Ministrica Ljubica Jelušič je ob spomeniku v Zgornjem Tuhinju izpostavila, da je naša naloga vsem padlim partizanom najti imena.

Spomin na tuhinjske borce

Sto dvaindevetdesetim borcem in vodji ameriške vojaške misije Charlesu Fisherju, ki so padli v Tuhinjski dolini, se je ob 65-letnici bojev poklonila tudi ministrica Ljubica Jelušič.

Zgornji Tuhinj – V Zgornjem Tuhinju so se v nedeljo spomnili bojev pred 65 leti, ko je na obronkih Menine planine in po Tuhinjski dolini življenje izgubilo 192 borcev, skupaj z vodjo ameriške vojne misije kapetanom Charlesom Fisherjem. Slovesnosti so se zato tudi letos udeležili visoki predstavniki ameriške diplomacije, ministrstva za obrambo, Občine Kamnik in Zveze združenj borcev NOB Slovenije, zbranim pa se je tudi letos pridružil kapetanov medvojni tovariš in takratni telegrafist, danes 89-letni Robert Plann.

Kapetan Charles Fischer je v Slovenijo prišel poleti leta 1944 kot eden prvih zavezniških častnikov. Vodil je skupino, ki je s seboj pripeljala prenosne radijske postaje, zložljive čolne, akumulatorje, daljnoglede, ure, kompase in fotografske aparate. V nemški ofenzivi je bil ubit 26. decembra 1944. »Danes je hladno, a nič v primerjavi s snegom in hudim mrazom tistega dne, ko je tu blizu potekala huda bitka. Ob tem spomeniku se spominjamo vseh padlih borcev v Tuhinjski dolini, ki ji Kamničani rečemo tudi rdeča, partizanska dolina. Leta 1941 smo pokazali, da smo lahko složni, prav tako leta 1991, zato si to za vse želim tudi v prihodnjem letu,« je povedal kamniški župan Tone Smolnikar.

Osrednja govornica letošnje slovesnosti je bila obrambna ministrica Ljubica Jelušič, ki je izpostavila pomen sodelovanja slovenskih vojakov v misijah po svetu in pomen partizanov za samostojnost Slovenije. »Velikokrat pozabljamo, koliko so partizani in vsi naši zavezniki žrtvovali, da lahko danes živimo v miru, v samostojni Sloveniji. Povezanost v orožju je bila že takrat in je še danes povezanost v boju za svobodo, za skupne vrednote. Charles Fisher je prišel iz daljne dežele, da bi pomagal nam v boju proti fašizmu. Zato tudi danes naši vojaki odhajajo v tujino – zaradi svobode in miru vseh ljudi po svetu,« je povedala ministrica in dodala, da si moramo vsi prizadevati, da bi vseh 192 padlih partizanov dobilo svoja imena. Na spomeniku je namreč izpisanih le dobrih štirideset, drugi so še neznani.

                           

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / petek, 9. maj 2008 / 07:00

Gorenjska banka bolnišnici

Gorenjska banka je Splošni bolnišnici Jesenice namenila petdeset tisoč evrov. S tem denarjem bodo kupili ultrazvočni aparat za ginekološko-porodniški oddelek.

Objavljeno na isti dan


Kranj / sreda, 30. april 2008 / 07:00

Slovesno za praznik dela

Po Gorenjskem bodo ob prazniku dela pripravili številna prvomajska srečanja.

Splošno / sreda, 30. april 2008 / 07:00

Neobičajna, močna zadruga

M Sora letos praznuje 60-letnico ustanovitve. Danes med dejavnosti zadruge ne spadajo zgolj klasične oblike pomoči kmetom, uveljavljajo se tudi v tujini.

Splošno / sreda, 30. april 2008 / 07:00

Čipke so moje življenje

"Ne le, da so čipke lepe, zasvojena sem z njimi," pravi Iva Sobočan, mojstrica klekljanja, ki smo jo obiskali še pred začetkom drugih slovenskih klekljarskih dni v Žireh.

Splošno / sreda, 30. april 2008 / 07:00

Komentar: Zakurite kres, prihaja internet

V začetku meseca je revija Manager drugič objavila lestvico najbogatejših Slovencev. Med njimi ni veliko bogatašev s Škofjeloškega.

Zanimivosti / sreda, 30. april 2008 / 07:00

Na praznični izlet z otroki

Pred prvomajskimi prazniki mnogi starši razmišljajo, na kakšen zanimiv izlet bi lahko peljali otroke v bližajočih se prostih dneh. Nanizali vam bomo nekaj namigov za družinska potepanja.