V Sloveniji je bilo lani 2.246 razvez zakonskih zvez. Razvezanih je bilo tudi 1.259 zvez, v katerih je živelo 1.899 vzdrževanih otrok. Prav otroci najtežje doživljajo razveze. (Foto: Tina Dokl)

Ločijo se tudi osemdesetletniki

V Sloveniji se razveže vsaka četrta sklenjena zakonska zveza, kljub temu pa naša država po pogostosti razvez še vedno sodi na rep Evropske unije. Po podatkih Eurostata je bilo namreč lani le v Italiji (0,9) manj razvez na tisoč prebivalcev kot v Sloveniji (1,1), najraje pa se zakonski pari ločujejo na Češkem in v Litvi.

Po podatkih vpisnika za družinsko pravdne zadeve na Okrožnem sodišču v Kranju, na katerem potekajo vsi postopki razvez na Gorenjskem, je bilo letos do konca oktobra vloženih 87 tožb za razvezo zakonske zveze in 83 predlogov za sporazumno razvezo. V letu 2008 je bilo vloženih 83 tožb za razvezo in 99 predlogov za sporazumno razvezo zakonske zveze. Podatki kažejo, da se je letos zmanjšal delež sporazumnih razvez. Šest sodnikov, ki na kranjskem sodišču rešuje družinske zadeve, je lani rešilo 337 statusnih zadev (razveze, očetovstvo, preživnine, dodelitve otrok), do konca oktobra 2009 pa že 330 statusnih zadev. Letos so rešili tudi 254 nepravdnih družinskih zadev.

Verjeli ali ne, toda danes se v Sloveniji razveže približno enako število zakonskih zvez kot pred tridesetimi leti. Po podatkih slovenskega statističnega urada se je na primer leta 1978 ločilo 2.406 zakonskih parov, lani pa 2.246. A po drugi strani je bilo pred tremi desetletji sklenjenih skoraj 14.700 zakonskih zvez, lani pa samo še 6.703. Prav v slednjem podatku se skriva razlog, zakaj je število razvez zakonskih zvez ostalo na enaki ravni kot pred tridesetimi leti. Vse več je namreč zunajzakonskih skupnosti, pri katerih razveze – ko se partnerja razideta - niso potrebne. Še vedno pa je treba doreči delitev skupnega premoženja, dodelitev otrok, preživnino …

Razveza je boleč in stresen trenutek, saj gre vendarle za konec skupne poti dveh zakoncev. Razideta se lahko sporazumno, sicer pa v tožbenem postopku. »Še nekaj let nazaj so sodniki poskušali sprta zakonca prepričati, naj še enkrat premislita in se potrudita, danes pa teh poskusov ni več. Kdor se odloči ločiti, se tudi bo. Razlog za ločitev je lahko prav vsaka stvar, ki jo nekdo od zakoncev navede kot nevzdržno, največkrat pa gre za nasilje, skoraj vedno moškega nad žensko. Tedaj pogosto predlog za razvezo pride v paketu, skupaj s prepovedjo približevanja in predlogom o nepravdnem postopku na pripustitev skupnega stanovanja v izključno rabo šibkejši stranki,« pojasnjuje Mitja Sever, odvetnik iz Radovljice.

Razlogi za razvezo so, kot smo že omenili, največkrat konkretna šikaniranja enega partnerja nad drugim, zato najbrž ni čudno, da naš sogovornik v nekajletni karieri še ni doživel, da bi sodišče kakšen zahtevek za razvezo zavrnilo kot neutemeljen. »Nepremostljive razlike v svetovnih nazorih zakoncev ali kakšne druge filozofske zadržke, ki bi bili razlog za razveze, še nisem zasledil. V teh primerih zakonci za dobro otrok raje potrpijo v zakonu. Tudi varanje samo po sebi ni pogost razlog za ločitev. Opažam, da so ženske zaradi otrok pripravljene kar veliko potrpeti, zato so pripravljene oprostiti tudi kakšen skok čez plot. Zakon razpade, ko se takšno ravnanje nadaljuje … Med razlogi za razvezo se zato hitreje najdejo obrazložitve, kot je 'ustvaril si je novo družino',« pravi. Med razlogi za razvezo, ki jih pogosto navajajo ženske, je tudi alkohol, ki je razdrl že marsikatero zakonsko zvezo. Moški po drugi strani v zakonu radi obupajo zaradi psihičnih težav svojih žena. »Povsem banalnih razlogov za razvezo še nisem imel v svoji praksi, čeprav te nekatere stvari vseeno presenetijo. Na primer, da se nekdo odloči za ločitev pri osemdesetih, kot razlog za razvezo pa navede, da ga je žena izgnala iz skupne postelje in iz kuhinje.«

