Jenkove hiše ni več
Konec tega tedna so bile prireditve ob 140. obletnici smrti pesnika Simona Jenka. Na pobudo krajevne skupnosti je obnovljen spomenik na Podreči. Hiše Jenkovih ni več, na njenem mestu v Prašah zasebnik gradi štiri dvojčke.
Kranj – Na Podreči pred spomenikom Simonu Jenku so se pesniku v petek s kulturnim programom poklonili učenci iz Osnovne šole (OŠ) Orehek – Podružnica Mavčiče, OŠ Simona Jenka iz Smlednika, OŠ Simona Jenka iz Kranja in OŠ Staneta Žagarja iz Kranja. V soboto pa je bila pred spomenikom osrednja slovesnost, v Simonov spomin ob 140. obletnici njegove smrti (18. oktober 1869) so bili govorniki letošnji Jenkov nagrajenec Aleš Debeljak ter predstavniki ministrstva za kulturo in Mestne občine Kranj. Nastopili so Lovski moški pevski zbor Simon Jenko iz Medvod, Mešani pevski zbor Simon Jenko iz Trboj, Mešani oktet Lipa iz Sore, Moški pevski zbor Kokrčan s Kokrice, Moški oktet Rožmarin Društva Simon Jenko iz Temnice na Krasu, Mešani pevski zbor Litostroj iz Ljubljane in Kvintet Pihalnega orkestra Slovenske vojske, ki je zaigral uradno himno Slovenske vojske, Jenkovo pesem Naprej. Pesnikovo življenje so predstavili Polona, Jaka in Anže Zevnik.
»V Krajevni skupnosti Mavčiče smo imeli že od 170. obletnice pesnikovega rojstva (27. oktober 1835) pa vse do danes več dogodkov z namenom, da bolje spoznamo našega rojaka. V ustanavljanju je Kulturno društvo Simona Jenka Šmonca,« je povedal član Sveta KS Mavčiče Rudi Zevnik. »Obnovili smo spomenik Simonu Jenku na Podreči, ki so ga postavili leta 1929 in stoji na občinskem zemljišču. Prenova še ni v celoti zaključena, saj naj bi lokacijo dokončno uredili v spominski park,« je povedal predsednik KS Mavčiče Alojzij Ješe. Spomenik je vpisan v register kulturne dediščine.
Jenko se je rodil na Podreči, a se je kasneje preselil v hišo v Praše. Zapuščino je dobilo sorodstvo. Hišo in zemljišče so pred leti prodali, s pravnomočnim gradbenim dovoljenjem iz leta 2007 investitor Dream iz Ljubljane gradi štiri dvojčke. Konservatorska svetovalka Renata Pamić iz Zavoda za varstvo kulturne dediščine, Območne enote Kranj, je povedala: »Naredili smo pregled hiše, stanje ogroženosti je bilo zelo veliko. Vse, kar je bilo v njej avtentičnega, je bilo uničeno. Ugotovili smo, da ni kvalitete, da bi se hišo varovalo kot kulturno dediščino, avtentična sta ostala samo lokacija in kozolec ob hiši.« Ko je bil še čas, pa očitno ni bilo interesa, da bi se hiša pesnika s Sorškega polja varovala kot nacionalni interes in za odkup in obnovo zagotovil denar.