Včeraj se je v Planici začelo svetovno prvenstvo v poletih, končalo se bo v nedeljo. Na sliki: letalci na vrhu zaletišča planiške velikanke (Foto: Anka Bulovec, Tina Dokl)

Planiška zgodba se bo lahko nadaljevala

Zgodovina smučarskih skokov v Planici sega v dvajseta in trideseta leta prejšnjega stoletja, letošnji pridobitvi, žičnica Čaplja in posodobljena letalnica, pa vendarle dajeta upanje, da se bo prepotrebna obnova nadaljevala in da bomo v dolini pod Poncami dobili sodoben nordijski center, ki bo živel večino leta in ne zgolj en marčevski konec tedna.

Planica doma in v svetu slovi po marsičem. V Planici je človek prvič skočil čez 100 metrov, prav tako je prvič poletel čez 200 metrov in postavil svetovni rekord, ki znaša 239 metrov. Za svetovni rekord je leta 2005 poskrbel Norvežan Björn Einar Romören, le tri metre manj pa je isto leto poletel Finec Matti Hautamäki. Tudi mladi Avstrijec Gregor Schlierenzauer je v Planici preletel svojo rekordno znamko, saj je leta 2008 pristal pri 234,5 metra. Enako daleč je uspelo skočiti tudi Fincu Janneju Ahonenu. Prek 230 metrov so poleteli še Norvežani Anders Bardal, Tommy Ingebrigtsen in Roar Ljökelsoy ter Avstrijec Andreas Widhölzl. Naš rekorder je Robert Kranjec, polet, dolg 229 metrov, pa mu je v Planici uspel leta 2007. Lani je Robi poletel 226,5 metra. Svetovno prvenstvo v poletih je bilo prvič v Planici leta 1972. Takrat je svetovni prvak postal Švicar Walter Steiner. Planica je nato gostila še štiri svetovna prvenstva. Leta 1979 je slavil Avstrijec Armin Kogler, leta 1985 Finec Matti Nykänen, leta 1994 Čeh Jaroslav Sakala in leta 2004 Norvežan Roar Ljökelsoy. Zadnje svetovno prvenstvo v poletih je bilo leta 2008 v Kulmu v Avstriji. Takrat se je naslova svetovnega prvaka veselil mladi Gregor Schlierenzauer. Najboljši slovenski uvrstitvi na svetovnih prvenstvih v poletih imata Primož Ulaga, ki je bil leta 1988 v Oberstdorfu drugi, in Urban Franc, ki je bil leta 1996 v Kulmu tretji.

Planica – Vajeni smo že, da se sezona smučarskih skokov zaključuje v naši Planici. Letos pa je prireditev še posebej slovesna, saj se je včeraj v Zgornjesavski dolini začelo 21. svetovno prvenstvo v poletih. In če smo zadnja leta vse do prireditve ugibali, kaj bo s tekmovanjem, in ugibali, ali prireditev v skoraj nemogočih razmerah ni ena zadnjih, smo bili letos prijetno presenečeni. V Planici se končno gradi, končno je nekaj novega in končno vsaj malo verjamemo projektu, imenovanem Nordijski center Planica.

Nova žičnica, posodobljena letalnica

Še pred letošnjim prvim poskusnim poletom je bila v Planici kratka slovesnost, saj so pred dnevi zaključili s posodobitvijo letalnice, prav tako pa so postavili novo prepotrebno žičnico. Skupna vrednost investicijskih del po pogodbah je znašala 3.475.244 evrov (vključno s transformacijsko postajo in gozdno cesto). Od tega je znašala vrednost investicije v žičniško napravo 1.692.420 evrov, vrednost del na letalnici pa 1.472.000 evrov.

»Veliko let smo se skupaj z lokalno skupnostjo in prijatelji Planice borili, da je projekt izgradnje zimskega nordijskega centra v načrtih Republike Slovenije pridobil prioriteto izgradnje. Ob tej priložnosti bi se rad zahvalil ministru Igorju Lukšiču, njegovim sodelavcem in vladi republike Slovenije, ki je ta projekt uvrstila med prioritetne objekte za prihodnje obdobje. Zahvaljujem se tudi vsem tistim, ki so sodelovali pri načrtovanju tega centra. Iz izbranih natečajnih projektov je razvidno, da bo Planica postala lep in moderen nordijski center, ki bo konkurenčen vsem kjerkoli na svetu. Planica je res zibelka poletov, vendar pa jo je treba še bolj urediti in promovirati. Treba je nadaljevati tradicijo, jo razvijati in biti ponosni nanjo. Upam tudi, da so novosti in načrtovani razvoj v Planici spodbuda mladim rodovom, da bodo v Planico prihajali kot obiskovalci in tekmovalci. Z izgradnjo centra načrtujemo, da bomo lahko končno kandidirali tudi za svetovno prvenstvo v nordijskih disciplinah,« je v Planici poudaril predsednik Smučarske zveze Slovenije Stanislav Valant.

