Izvir, molk, nebesa na zemlji ...

Za konec leta so pri Cankarjevi založbi izšli trije novi prevodni romani klasikov 20. stoletja in prva knjiga v novi zbirki Čas misli.

Nova zbirka pri Cankarjevi založbi Čas misli je po besedah urednika Zdravka Duše zbirka odprte forme, saj naj bi predvsem prinašala bolj poljubne interpretacije današnjega časa, in sicer »izpod peresa«, torej z računalnika izključno slovenskih avtorjev. Prva v zbirki je nova knjiga Boštjana M. Zupančiča, sicer sodnika Evropskega sodišča za človekove pravice v Strasbourgu, a kot zase pravi pred pravnikom tudi filozofa. Knjigi njegovih poglobljenih esejev, ki so nastali v zadnjih letih, je naslov Prva od suhih krav, v njej pa avtor kot izziv izpostavlja vprašanje, ali je sodoben človek sposoben preboja iz zožene v razširjeno zavest?

V zbirki Moderni klasiki, ki praviloma prinaša zahtevnejše branje sodobnih svetovnih avtorjev, je doslej izšlo 54 naslovov, zadnji trije v teh dneh. Roman Izvir je najbolj znano delo Ayn Rand, avtorice ruskega porekla, ki se je pri dvajsetih s starši leta 1926 preselila v ZDA. Kot filozofinja je velika zagovornica individualizma in liberalnega kapitalizma. Njen osnovni ideal je hotenje po novem človeku. Izvir nas na več kot 600 straneh skozi preplet različnih človeških usod popelje v New York sredi tridesetih let prejšnjega stoletja. »Udarita« se dva kapitalska mogotca, povzpetnik, ki je nekoč začel na samem dnu in podrepni prisklednik, človek brez duše, v svetu povzpetništva pa se pojavi tudi ženska, ki seveda spet gleda le na svoje koristi.

Nebesa na zemlji so delo znanega sodobnega britanskega avtorja Jamesa Grahama Ballarda, ki je preminil letos pomladi, pri nas je znan predvsem po prevedenih romanih Imperij sonca in Trk, ki sta oba doživela tudi filmsko različico. Nezaposlen oglaševalec se vrne v podeželsko mesto blizu ogromnega letališča, da bi raziskal smrt svojega očeta, ki so ga ustrelili v labirintih trgovskega centra. Zgodba se začne zapletati in rasizem, terorizem, verska blaznost, pohlep, čudaška družinska razmerja si v njej podajajo roke. Avtor v knjigi razmišlja o problemih, ki jih porajajo znanstveno tehnični dosežki, hkrati pa se intenzivno ukvarja z medosebnimi odnosi. Ballard, čigar knjižni opus je bralcem bodisi zelo všeč ali pa ga popolnoma odklanjajo, je zapisal antiutopijo prihodnosti. On namreč ne opisuje in pripoveduje, on prerokuje.

Delo japonskega avtorja Shusakuja Enda Molk je psevdozgodovinski roman. Njegovo zgodovinsko ozadje je namreč 17. stoletje, ko je na Japonskem šogunat iz političnih razlogov zapel preganjati krščanstvo, ki so ga sredi 16. stoletja tja zanesli portugalski misijonarji. Glavna lika romana sta dva portugalska duhovnika, ki morata v skrbi za vernike delovati na skrivaj, da jih ne bi dobile oblasti.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Nasveti / četrtek, 3. maj 2018 / 16:07

Vaniljeva krema z jagodami in čokoladni bravniji

Tako vaniljeva krema kot čokoladni bravni sta odlični sladici, ki navdušujeta s svojo enostavnostjo in odličnim okusom. Piko na i pa dodajo še jagode in smetana.

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / nedelja, 7. februar 2010 / 07:00

Komentar: Brezobzirni do tekaških prog

Letošnja zima je spet bolj darežljiva s snegom. Je tudi dovolj mrzla, da se je sneg ohranil. Tega so posebej veseli ljubitelji smučarskega teka, za katere so marsikje uredili proge. Posebej so ob...

Kranj / nedelja, 7. februar 2010 / 07:00

Smeti za zdaj ostajajo Kranju

Po sredini seji poslovnega odbora konzorcija CERO je jasno le, da ima kranjska občina še štiri mesece časa, da odda vlogo za kohezijska sredstva, če ji to ne uspe, prednost dobijo Jeseničani.

Žirovnica / nedelja, 7. februar 2010 / 07:00

Neurejen status Prešernove hiše

Leto dni po obljubi ministrice za kulturo Prešernova hiša v Vrbi še vedno ni razglašena za spomenik državnega pomena. Kje se zatika?

Prosti čas / nedelja, 7. februar 2010 / 07:00

Slabo obiskana Urškina zabava

Million Club Prive Kranj je prejšnji konec tedna gostil petindvajseti rojstni dan Urške Hočevar Čepin, dan poprej pa smo bili na modni reviji v pristnem ambientu mrzle in jasne krvavške noči.

Humor / nedelja, 7. februar 2010 / 07:00

Prepesnjena Zdravljica

Tako gre to. Novi časi s seboj prinašajo tudi nove umetniške dileme. Kaj je in kaj ni umetnost, nikoli ne bomo natančno izvedeli, lahko pa izvemo, kako Prešernovo Zdravljico razumejo prijatelji i...