Neurejen status Prešernove hiše

Leto dni po obljubi ministrice za kulturo Prešernova hiša v Vrbi še vedno ni razglašena za spomenik državnega pomena. Kje se zatika?

Vrba – Ministrica za kulturo Majda Širca je lani ob kulturnem prazniku v Vrbi obljubila, da bodo Prešernovo rojstno hišo zaščitili kot spomenik državnega pomena, a po letu dni je še vedno vse po starem. Kot so pojasnili na ministrstvu, je kranjski zavod za varstvo kulturne dediščine že lani poleti pripravil strokovne podlage za razglasitev Prešernove hiše, lipe v Vrbi in cerkve sv. Marka za kulturni spomenik državnega pomena. Strokovnjaki so dodatno ocenili, da je treba zaščititi zelo široko krajinsko območje okoli vasi, kar so potrdili tudi na Slovenski akademiji znanosti in umetnosti, s tem pa so vse prej kot zadovoljni na Občini Žirovnica. »Ne moremo se strinjati s širšim vplivnim območjem, ki sega od Vrbe in vse do Studenčic,« pravi župan Leopold Pogačar in opozarja, da je zavod občini predlagal, naj hišo, lipo in širše območje Vrbe razglasi za spomenik lokalnega pomena. »Tudi s tem se ne strinjamo, saj je to povezano z dodatnimi stroški, delom in obveznostmi. Želimo, da država izpolni dano obljubo in hišo, ki je v njeni lasti, razglasi za spomenik državnega pomena brez 'vmesne faze', seveda pa je občina pripravljena sodelovati pri teh postopkih.«

Ministrstvo za kulturo je januarja zavod znova pozvalo, naj se uskladi z občino glede obsega vplivnega območja, da bi lahko čim prej pripravili akt o razglasitvi, ki kot osnutek na ministrstvu čaka že več mesecev, a odgovora do začetka februarja še niso dobili: »Za vso usklajevalno proceduro z drugimi pristojnimi ministrstvi bo ministrstvo za kulturo, ko bo prejelo usklajen predlog strokovnih služb, potrebovalo dvajset delovnih dni, da pridobi vsa dodatna mnenja in soglasja.«

Na kranjskem zavodu so pojasnili, da so v preteklih letih v skladu z vsakokratnimi predpisi pripravili že več gradiv za razglašanje enot kulturne dediščine v Vrbi: »Zadnje gradivo, pripravljeno lani poleti, je še v fazi usklajevanja z ministrstvom za kulturo. Po uskladitvi bo s predlogom seznanjena tudi širša javnost, saj je po Zakonu o varstvu kulturne dediščine treba izvesti javno obravnavo predloga.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / torek, 19. maj 2020 / 14:36

Razstava o Tednu slovenske drame

Kranj – Gorenjski muzej skupaj s Slovenskim gledališkim inštitutom in Prešernovim gledališčem Kranj vabi na ogled razstave Dogodek je tu, dogodek imate v mestu! – Teden slovenske drame – 50 let. Ra...

Objavljeno na isti dan


Kamnik / četrtek, 5. februar 2009 / 07:00

Darilo za kamniške novorojence

Starši novorojenca iz občine Kamnik bodo v letu 2009 iz občinskega proračuna prejeli denarno pomoč v višini 180 evrov.

Kamnik / četrtek, 5. februar 2009 / 07:00

Poudarek na razvoju Tuhinjske doline

Kamniški svetnik Anton Rajsar je občinski upravi zastavil javno vprašanje, kako namerava v bodoče več pozornosti nameniti razvoju Tuhinjske doline.

Kamnik / četrtek, 5. februar 2009 / 07:00

Nagrade za okolju prijazne terme

V Termah Snovik so ob svojem sedmem rojstnem dnevu predstavili dosedanje dosežke in načrte za prihodnje.

Zanimivosti / četrtek, 5. februar 2009 / 07:00

Loška papiga svetovna prvakinja

Ivan Hafner iz Škofje Loke se z vzrejo papig ukvarja že več kot 20 let. Januarja sta na svetovnem prvenstvu v Italiji dve njegovi papigi zasedli prvo in tretje mesto.

Zanimivosti / četrtek, 5. februar 2009 / 07:00

Starodobniki na snegu z Lubnika

Okoli devetdeset smučarjev po starem, ki so v organizaciji društva Rovtarji tekmovali v Škofji Loki, se je spustilo po snegu, ki so ga na grajski hrib navozili z Lubnika.