Predsednik vlade Borut Pahor in bohinjski župan Franc Kramar (Foto: Tina Dokl)

Voda odtekla, sanacija že poteka

Predsednik vlade Borut Pahor je danes obiskal Bohinj in si ogledal škodo, ki so jo povzročile zadnje poplave, obljubil pa je tudi hitro pomoč države pri odpravljanju škode.

Bohinj - Predsednik vlade Borut Pahor se je danes v Bohinju zahvalil vsem, ki so pomagali pri reševanju in preprečevanju škode po vsej državi. »V imenu vlade Republike Slovenije se zahvaljujem vsem prostovoljcem, ki so v času največjega družinskega praznika pustili družino in prišli pomagat drugim, in vsem, ki poklicno skrbijo za pomoč. Dejstvo, da so se ljudje prostovoljno odrekli božičnemu večeru, nam daje upanje na solidarnost in zavest, da obstajajo ljudje, ki nam bodo pomagali, ko bomo v stiski, kar se ne sme jemati za nekaj samoumevnega," je povedal Pahor. Ocenil je, da bo škoda verjetno dovolj visoka, da bo vlada sprejela interventni zakon: »Še pred novim letom se bo vlada seznanila s prvo informacijo o nastali škodi in pripravila podlago, da bo hitro pomagala tudi s sredstvi.«

Poleg predsednika vlade sta Bohinj obiskala tudi obrambna ministrica Ljubica Jelušič in poveljnik Civilne zaščite Miran Bogataj, ki sta se prav tako zahvalila vsem, ki so pomagali pri reševanju in sanaciji nastale škode. »V reševanje po vsej Sloveniji je bilo vključenih okrog 2500 pripadnikov civilne zaščite, gasilcev in drugih. Hvala pa tudi vojski, ki je imela v pripravljenosti več kot 2000 svojih pripadnikov, pa tudi vsem tistim gasilcem iz Štajerske, Prekmurja in drugod, ki so čakali na poziv za pomoč,« je dejal Bogataj.

Poveljnik Civilne zaščite Bohinj Boris Rožič je povedal, da se je Bohinjsko jezero dvignilo za dva metra, največ škode pa je nastalo v naseljih spodnje bohinjske doline. Voda je zalila več kot 100 kleti, poškodovala del cestne infrastrukture, a vodostaji so že precej upadli, zato sanacija na terenu že poteka. Poudaril je, da je bila količina vode tokrat večja kot ob poplavah 2007, škoda pa bistveno manjša, saj so v Bohinju po prejemu državne pomoči za popoplavno sanacijo dobro uredili in očistili vodotoke.

V Bohinju danes na prvi pogled sploh ni opaziti, da je še včeraj pri njih gospodarila voda in da so kar 40 ur skorajda odrezani od sveta, saj je bil dostop do njih možen le preko Pokljuke. Župan Franc Kramar je tako po zahvali vsem reševalcem in oceni, da bo škoda tudi tokrat zelo visoka, že povabil turiste, da jih obiščejo. »Pozivam vse, ki so novoletne počitnice načrtovali v Bohinju, da naj kar pridejo. Maksimalno se bomo potrudili, da se bodo imeli lepo.«

Plaza grozita na Jesenicah in v Žirovnici

Dan po povodnji so ponekod v skrbeh zaradi sproženih zemeljskih plazov. Med njimi sta tudi družini Milisavac in Korbar na Razgledni poti na Jesenicah. Njuni stanovanjski hiši je že ponoči ogrozil zemeljski plaz, ki se je povsem približal hišama, nekoliko višje, na Merci, pa grozi še večji plaz s približno tisoč kubičnimi metri materiala, ki lahko prihrumi na obe hiši. Teren so si že ogledali strokovnjaki.

»Ponoči smo morali prespati drugje, saj ne vemo, kaj se zgoraj dogaja. Vemo pa to, da se plaz tokrat verjetno ne bi sprožil, če bi leta 2001, ko se je tudi sprožil plaz, občina izpeljala vse predvidene sanacijske ukrepe,« je dejala Olivera Milisavac. Z njo se strinja tudi sosed Jernej Korbar: »Dejali so nam, da je vse sanirano, a to ni res. Sedaj nam obljubljajo, da bodo z bagrom preusmerili vodo, dokler ne bodo našli trajne rešitve, a se bojim, da bo tako tudi ostalo.« Tudi Korbarjevim so svetovali, naj si začasno poiščejo novo prenočišče, vendar vztrajajo v svoji hiši.

Zemeljski plaz se je sprožil tudi nad novogradnjo v Žirovnici in ogroža štiri stanovanjske hiše. Kot je pojasnil žirovniški župan Leopold Pogačar, so plazovino takoj pregledali in prekrili s folijo, da so preprečili dodaten dotok vode. »V ponedeljek se bomo znova sestali in se odločili, kako sanirati pobočje. Ugotoviti tudi moramo, ali je plaz sprožila novogradnja, in temu ustrezno ukrepati. Na tem travniku, imenovanem Poharjev travnik, pa bo potrebno urediti odvodnjavanje, saj voda večkrat ogroža tamkajšnje prebivalce,« je napovedal Pogačar.

                                           

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Radovljica / petek, 8. maj 2009 / 07:00

Deželne novice

Deželne novice, 8. maj 2009, št. 7

Objavljeno na isti dan


Kultura / ponedeljek, 22. julij 2013 / 16:00

Svet na »skejtu«

V sredo so v Galeriji Pungert odprli razstavo likovnih del akademske restavratorke Zale Kalan.

Kultura / ponedeljek, 22. julij 2013 / 14:00

Festival zaključili Sanjari

Bled - Festival Bled je v sredo zvečer v Belvederu zaključila zasedba Sanjari iz Beograda, ki je občinstvo navdušila s številnimi starogradskimi pesmimi in znanimi skladbami z območja Balk...

Jesenice / ponedeljek, 22. julij 2013 / 12:34

Večina del v dvorani zaključenih

Jesenice - Večina del v Športni dvorani Podmežakla na Jesenicah je zaključenih, s čimer so »ujeli« napovedani rok 30. junij, ko naj bi bila za potrebe septembrskega evropskega prvenstva v...

Cerklje na Gorenjskem / ponedeljek, 22. julij 2013 / 12:33

Sto konjenikov na Krvavški konjenici

Cerklje - Konjeniško društvo Krvavec Cerklje je pred časom organiziralo že šestnajsto Krvavško konjenico, ki se je je udeležilo 88 konjenikov in 12 vpreg s Štajerske, Dolenjske, Primorske...

GG Plus / ponedeljek, 22. julij 2013 / 12:32

Vaš razgled