Beli vratič, preventiva pred migrenami

Beli vratič, izganjalec migrene

Beli vratič je bil dolgo časa pozabljeno zelišče, pred leti pa je spet prišel v ospredje.

V Angliji so z več kliničnimi raziskavami namreč potrdili njegovo učinkovitost pri preprečevanju migren in glavobolov, zlasti tistih, ki so povezani s predmenstrualnim sindromom in v klimakteriju. Ta, kamilici izjemno podobna rastlinica, naj bi znatno zmanjšala migrenske bolečine, pa tudi slabost in občutljivost na svetlobo in hrup. A to še niso vse zdravilne odlike, ki jih ta aromatična zelika premore.

Lažna kamilica

Beli vratič (Tanacetum parthenium) je tista simpatična rastlinica, ki jo na prvi pogled mnogi zamešajo s kamilico, zato mu včasih rečemo tudi »lažna kamilica«. In res, njegov videz in vonj precej spominjata na najbolj priljubljeno rožico v ljudskem zdravilstvu. Beli vratič gojimo po vrtovih v glavnem kot okrasno rastlino, v zdravilne namene pa ga vsaj pri nas ne uporabljamo pogosto. V našem ljudskem zdravilstvu ni nikoli imel vidnejše vloge, v nekaterih deželah pa liste že dolgo uporabljajo za lajšanje različnih težav. Izvira z območij Kavkaza ter jugovzhodnih delov Evrope.

Materine drobtinice

Beli vratič je zelo staro zelišče, ki ga je uporabljal že antični človek. Najprej naj bi se z njim pozdravil neki Grk, ki je nesrečno padel s strehe Parthenona, na kar nakazuje tudi drugi del botaničnega imena rastline. Že v 1. stoletju o belem vratiču kot učinkovitem pomočniku zoper vročino in revmo piše slavni Dioskurid. V srednjem veku je postal čislan kot eno boljših zdravil za preprečevanje migren in glavobolov. Svoj čas so beli vratič uporabljali tudi pri ženskih boleznih, zlasti za sproženje menstruacije, za spodbujanja luščenja posteljice po porodu in pri krčih maternice. Ta raba je dala povod nekaterim ljudskim imenom za to zel, denimo materine drobtinice ali materna zel. Z belim vratičem so lajšali še prebavne motnje in odpravljali gliste.

Širi krvne žile v možganih

Ljudsko zdravilstvo v nekaterih naših bližnjih deželah uporablja beli vratič podobno kot kamilico – pri krčih, prebavnih motnjah, proti črevesnim zajedavcem, kot pomirjevalno sredstvo ipd. Najpogosteje pa se omenja kot sredstvo za preprečevanje migrene, kar je podprto tudi s številnimi raziskavami. Širi namreč krvne žile v možganih, s čimer blaži migreno zaradi slabše prehodnih žil. Če želimo učinkovito preprečiti migreno ali glavobol, ga moramo jemati redno ob prvih znakih napada. Obnesel naj bi se predvsem pri zdravljenju migrene, ki se ne odziva na običajno zdravilsko zdravljenje. Po nekaterih virih naj bi že en sam zaužit list belega vratiča na dan omilil težave z migreno. Lahko ga zaužijemo na sendviču ali v solati. Drugi viri priporočajo pitje čaja ali tri do pet svežih lističev na dan. Po ljudskem izročilu beli vratič zdravi še šumenje v ušesih in zobobol, lajša bolečine pri revmi in artritisu ter znižuje povišano telesno temperaturo.

Ni primeren za vse

V zdravilne namene uporabljamo navadno zelen del rastline pred cvetenjem, včasih pa tudi celo cvetočo rastlino. Rastlina ima močno grenak vonj in okus. Pripravimo si jo v obliki poparka: žličko posušene ali sveže zeli prelijemo s skodelico vrele vode, pustimo stati deset minut in precedimo. Pijemo skodelico ali dve čaja na dan v obliki kure. Nekateri strokovnjaki svarijo pred čezmernim uživanjem belega vratiča. Uživanju naj se odpovejo posamezniki, ki v stiku z njim dobijo izpuščaj, ali so preobčutljivi tudi za druge košarice, kot so kamilica, arnika in rman. Ob sočasnem uživanju zdravil za redčenje krvi in nekaterih drugih sintetičnih zdravil ga ne smemo uživati. Pametno je, da se pred uporabo posvetujemo z zdravnikom. Uživanje se odsvetuje tudi nosečnicam in doječim materam.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Prosti čas / sreda, 11. maj 2011 / 07:00

V Cannesu tudi slovenski filmi

Od 11. do 21. maja bo v Cannesu potekal 65. mednarodni filmski festival, najpomembnejša izložba svetovnega filma. Ob filmskem festivalu bo že 52. leto potekal tudi filmski sejem, na katerem bo Slovens...

Objavljeno na isti dan


Nasveti / petek, 17. maj 2013 / 00:57

Tanja odgovarja

Že dolgo čakam na neko uresničitev. Povej mi, prosim, kdaj se premaknem z mrtve točke?

Mularija / petek, 17. maj 2013 / 00:53

Saj smo punce

Dragi otroci, medtem ko še vedno čakamo na vaše prispevke na temo hišnih ljubljenčkov, naj vam na kratko predstavimo knjigo, ki bo najbolj prav prišla dekletom na prehodu iz otroš­tva v na...

Kultura / petek, 17. maj 2013 / 00:52

Z vražjo karizmo

V Galeriji Ivana Groharja so odprli razstavo fotografij Igorja Pustovrha (1961–2011). »Fasciniral me je, tako po umetniški kot človeški plati,« je dejal njegov prijatelj, umetnostni zgodovinar Boštjan...

Zanimivosti / petek, 17. maj 2013 / 00:51

Spreminjajo se samo na zunaj …

… značaj pa ostaja isti, so znova ugotavljali nekdanji sošolci letnika 1972/73 iz osnovne šole Lucijana Seljaka v Stražišču, ki so se minuli petek zbrali na 40. obletnici valete.

Razvedrilo / petek, 17. maj 2013 / 00:50

Saškina trojka z ničlo

Trideseti rojstni dan je tisti prvi, ki ga ne čakaš prav z velikim navdušenjem. Vendar, ko ga preživiš, ugotoviš, da niti ni tako hudo v primerjavi z drugimi okroglimi obletnicami, ki še pridejo.