Planica je vedno povezovala

Čast, da se s prvim, ki je preizkusil prenovljeno letalnico, skakalcem kranjskega Triglava, sicer pa Bohinjcem Branetom Iskro skupaj popelje z novo žičnico, je tako pripadla ministru za šolstvo in šport Igorju Lukšiču, ki je navdušeno sprejel to nalogo. »Za slovenski šport, za smučarske skoke in Slovenijo je danes vesel dan. Planica od nekdaj povezuje Slovence med seboj in s svetom. Zato hvala vsem, da imamo danes priložnost namenu predati sedežnico Čaplja, ki je prva v vrsti pridobitev pri izgradnji nordijskega centra. Za ta projekt se je Slovenija odločila enotno in skupaj, zato sem prepričan, da bo Planica še naprej povezovala in združevala vse ljudi dobre volje, vse, ki verjamejo v slovenski šport in Slovenijo,« je poudaril minister Lukšič in se obenem zahvalil tudi domačinom Ratečanom, ki so sodelovali z dobro voljo, s prenosom in prodajo lastnine.

Čudež ali rekord je mogoč

V Planici tako sicer malce počasneje od načrtov in pričakovanj nastaja nov nordijski center, med vsemi skakalnicami pa je prenovo prva dočakala ravno letalnica bratov Gorišek, na katero že dolga leta s spoštovanjem gledajo tako športniki kot športni funkcionarji in seveda gledalci, ki na Gorenjsko prihajajo spodbujat najboljše skakalce na svetu. »V zadnjih letih smo v Planici preizkušali nov profil in ga v snegu postopno spreminjali. Ko so pri FIS-i ugotovili, kaj počnemo, so nas opozorili, da je treba s poskušanjem končati in narediti trajen profil letalnice. Mi smo v tem času že ugotovili, kakšen bo, treba ga je bilo narisati. Ko so nam načrte potrdili, so nam hkrati potrdili, da je narejen v okviru pravil. Skakalnica je sedaj širša, kot je bila, je bolj varna in seveda tudi boljša. Mi smo namreč pri vseh izboljšavah stremeli tudi k cilju, da je pri poletu dolgem 240 metrov varna,« pravi Janez Gorišek, ki se zaveda želja skakalcev, da bi varno leteli tudi prek sedanjega rekorda.

»Skakalci si želijo leteti daleč, naša naloga pa je, da jim to omogočimo. Seveda je prvi pogoj varen pristanek,« pravi Janez Gorišek, ki se zaveda, da je za nov rekord treba združiti marsikaj. »Lahko rečem, da je pri postavljanju novega rekorda toliko zaviralnih momentov, da bi bil za uresničitev vseh idealnih pogojev potreben čudež. Vendar pa je ta seveda možen. Kot vedno poudarjam, je najbolj pomemben varen pristanek. Mi imamo pri točki 240 metrov sedaj pristajalno stezo tako urejeno, da ima 28 stopinj naklona, kar pomeni, da skakalec lahko pristane in se brez težav odpelje naprej. Prav tako je pomemben veter. Pihati namreč mora vzgonski veter, ki pa ne sme biti premočan. Seveda je veliko odvisno od skakalca, ki ne sme popustiti, se ne sme ustrašiti, ampak izpeljati skok do konca. Prav tako je pri tem pomembna žirija, ki tekmovalca mora po zaletišču spustiti ob pravem času. Če se združijo vsi ti pogoji, potem je nov rekord seveda možen,« pravi Janez Gorišek, ki poudarja tudi dejstvo, da je navadno v Planici najugodnejši veter v tretji seriji med 11. in 13. uro. »Po tej uri se veter začenja obračati. Vendar pa je letos veliko snega in s tem odboja, kar pomeni, da bo vzgonski veter lahko tudi uro ali dve dlje. Seveda je marsikaj odvisno od vremena, mislim, da bo letos manj vetra od zadaj, s tem pa bodo poleti lepši in daljši,« dodaja Janez Gorišek, vodja tekmovanja Jelko Gros pa dodaja: »Čestitam sodelavcem, saj je letalnica res odlično pripravljena. Prav tako odlično so organizirane druge službe in vsi skupaj se že veselimo dolgih in lepih poletov.«

Kranjec je prvi kandidat za naslov svetovnega prvaka

Napovedi pred tekmo so sicer nehvaležne, tudi športniki se jim največkrat najraje izognejo. Dejstvo pa je, da je zmagovalec svetovnega pokala v poletih Robert Kranjec zagotovo prvi med tistimi, za katerega bomo stiskali pesti, in ki ima tudi veliko možnosti za zmago na prenovljeni planiški letalnici. »Mislim, da je favoritov za zmago kar nekaj, vendar ravno najboljši na odskočni mizi ne realizirajo svojih sposobnosti. Pred letalnico imajo nekakšno spoštovanje. Zato mislim, da ima Robert Kranjec veliko možnosti, saj dobro skače tako na manjših kot največjih skakalnicah. Res je sicer, da mora ujeti pravi trenutek, vendar je zanj značilno, da ne skače z rezervo in se ne boji. Zato je v prednosti pred vsemi drugimi,« razmišlja izkušeni Janez Gorišek, ki je prepričan, da se bo v Planici izkazal tudi kdo od mlajših.

