Vodna kreša za osvežujoče solate

Kreša, protistrup za nikotin

Vodna kreša naj bi bila učinkovit protistrup za nikotin, zatorej naj jo pridno uživajo kadilci. Z njenim sokom naj si izpirajo usta, saj krepi dlesni, ki jih načenja tobak, in tudi osvežuje dah.

Vodna kreša (Nastrutium officinale), rastoča v čistih vodnih virih, je od sive davnine veljala za čudežno rastlino. Antičnemu človeku je vračala moč, odločnost, pogum, celo razum. V srednjem veku so si z njo čistili kri, sodoben človek pa po njej sega tudi v želji po lepoti in ohranjanju mladostnosti.

Solata za ravnotežje

Čeravno Angleži iz vodne kreše pogosto pripravljajo juhe in omake, bomo njene zdravilne odlike najbolje izkoristili, če jo bomo uživali v surovi obliki. Priporočam pripravo krešne solate, ki vas bo očarala z nenavadnim okusom. Lahko bi ga opisali kot sveže pekoč, še najbolj spominjajoč na gorčico ali redkev. Francoski mojster zelišč in zdravilstva Maurice Messegue meni, da je kreša poleg regrata najprimernejša zelenjava za solato. Prepričan je tudi, da si s to solato človek pri hudi vrtoglavici spet pridobi občutek ravnotežja. Uživajo naj jo ljudje, ki jim primanjkuje vitamina C, in tisti, ki si želijo očistiti kri. Kako pa jo pripravimo? Kakor komu prija, bi lahko rekli. Če nimate ideje, skromen namig: potem ko smo svežo krešo dobro oprali, jo zabelimo z olivnim oljem, okisamo z limono in dodamo na drobno narezano čebulo in česen. Tako pripravljeno solato pustimo nekaj časa stati, preden jo uporabimo. Spomladi si lahko pripravimo tudi mešano solato iz divjih rastlin: kreši poljubno dodamo koprivo, rman, regrat idr. Odlična je tudi solata iz vodne kreše, artičok, belušev in paradižnika, ki jo začinimo z olivnim oljem, jabolčnim kisom, kumino, soljo, poprom in gorčico. Kreša se zelo dobro obnese kot dodatek sendvičem. Prijetno začini tudi okus sirovim ali skutnim namazom. Zelo dobro se ujame z začimbami močnejšega okusa, kot so česen, čili, soja, ingver in čebula. Vodna kreša ni primerna za nosečnice, saj prevelika količina vitamina C lahko sproži prezgodnji porod ali splav.

Presni sok nas postavi na noge

Krešin sok dobimo tako, da krešine liste in steblike močno pretlačimo in iztisnemo skozi čisto platneno krpo. Zjutraj spijemo kozarec presnega soka, ki odstrani strupe iz našega telesa, pospešuje prebavo in izločanje vode. Ker je tako pripravljen sok zelo intenzivnega in pekočega okusa, ga je bolje zmešati s kakšno hladno tekočino, denimo s paradižnikovim ali korenčkovim sokom, mlekom ali medeno vodo. Ta sok nas bo v hipu poživil in okrepčal. Nanj naj ne pozabijo kadilci, saj je odličen protistrup za nikotin. Pridno naj ga pijejo, z njim pa naj si izpirajo tudi ustno votlino. Zunanje ga lahko uporabimo tudi za obkladke pri kožnih boleznih, denimo mozoljavosti in aknah.

Čaj za odvajanje vode

Čaja iz kreše ne pripravljamo ravno pogosto, saj naj bi bila bistveno bolj učinkovita v sveži obliki. Nekateri fitoterapevti pa to vodno rastlinico kljub temu svetujejo za odvajanje odvečne vode iz telesa. Čaj pripravimo kot poparek: s skodelico vrele vode poparimo žličko sveže nasekljane kreše ter pustimo stati dvajset minut, precedimo in pijemo. Spijemo do dve skodelici čaja na dan.

Kopel za utrujene noge

Ženske ali moški, ki bi želeli imeti kožo voljno in sijočo kot lilije, si naj pripravijo krešno kopel. Na liter vode računajte dobro prgišče drobno narezane kreše. Kopel je blagodejna tudi pri mozoljavosti in raznih kožnih boleznih. Pri mišičnih bolečinah, utrujenih nogah in rokah zaležejo delne kopeli rok in nog. Kopeli pripravimo s komaj mlačno vodo.

Losjon proti plešavosti

Že prej omenjeni Mauruice Messegue je pri plešavosti svetoval, da zmešamo sto gramov krešinega soka in sto gramov devetdeset odstotnega alkohola. Tako dobimo vodico proti izpadanju las, s katero si vsak dan natiramo lasišče. No, če nas ne skrbi, kaj si bodo o našem vonju mislili ljudje okrog nas … Za boljši učinek lahko dodamo še dvajset gramov brezovega soka. Proti izpadanju las naj bi koristilo tudi pogosto uživanje kreše.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / ponedeljek, 18. maj 2020 / 10:14

Muzejskih trideset let

V Kobariškem muzeju so v trideseto leto obstoja in s tem ohranjanja in varovanja dediščine soške fronte vstopili polni načrtov. Kljub pandemiji direktor Martin Šolar v prihodnost zre z optimizmom.

Objavljeno na isti dan


Kronika / sobota, 20. april 2013 / 07:00

Voznik po nesreči pobegnil

Škofja Loka - Škofjeloški policisti so bili v torek zvečer obveščeni o prometni nesreči v Lipici pri Škofji Loki, v kateri se je lažje poškodovala mlajša peška, povzročitelj pa j...

GG Plus / sobota, 20. april 2013 / 07:00

Uspešna smučarska sezona še ni zaključena

Kranj - Nekatera slovenska smučišča so še vedno prekrita z debelo snežno odejo, nekatera obratujejo ob koncih tedna in bodo tudi ob prvomajskih praznikih. V Združenju slovenskih...

Škofja Loka / sobota, 20. april 2013 / 07:00

Delna cestna zapora v Puštalu

Škofja Loka - Zaradi gradnje kanalizacije bo v naselju Puštal pri Škofji Loki predvidoma do 31. maja delno oviran promet na odseku lokalne ceste v smeri doline Hrastnice, med hiš...

Šport / sobota, 20. april 2013 / 07:00

Je lep, pa tudi težak

"Če bi poznal progo, bi lahko postavil boljši čas," je dejal Kamničan Sebastjan Zarnik, prvi zmagovalec Najnaj21, ki se bo letos osredotočil predvsem na daljše gorske teke, tim. Sky Race.

Šport / sobota, 20. april 2013 / 07:00

Mali maraton po hribih nad Škofjo Loko

Najnaj21: najtežji in najlepši mali maraton s startom in ciljem na Sv. Andreju sta najhitreje pretekla Sebastjan Zarnik in Mihaela Tušar.