Ingver opelemeniti tako jedačo kot pijačo, denimo pivo.

Orientalska korenina proti gripi

V Indiji in na Kitajskem so že pred dvema tisočletjema odkrili, da rastlinica, o kateri bomo govorili danes, blesti, najsi jo uporabljajo kot zelenjavo, začimbo ali zdravilo.

S širjenjem vzhodnjaške kulinarike in zdravilnih metod se močno povečuje uporaba te orientalske korenine po vsem svetu, tudi pri nas. Seveda imamo v mislih ingver, pekočo, a hkrati sladko dišavnico, ki je v pomoč tudi pri prehladu in gripi.

Vreden toliko kot ovca

Ingver (Zingiber officinale) izvira z območij jugovzhodne Azije, danes pa ga pridelujejo še ponekod v Afriki, na Jamajki in v Braziliji. Njegovo koreniko omenjajo že zgodnji sanskrtski zapisi ter stara kitajska besedila, kasneje pa tudi grška, rimska in arabska zdravstvena literatura. Vsaka jed, ki jo je zaužil veliki kitajski filozof Konfucij, je morala vsebovati vsaj kanček ingverja. V Srednjo Evropo so ingver zanesli križarji. Pomorske kolonialne sile so v njem videle izjemno možnost trgovanja. V 16. stoletju je imel funt te dragocene začimbe enako ceno kot ovca.

Sladko-pekoči užitki

Vonj svežega ingverja nekoliko spominja na vonj limone. Navdušujoč pa je tudi njegov okus – osvežilen in sladek ter hkrati prijetno pekoč. Za pripravo hrane se uporablja korenika, ki je lahko sveža, konzervirana, kandirana ali posušena in zmleta v prah. S to vsestransko začimbo lahko začinimo vse vrste mesa in rib, lahko jo dodamo jabolčnim zavitkom in nasploh vsem sladicam iz jabolk, banan in rabarbare, kompotom, sadnim solatam, mlečnemu rižu in pecivu, kot so medenjaki, ingverjevi piškoti …

Lajša potovalno bolezen

Ingverjeva korenina je v veliko pomoč vsem, ki jim preglavice povzročajo slaba prebava, vetrovi in kolike. Ker deluje antiseptično, koristi pri vnetjih prebavil in celo pri zastrupitvi s hrano. Preprečuje nastanek čirov ter pospešuje tek in prebavne procese. Učinkovito preprečuje bruhanje in slabost. Pomirja tako slabost med potovanjem z avtom ali letalom, kot morsko bolezen, pa tudi slabost po operativnem posegu. Deluje proti driski.

Znižuje vročino

Ingver bo dal vse od sebe pri zdravljenju kašlja, prehlada in gripe. Ima to moč, da spodbuja potenje in znižuje vročino. Preventivno deluje proti nalezljivim boleznim. Pomaga lajšati glavobole in migrene. Deluje kot stimulans in tonik ter tako zmanjšuje kronično utrujenost, izboljšuje spomin, imel pa naj bi tudi blage afrodizične lastnosti. Njegovo delovanje lahko primerjamo z delovanjem česna in čebule, ki preprečujeta zgoščevanje krvi in pojavljanje strdkov. Nadalje ugodno deluje na jetra in zmanjšuje holesterol. Končno pa kot odličen antioksidant deluje tudi proti škodljivemu delovanju prostih radikalov, med drugim naj bi varoval pred rakom in aterosklerozo.

Že diši po ingverjevem čaju

Za zdravilno uporabo je bolj kot suhi ingver v prahu primerna olupljena in posušena ali pa sveža korenika (okrog deset gramov tanko narezanih in nasekljanih lističev enkrat do dvakrat na dan). V lekarnah in specializiranih trgovinah dobimo tudi že pripravljena zdravila v obliki kapsul in tinktur ali ingverjevo eterično olje. V hladnih in po praznikih dišečih zimskih mesecih zelo godi ingverjev čaj, naj si bo sam ali pa v kombinaciji z drugimi začimbami, ki pozimi ogrejejo telo in duha, okrepijo odpornost ter v sebi nosijo pridih praznikov – cimet, janež, klinčki, komarček, kardamom, hibiskus, šipek, plavica, posušeni pomarančni olupki, jabolčni krhlji … Ingver velja za varno začimbo, a njegova uporaba v pretiranih količinah lahko vpliva na osrednje živčevje ter povzroči depresijo in aritmijo. Če imate žolčne kamne, če uživate zdravila proti strjevanju krvi, če ste noseči ali dojite, se o uživanju večjih količin ingverja posvetujete z zdravnikom.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / sreda, 11. maj 2022 / 15:53

Vsak dan na Štefanji gori

Franc Šilar z Olševka je bil v letu dni kar 365-krat na Štefanji gori.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / ponedeljek, 26. december 2022 / 16:35

Takšne in drugačne zimske radosti

Po zimske užitke tudi na drsališča, a le če so varna in dobro očiščena. Da se drsalne dogodivščine ne bi končale s trdim padcem na zadnjo plat, poskrbijo tudi prostovoljci, ki drsalne površine redn...

Gorenjska / ponedeljek, 26. december 2022 / 16:33

Otroci in mladostniki, prezrti in pozabljeni žalovalci

Slovensko društvo Hospic je že pred dobrimi dvajsetimi leti začelo izvajati tudi program za žalujoče otroke in mladostnike, v okviru katerega med drugim organizirajo tabore Levjesrčni za mlade žaloval...

Kranj / ponedeljek, 26. december 2022 / 16:21

Bolno vrbo zamenjali z brezo

Kranj – Vrbe ni več, zdaj tam raste breza, bi za potrebe tega članka lahko parafrazirali znamenito izjavo pokojnega Jožeta Pučnika. Pred časom so namreč pred Prešernovim gledališčem v Kranju odstra...

Gorenjska / ponedeljek, 26. december 2022 / 16:19

Leto 2022 si bomo zapomnili po ...

Po čem si bomo zapomnili leto 2022, kaj si želimo v naslednjem letu in kako bomo praznovali?

Kultura / ponedeljek, 26. december 2022 / 16:15

Iz srca in za ljudi

Te dni je izšel glasbeni prvenec Kvinteta Vintgar, ki mu naslov daje okolje, iz katerega pevska zasedba izhaja, v prvi vrsti pa ga določa glasba, ki nam jo pet ubranih pevcev daje v poslušanje.