»Mladi znajo presenetiti, tudi naš Peter Prevc bi tukaj odlično letel, njegov način skakanja je za polete res super. Vendar pa je pač premlad, tako je bilo tudi z menoj, ko nisem smel skakati niti na 90-metrski skakalnici, ker še nisem bil star 18 let. Zato tudi mislim, da je kar prav, da Peter še počaka in da so mu poleti motivacija za naprej,« tudi pravi Janez Gorišek.

Slovenski športni praznik

Tako kot vsa leta tudi letos v Planici pričakujejo več deset tisoč gledalcev. Včeraj so pripravili dan, ki je bil namenjen predvsem mladim in tistim, ki niso ljubitelji gneče. Na sporedu so bili uradni trening in kvalifikacije. Danes se bo skakalni spored začel ob 14.15 s poskusno serijo, sledili bosta prva in druga serija. Jutri bo poskusna serija ob 9. uri, spored pa se bo ob 10.15 nadaljeval s tretjo serijo, ki ji bo sledila finalna serija. Slovesna podelitev medalj bo ob 18. uri v Kranjski Gori. V nedeljo bo v Planici še ekipna tekma, ki se bo s poskusno serijo začela ob 10.15, po finalni seriji pa bo slovesna podelitev medalj in zaključna slovesnost.

Lani, ko je bil v Planici finale svetovnega pokala, so organizatorji našteli okoli 67 tisoč obiskovalcev, akreditiranih pa je bilo več kot štiristo novinarjev. Gnečo organizatorji pričakujejo predvsem jutri, zato opozarjajo, da je treba od doma dovolj zgodaj, prav tako pa se je treba držati navodil policije in redarjev. »Organizirali smo zadostno število rediteljev in varnostnikov. Primerno varovanje bomo zagotovili tudi z ograjami, ki bodo obiskovalce pravilno usmerjale. Na vseh vhodih na prireditveni prostor bomo skušali zagotoviti, da v ta prostor obiskovalci ne bodo prinašali prepovedanih predmetov kot tudi ne prevelike količine alkohola. Ve se, da alkohol ne sodi na športne prireditve. Želja organizatorjev je, da gledalci uživajo ob ogledu smučarskih poletov, zato prosimo vse obiskovalce, da na prireditveni prostor ne nosijo alkoholnih pijač, da ne vstopajo vinjeni in seveda upoštevajo navodila rediteljev, policistov in varnostnikov,« poudarja vodja varnostno rediteljske službe Marjan Jakše.

Navijaška vas v Kranjski Gori

Če bodo obiskovalci želeli, bodo planiški praznik po tekmi in zabavi v Planici lahko nadaljevali tudi v Kranjski Gori, kjer so letos pripravili Navijaško vas, obiskovalce bodo danes od 17. ure naprej zabavale Harmonikarice Zupan, Vesele Štajerke, Discokreinersi in Veseli Begunjčani, jutri od 15. ure naprej bodo za zabavo skrbeli Carneval band, Joške vn in Šank rock, v nedeljo od 13. ure naprej pa Dj glasba.

               

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / sobota, 10. maj 2014 / 23:29

Zagorelo na območju KIK-a Kamnik

Kamnik – V soboto nekaj minut pred pol tretjo popoldne je Kamničane in okoličane vznemiril visok oblak gostega, črnega dima, ki se je vil nad območjem nekdanje tovarne KIK Kamnik. Gasilci...

Objavljeno na isti dan


Medvode / nedelja, 13. februar 2022 / 19:19

Podelili pletenici

Prejela sta jo Franc Cegnar ml. (posmrtno) in ekipa založbe Malinc.

Zanimivosti / nedelja, 13. februar 2022 / 19:14

Zadnje dejanje

Ko se dogodek konča in karavana s predstavniki ljudstva, nastopajočimi, snemalci, fotografi, novinarji ter vselej prisotnimi radovedneži odide s prizorišča, se pod zadnje dejanje podpišejo tisti pr...

GG Plus / nedelja, 13. februar 2022 / 19:13

Dražgoše, 3. del

Prvi dan so Nemci začeli streljati s topovi z Rudna. Ljudje so bili ta dan še v hišah. Ena hiša (po domače Žerevnikova) Na Pečeh je prvi dan že pogorela.

Slovenija / nedelja, 13. februar 2022 / 19:09

Praznični spomin na Milko Hartman

Slovenci na Koroškem za letošnji praznik slovenske kulture zaradi omejitev niso organizirali tradicionalne javne prireditve, ampak so jo posneli v kulturnem domu v Pliberku in jo na praznični torek...

Kronika / nedelja, 13. februar 2022 / 19:08

Policisti ne odnehajo

Kranj – Gorenjski policisti so ta teden nadaljevali poostren nadzor prometa. Prometni policisti so v sredo obravnavali 26 kršitev, od tega šest prekoračitev hitrosti. V torek so obravnavali 44 krši...