občinah – lastnicah deponije. Pripravljeni so tudi projekti za energetsko izkoriščanje deponijskega plina. S tako pridobljenim plinom bi po eni možnosti proizvajali toploto in elektriko (tako imenovano kogeneracijo), po drugi, bolj sprejemljivi možnosti pa bi plin po kolesarski poti pripeljali do parne centrale in bi energijo uporabili za ogrevanje.

Potekajo pa tudi postopki za pridobitev evropskega denarja za prilagoditev deponije evropski zakonodaji. Po idejnem projektu naj bi na deponiji uredili nov vhodni plato s pripadajočimi objekti, dovoz do novega odlagalnega polja in novo dostopno cesto do deponije, uredili pa naj bi tudi odlagalno polje med starim in novim delom deponije. Pri tem občine Jesenice, Kranjska Gora in Žirovnica, ki so solastnice deponije, računajo predvsem na evropski denar.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / ponedeljek, 18. maj 2009 / 07:00

Nadzorniki ovadili Marto Gorjup Brejc

Tržič – Nadzorniki tržiškega Peka so v torek soglasno sprejeli sklep o vložitvi ovadbe proti predsednici uprave Marti Gorjup Brejc. Očitajo ji domnevno odobritve neupravičenih iz...

Objavljeno na isti dan


Kranjska Gora / ponedeljek, 10. avgust 2009 / 07:00

Ob prazniku odprli most

Kranjska Gora občinski praznik praznuje na dan, ko je pred 114 leti Jakob Aljaž na vrhu Triglava postavil znameniti stolp.

Bled / ponedeljek, 10. avgust 2009 / 07:00

Manj obiskovalcev, a več porok

Na Blejskem gradu so letos našteli 90 tisoč obiskovalcev, kar je za desetino manj kot lani.

Prosti čas / ponedeljek, 10. avgust 2009 / 07:00

Ohladitev ob hladnem pivu

V zadnjem času poletje ni skoparilo s soncem in visokimi temperaturami. Nekaj znanih Gorenjcev smo tako povprašali, kako se spopadajo z vročimi poletnimi dnevi.

Domžale / ponedeljek, 10. avgust 2009 / 07:00

Za dvesto otrok ni prostora

Kljub gradnji novih vrtcev se v Domžalah soočajo z veliko prostorsko stisko.

Prosti čas / ponedeljek, 10. avgust 2009 / 07:00

Glasbeno nasvidenje do naslednje Kranjske noči

Kranfest v gorenjski prestolnici obišče množica ljudi, kljub temu da je tudi letos 27. Kranjska noč (31. julij in 1. avgust) potekala v času, ko so ljudje še na dopustih. Najbolj množično...