Gladina Bohinjskega jezera se je v petek po podatkih hidrologov dvignila za skoraj tri metre. (Foto: Gorazd Kavčič)

Božič v znamenju velikih poplav

Božične poplave so najbolj prizadele občino Bohinj, po prvih grobih ocenah pa naj bi bilo na Gorenjskem za okoli tri milijone evrov škode.

Bohinj, Kranj – Letošnje božične praznike so v večjem delu države pokvarile poplave, ki pa so k sreči povzročile precej manj škode kot katastrofalne poplave izpred dveh let in tudi niso povzročile smrtnih žrtev. Na Gorenjskem je bilo najhuje v Bohinju, kjer je po podatkih uprave za zaščito in reševanje Bohinjsko jezero naraslo za skoraj tri metre, česar ne pomnijo vsaj petdeset let, veliko je poplavljala tudi Sava Bohinjka. Zaradi poplavljanja vodotokov je bilo v najbolj kritičnem obdobju - v noči na petek in ves petek - zaprtih kar petnajst cest, pa tudi nekaj mostov. Po besedah Jerneja Hudohmeta, vodje Uprave RS za zaščito in Reševanje Kranj, je bilo na Gorenjskem poplavljenih tudi od 350 do štiristo stanovanjskih in industrijskih objektov, predvsem v Bohinju, Kranju z okolico, Gobovcih v občini Naklo in na Lancovem. Precej škode je povodenj povzročila tudi na Jezerskem, a tam bolj na gozdnih poteh. Sprožilo se je tudi nekaj zemeljskih plazov, zaradi namočenega terena pa nevarnost plazenja še vedno obstaja.

Uradnih ocen nastale škode na komunalni in cestni infrastrukturi še ni, saj so ocenjevalne komisije še na terenu, še vedno tudi poteka zbiranje prijav individualne škode. Predsednik vlade Borut Pahor, ki si je v soboto z obrambno ministrico Ljubico Jelušič in poveljnikom Civilne zaščite Miranom Bogatajem ogledal razmere v Bohinju, je ocenil, da bo škoda zagotovo presegla zakonsko mejo za sprejem intervencijskega zakona. »Še pred novim letom se bo vlada seznanila s prvo informacijo o nastali škodi in pripravila podlago, da bo hitro pomagala tudi z denarjem,« je napovedal Pahor in se zahvalil vsem, ki so pomagali pri reševanju in zaščiti ob zadnjih poplavah: »Dejstvo, da so se ljudje prostovoljno odrekli božičnemu večeru, nam daje upanje na solidarnost in zavest, da obstajajo ljudje, ki nam bodo pomagali, ko bomo v stiski, kar se ne sme jemati za nekaj samoumevnega.«

Na Gorenjskem je bilo v reševanje vključenih okoli šeststo gasilcev in drugih pripadnikov reševalnih enot civilne zaščite. »Zaradi predhodnih opozoril meteorologov in hidrologov smo se na poplave dobro pripravili, zato je reševanje potekalo razmeroma tekoče, s tem je bila preprečena še večja škoda. Tudi prebivalci so se na povodenj dobro pripravili,« je ocenil vodja kranjske izpostave uprave za zaščito in reševanje Jernej Hudohmet.

Jezero naraslo za tri metre

Zaradi zelo obilnih padavin so v noči na 25. december zelo narasli vsi vodotoki na Gorenjskem. Najbolj resno je bilo v Bohinju, zlasti v Spodnji Bohinjski dolini, kjer se je za slabe tri metre naraslo jezero razlilo prek obalne črte, predvsem v Stari Fužini. Bohinj je bil zaradi zelo prekomerno visoke Save Bohinjke od sveta praktično odrezan štirideset ur, v tem času je bil dostop možen samo čez Pokljuko. Poplavljene in zaprte so bile tudi ceste okoli Bohinjskega jezera, voda je dolgo preprečevala dostop do vasi Brod, Ukanc in tudi Kamnje, zaradi obilice vode je bil onemogočen železniški promet skozi bohinjski predor. »Poplavilo je tudi kamp Danica in bencinsko črpalko v Bohinjski Bistrici, zalilo je vsaj sto kleti. Situacija v Bohinju je bila ves petek zelo resna,« je pojasnil poveljnik občinskega štaba Civilne zaščite Bohinj Boris Rožič.

Župan Franc Kramar ocenjuje, da je v občini Bohinj nastalo precej manj škode kot pred dvema letoma. »Pozna se, da smo v zadnjih dveh letih v urejanje vodotokov vložili veliko državnih in občinskih sredstev, kar se nam je tokrat obrestovalo. Če smo imeli leta 2007 čez šest milijonov evrov škode, je bo tokrat po prvi oceni približno 1,5 milijona evrov. Natančna višina škode bo znana šele, ko bodo ocenjevalne komisije končale z delom in bodo občani prijavili vso individualno škodo. Pri nadaljnji sanaciji zopet računamo na državno pomoč, saj je odneslo tudi ves ribji mladež v Savi Bohinjki ter je poplava povsem uničila ribogojnico v Bohinjski Bistrici.« Občani lahko škodo na svojem premoženju prijavljajo na krizno številko 04/577 01 00. Bohinjski župan še sporoča, da so se razmere že normalizirale, in poziva vse, ki so nameravali v Bohinju praznovati novoletne praznike, naj ne spreminjajo načrtov. Trenutno sta zaprti le cesti na Uskovnico (zaradi udora) in v vasi Savica, kjer pa naj bi zagotovili prevoznost že v teh dneh.