Eno leto za sporazumno razvezo

Ko zakonca ugotovita, da skupno življenje ni več možno, se lahko odločita za sporazumno razvezo. V tem primeru je treba skleniti notarski sporazum, v katerem se dogovorita o načinu delitve skupnega premoženja, razrešiti je treba vprašanje, kdo postane ali ostane najemnik skupnega stanovanja, in tudi, ali imata zakonca med seboj kakšne preživninske zahtevke. Sledi vložitev predloga za sporazumno razvezo na sodišče. Če se zakonca ne moreta dogovoriti, komu bodo v varstvo in vzgojo zaupani otroci, bo ustrezno mnenje pripravil center za socialno delo. Ko sodišče to mnenje pridobi, se opravi narok, določi se preživnina, nato se izda sodna odločba in plača sodna taksa. »Postopek razveze, kjer ne prihaja do zapletov, je končan v približno letu dni,« je razložil odvetnik.

Precej dlje lahko trajajo razveze, za katere je bila vložena tožba. V takem primeru postopek poteka v dveh fazah. Prva in ponavadi hitrejša je postopek zakonske razveze, v kateri se dogovorijo tudi za dodelitev otrok enemu od zakoncev, določitev preživnine in ureditev stikov z otroki za drugega zakonca. Druga faza je postopek delitve skupnega premoženja, ki se zna zavleči tudi pet, deset let. »Ti postopki se radi zavlečejo, ker je težnja sodne prakse, da se deli celotno skupno premoženje in ne vsako premoženje posebej – na primer avto, hiša. Če eden od nekdanjih partnerjev potem ves čas spreminja oziroma dodaja nove premoženjske zahteve, lahko postopek traja v nedogled.«

Predporočna pogodba ni možna

Na vprašanje, pri katerem vprašanju se spor med zakoncema večkrat zaostri, pri dodelitvi otrok ali razdelitvi premoženja, Mitja Sever pojasni, da se okoli vprašanja dodelitve otrok v varstvo in vzgojo zakonca redko dolgo prepirata. »Pri tem vprašanju se zakonci vendarle podredijo mnenjem avtoritete, bodisi centra za socialno delo bodisi kasneje sodnemu izvedencu, če se mnenje centra za socialno delo izpodbija. Sicer pa so v skoraj vseh primerih otroci do štirih let dodeljeni mami, razen če ne gre za alkoholičarko, duševno bolnico ali nezrelo osebo. Očetje se morajo precej bolj potruditi, da jim sodišče, ponavadi gre za sodnice, dodeli otroke.« Po izkušnjah sogovornika so ženske precej principielne, zato se nekatere želijo nekdanjemu možu maščevati s preprečevanjem njegovih stikov z otroki. »Sčasoma, ko se čustva umirijo in partnerja zaživita vsak svoje življenje, pa tudi ženske velikokrat ugotovijo, da bi bilo fino imeti vsaj en prost dan na teden, da bi kam odpotovala s svojim novim partnerjem in podobno. Tedaj rade zahtevajo od nekdanjih možev, naj pogosteje skrbijo za otroke. A večkrat se jim maščuje, ker se v postopku razveze niso bile pripravljene pogovarjati. Sicer pa preko sodišča ni mogoče izsiliti, koliko stikov z otroki morajo imeti starši, ki jim otroci niso bili zaupani v varstvo in vzgojo.«

Pri delitvi premoženja med nekdanjima zakoncema je pomembno, da gre za premoženje, ki sta ga zakonca ustvarila v času trajanja zakonske zveze z delom. Predporočne pogodbe, kot jih poznajo drugje, pri nas nimajo pravne vrednosti, saj vnaprejšnjega dogovora o delitvi še neustvarjenega premoženja zakon ne dovoljuje. »Se pa podpisujejo sporazumi, v katerih partnerji ugotovijo, kakšno premoženje že obstaja pred nastopom zakonske zveze. Prav tako je možen kasnejši sporazum, s katerim zakonca drug drugemu priznata določen delež že ustvarjenega skupnega premoženja,« razlaga odvetnik.

