Kamilice delujejo antiseptično in proti vnetjem

Domače zdravilo za vse težave

O najbolj priljubljeni in posledično tudi znanstveno najbolj raziskani in preizkušeni zdravilni rastlini je težko povedati kaj novega, saj se zdi, da o njej vemo že čisto vse. Morda bi v tem času veljalo uporabiti kamilico kot sredstvo, ki preprečuje enega najpogostejših zapletov pri gripi - vnetje bronhijev.

Kamilico (Matricaria recutita) so poznali in oboževali že stari Egipčani. Ker je bila odlično zdravilo pri vročičnih obolenjih, so jo posvetili Soncu. Stari Grki so ugotovili, da je kamilica zaveznica ženskega zdravja in njenih spolnih organov. Prav na slednje se navezuje njeno botanično ime Matricaria, ki izvira iz latinske besede mater oz. matrix, kar pomeni mati in maternica - prvotno so z njo namreč lajšali porode. Na to dejstvo kažejo tudi nekatera naša ljudska poimenovanja, kot sta maternik in maternjak.

Rimska, nemška, pasja …

V 16. stoletju je slavni zeliščar Hieronymus Bock zapisal, da je najboljši zdravnik povsem navadna kamilica in da človek nima boljšega zdravila, kot je ta cvetlica, ki jo lahko uporablja pri skoraj vseh boleznih. Že naši padarji so ločili med t. i. domačo in rimsko kamilico, medtem ko v starih francoskih knjigah opisujejo t. i. rimsko in nemško oz. pasjo kamilico. Nemška naj bi rasla samoniklo, divje, rimsko pa običajno gojimo na vrtovih. Ta je prijetna za oko in koristna za domačo lekarno.

Padarske bukve o kamilici

Naši bukovniki so med drugim o kamilici zapisali tudi tole: »Kamelce na vodi kuhaj s tem usta spiraj, sceli vse kteremu se v ustih opihuje. Kteremu se voda zapira ali z trpljenjem šči naj to vodo pije, bo boljši! S kamečnem olam herbet mazat če kterga boli, precej neha. Ta ole se taku naredi: Vzemi eno pest frišneh al suheh kamelc, deni jih u pol funta laškega ola, postavi glaž, ki mora dobro zamašen biti na solnce za osem dni. Kamelce na vodi namoči, stolci, obeži glavo, prežene vse najhujši bolečine iz glave.«

Rešiteljica pri prebavnih motnjah s krči in kolikami

Kamilica je vsekakor nepogrešljivo domače zdravilo pri skoraj vseh boleznih želodca ali črevesja, tako želodčnih krčev, kolik, vnetja debelega in tankega črevesa, driske, vnetja želodčne sluznice, napenjanja, odvečne kisline, odpravljanja plinov in tudi za zdravljenje težav z ledvicami, jetri in žolčnikom.

Lajša bolezni dihal in napete živce

Vsaj tako dobro, kot se ta drobcena rastlinica z rumenim srcem in belim venčkom razume z ženskami, se razume tudi z otroki. V pomoč jim je na primer pri bruhanju, bolečinah v trebuhu, krčih, kolikah, občutljivi koži, zobobolu … Kamilični čaj naj srkajo tudi ljudje, ki si želijo umiriti živce. Koristi pri vseh živčnih pojavih, nevralgijah, razdražljivosti, preobčutljivosti, notranjemu nemiru, vihravosti, nespečnosti, duševni zdelanosti in preutrujenosti. Kamilica aktivira telesne obrambne sisteme pri akutnih in kroničnih infekcijah. Vdihavanje kamiličnih hlapov se priporoča pri boleznih dihalnih poti, zlasti pri vnetju bronhijev, ustne votline in žrela. Pri slednjem je v veliko pomoč tudi grgranje kamiličnega čaja.

Čaj, sopara in kopel

Kamilični čaj pripravimo kot poparek iz dveh žličk posušenih cvetov na skodelico vode. Zoper težave, ki smo jih omenili, pijemo tri do štiri skodelice tega čaja na dan. Kamilične sopare oz. inhalacije si pripravimo tako, da damo v posodo tri žličke suhih cvetov in prelijemo z litrom in pol vrele vode, glavo sklonimo nad posodo in si jo pokrijemo z veliko brisačo. Hlape tako vdihujemo pet do deset minut. Kamilica se obnese tudi v kopeli za umirjanje živcev, odpravljanje bolečin in krčev, za poživitev in okrepitev, odpravljanje vnetij kože in sluznic ter zoper srbenje kože in zlato žilo: sto gramov posušenih cvetov prelijemo z litrom vrele vode in pustimo stati petnajst minut, nato poparek dodamo vodi za kopel.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Radovljica / sobota, 10. maj 2008 / 07:00

To ni poklic, to je življenje

Gosia Ksiazek, sestra misijonarka z Inštituta Marijine misijonarke - frančiškanke, je novembra prišla v Slovenijo, v Dom duhovnih vaj v Lescah, da bi se med drugim naučila tudi našega jezika.

Objavljeno na isti dan


Jesenice / sreda, 16. julij 2008 / 07:00

Domačini so siti hrupnih piknikov

Krajani Kočne so že lani podpisali peticijo proti piknikom, ki se dogajajo na travniku nad vasjo. Pred dnevi so vložili novo prijavo zaradi "Vukovega shoda".

Kamnik / sreda, 16. julij 2008 / 07:00

V Termah zadovoljni z obiskom

Snovik - Poletna turistična sezona je v polnem zamahu, ugodno vreme pa številne obiskovalce vabi tudi v Terme Snovik, ki jih vsak dan povprečno obišče po tristo kopalcev, v letoš...

Tržič / sreda, 16. julij 2008 / 07:00

Na Zelenici možna večstanovanjska gradnja

Na zadnji seji občinskega sveta v Tržiču so svetniki kljub okrnjeni sestavi sprejeli spremembe in dopolnitve prostorsko ureditvenih pogojev.

Zanimivosti / sreda, 16. julij 2008 / 07:00

Na rolerjih od Hodoša do Pirana

Medvoščanka Tina Hižar, nekdanja vrhunska športnica, javnosti poznana iz resničnostnega šova Bar2, je kot prva prerolala diagonalo čez Slovenijo.

Kronika / sreda, 16. julij 2008 / 07:00

Policista rešila nezavestnega voznika

Sedemindvajsetletni voznik je po nesreči blizu Loga v Bohinju brez zavesti obležal z obrazom v potoku Pirašica.