Poplave tudi drugod po Gorenjskem

Sava je med drugim poplavljala tudi na Lancovem v občini Radovljica in v Gobovcih v občini Naklo, kjer je ogrožala več stanovanjskih hiš. Med močno ogroženimi je bila tudi stanovanjska hiša Toma Potočarja na Lancovem. »Dobro, da smo pred mesecem dni zgradili betonsko škarpo, ki za zdaj zadržuje vodo, da ne priteče v hišo,« je Pogačar povedal ob našem obisku v petek okoli poldneva, mnogi tam prisotni pa so ob tem povedali kar nekaj pikrih na račun neurejene poplavne varnosti na tem območju. Zaradi narasle Save so zaprli tudi most v Ribnem.

Ves petek in v noči na soboto je bil zaprt tudi most čez Savo pri Planiki v Kranju. Zaradi obilnih padavin je bilo v Kranju poplavljenih veliko objektov na območju industrijske cone Planika, v Savski loki, Zvezdi, Mega centru, Iskraemecu, na Gorenjesavski pa tudi v Struževem. V poplavljenem podjetju na območju Planike so gasilci med črpanjem vode naleteli tudi na tristo kubičnih metrov neznane snovi, ki je ob mešanju z vodo oddajala močan jedek vonj, za katero pa je kasneje mobilna enota Inštituta Jožeta Stefana ugotovila, da v stiku z vodo ne tvori nevarnih snovi. Vseeno je podjetje omenjeno snov odstranilo na varno.

Več zemeljskih plazov

Po podatkih regijskega centra za obveščanje Kranj se je v petek in soboto na Gorenjskem sprožilo tudi več zemeljskih plazov, zaradi razmočenosti zemlje pa še vedno obstaja nevarnost novega plazenja. Tako se je v četrtek zvečer na hribu Merca znova sprožil plaz, ki so ga sanirali že pred leti, sedaj pa znova ogroža stanovanjski hiši družin Milisavac in Korbar na Razgledni poti na Jesenicah. Plaz se je povsem približal obema hišama, ki ju nekaj višje ogroža še večji plaz s približno tisoč kubičnimi metri materiala. »Če bi občina pred leti sanirala plaz, kot je treba, se tokrat verjetno ne bi sprožil,« se je jezil Jernej Korbar. Kot je včeraj pojasnil poveljnik štaba Civilne zaščite Jesenice Bane Petrovič, so v nedeljo že očistili graben nad hišama in uredili prepust vode, medtem ko bo občina ukrepe za dokončno sanacijo sprejela v teh dneh. V soboto se je sprožil tudi plaz v Plavškem Rovtu nad Jesenicam.

Zemeljski plaz se je sprožil tudi nad novogradnjo v Žirovnici in ogroža štiri stanovanjske hiše. Kot je včeraj pojasnil župan Leopold Pogačar, so plazovino takoj pregledali in prekrili s folijo, da so preprečili dodatno močenje. »Sedaj se je treba odločiti, kako sanirati pobočje. Ugotoviti moramo, ali je plaz sprožila novogradnja, in temu ustrezno ukrepati. Na Poharjevem travniku bo najbrž treba urediti odvodnjavanje, saj tam poplavlja ob vsaki povodnji,« je napovedal Pogačar. Več plazov se je sprožilo še na širšem območju Jezerskega, vendar prebivalci niso ogroženi. V noči na petek se je plaz sprožil na Sv. Lenartu in v Spodnjih Lušah, zaradi plazu pa je zaprta cesta Petrovo Brdo-Podrošt.

         

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / petek, 11. maj 2012 / 07:00

Jutri prihaja Celje

Kranj - Le še tri tekme morajo odigrati klubi v prvi nogometni ligi in znano bo, kdo bo igral v Evropi, kdo bo izpadel in kdo bo igral dodatne kvalifikacije za obstanek v ligi. »Boj za zel...

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / torek, 12. avgust 2014 / 07:00

Uroševa deseta obletnica

Konec avgusta, natančneje 29. avgusta 2014, bodo na odru ljubljanskih Križank znova združili moči legendarni džezovski orkester Big Band RTV Slovenija z dirigentom Lojzetom Krajnčanom in slovenski...

Razvedrilo / torek, 12. avgust 2014 / 07:00

Alojzevih sedemdeset

Alojz Stražar je letos na oder Poletnega gledališča Studenec postavil veseloigro Veselica v dolini tihi. Mi smo ga pa tik pred premiero ujeli v fotografski objektiv ob ‘darilu’, ki ga je prejel ozi...

Razvedrilo / torek, 12. avgust 2014 / 10:42

Nova hiša, vnuk in vrnitev domov

Letošnje leto je za znano slovensko družino Bešter nekaj posebnega. »Zelo stresno, pa tudi zelo lepo,« pravi Nataša Bešter, ki jo večina pozna kot veliko ljubiteljico živali in kot voditeljico oddaje...

Kronika / torek, 12. avgust 2014 / 10:39

Vozili brez pravega počitka

V tritedenskem nadzoru poklicnih voznikov so mobilne enote finančne uprave odkrile kar 154 kršitev, kršiteljem pa izdale za 160 tisoč evrov plačilnih nalogov.

Kronika / torek, 12. avgust 2014 / 10:38

Sedanje vodstvo meni, da Iskratel ni bil oškodovan

Kranj – Sedanje vodstvo kranjskega Iskratela se je odzvalo na kazensko ovadbo zaradi lastninjenja Iskratela v letu 2009, o čemer smo poročali v pe­tek. Pojasnjujejo, da Gorenjska banka za 45 tisoč...