Prerekanje med nekdanjima zakoncema, kaj komu pripada, lahko precej ogreje tudi ozračje v sodni dvorani. »Seveda včasih zavre tudi kri. V takih kriznih situacijah se pokaže kakovost odnosa, kakršen je bil med partnerjema že v zakonski zvezi. Pogosto se porušijo vse meje dostojanstvenega obnašanja, zakonca se med seboj obkladata s krepkimi izrazi. Seveda je precej odvisno tudi od avtoritete sodišča, koliko besednega dvoboja dopušča.« Sever pretepu med nekdanjima zakoncema še ni bil priča: »Do njega hitreje pride v kakšnih sosedskih sporih. Takrat čustva še hitreje podivjajo.«

Pogost pojav je izmikanje plačevanju preživnine. »Sodna praksa je tu zelo neusmiljena in sodniki le redko znižajo višine preživnine, pa čeprav je nekdanji zakonec, ki jo je dolžan plačevati, izgubil zaposlitev. Znižanje preživnine ponavadi uspejo doseči le v primeru nesreče s hudimi posledicami, hude bolezni ali dveh, treh otrok v novi zvezi. Če se preživnina ne plačuje, se sproži izvršilni postopek. Če ta tri mesece ni uspešen, se lahko stranka obrne na preživninski sklad, kjer dobi minimalno preživnino.« Izmikanje plačevanju preživnine je sicer kaznivo dejanje, za katerega je zagrožena kazen do enega leta zapora. »Včasih je bilo potrebno sodišču dokazati izmikanje, sedaj je dovolj dokazati, da nekdo ne plačuje preživnine, čeprav bi to zmogel. A običajno sodišče izreče pogojne obsodbe.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / nedelja, 15. junij 2014 / 11:15

Gospodarstvo je osnova

Če se nova vlada ne bo bolj ukvarjala z gospodarstvom, ne bomo izšli iz krize, pravijo v Klubu slovenskih podjetnikov in poudarjajo, da je gospodarstvo osnova tudi za socialno državo.

Objavljeno na isti dan


Kultura / nedelja, 6. februar 2022 / 18:09

O kroparski prehrani

Nova številka glasila Kovaškega muzeja v Kropi Vigenjc prinaša poglobljene članke o značilnosti prehrane v Kropi in Kamni Gorici. Predstavili ga bodo 8. februarja ob 18. uri v Kulturnem domu v Kropi....

Nasveti / nedelja, 6. februar 2022 / 17:58

Morata sodelovati

V preteklem mesecu sem se udeležil izobraževanja na temo Medicinsko nepojasnjena stanja. Udeleženci smo bili zdravniki, farmacevti in terapevti. Družinski zdravniki, ki se dnevno srečujejo...

Kranj / nedelja, 6. februar 2022 / 17:57

Olajšali iskanje grobov

Kranjsko pokopališče z okoli 5500 grobovi sodi med večje v državi, zato iskanje grobov, katerih lokacije ne poznamo, lahko postane zahtevna naloga. Iskanje po novem zelo olajša aplikacija za iskanje g...

Kronika / nedelja, 6. februar 2022 / 16:18

Zaprisegli novi pomožni policisti

V slovenski policiji deluje že skoraj šeststo pomožnih policistk in policistov. Ta teden je zaprisegla že njihova osma generacija.

Kamnik / nedelja, 6. februar 2022 / 16:16

Gradnja kolesarske povezave do Ljubljane že poteka

Kamnik – Izbrani izvajalec, družba KPL, gradbena dela za izgradnjo kolesarke povezave Kamnik–Ljubljana te dni izvaja na območju Podgorja in Duplice v smeri proti Domžalam. Povezava bo na območju ob...