Huberto Široka (Foto: Tina Dokl)

Pravljičar s svojo pravljico

Huberto Široka pripoveduje o svojih sanjah. Vanje vstopajo ljudje, s katerimi si delimo podobne pravljice. Tako nastajajo zgodbe, ki Hubertovim predmetom vnašajo življenje.

Solza je naša sopotnica. Pripoveduje nam o sreči, o žalosti. Ko bi ji znali prisluhniti, bi znala marsikaj povedati. O tem, kdo smo, kam gremo. Vse to v sebi skriva mala solza.

Najdete ga na Bledu. Nasproti restavracije Panorama. Kariero zlatarja je začel graditi pri 24 letih. Danes dela v ateljeju, v katerem je delal že njegov dedek. V njem ustvarja – vse, od ideje do končnega izdelka. Svoje razmišljanje poskuša prenašati v čim bolj sodobne, čiste forme, predvsem v srebro, zlato pa uporablja le kot spremljajoč dejavnik. Privlačijo ga ples, gib, rojstvo, spirala in vse to se zrcali v njegovih delih.

Nedavno je na natečaju, ki je bil tudi dobrodelne narave in sta ga pripravili ena izmed slovenskih revij in Zlatarna Celje, med 85 oblikovalci s svojim izdelkom, srebrnim obeskom v obliki solze, osvojil drugo mesto.

Kaj vas vodi pri vašem ustvarjanju?

»Hrepenenje po uresničevanju sanj.«

Vam je kakšna plemenita kovina ljubša od druge?

»Najraje delam s srebrom, ker mi to daje največ svobode.«

Kaj vam je bliže kot umetniku, zlatarju? Prstan ali verižica?

»Težko bi rekel, vse je odvisno od ideje. Sama forma narekuje namembnost. Včasih je to prstan, broška, obesek … Tudi tiaro sem delal.«

Kaj opažate pri današnjih strankah?

»Predvsem to, da si želijo nakit, ki bo njihovo osebnost poudaril, ne samo kitil.«

Kaj vas je napeljalo, da ste se prijavili na natečaj, kjer ste s solzo osvojili drugo mesto?

»Skozi vse moje življenje me spremlja Kekčeva pesem. Dobra volja pri ljudeh … v eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh … Torej, če hočeš biti srečen, moraš srečo deliti. Prav zaradi tega se zelo rad odzovem na dobrodelne akcije in tako poskušam s svojim delom drugim ljudem prinesti nasmešek v srce. Solza je naša sopotnica. Pripoveduje nam o sreči, žalosti. Ko bi ji znali prisluhniti, bi znala marsikaj povedati. O tem, kdo smo, kam gremo. Vse to v sebi skriva mala solza. Pri njeni izdelavi sem uporabil srebro kot nosilec bele barve, s čimer sem hotel poudariti njeno nedolžnost.«

Kam vas bo popeljala prihodnost pri vašem ustvarjanju?

»Želim si, da bi živel še sto let, kajti toliko je še stvari, ki bi jih rad povedal. In da se ne bi nikoli ustrašil novih izzivov. Torej se prihodnosti veselim, ker vedno znova prinese nekaj novega, norega.«

Česa vse še niste preizkusili preliti v svojo zlatarsko izražanje in kaj vse ste, pa se je izkazalo, da se (ali ne)poda človeški koži?

»Rad bi kitil ljudi, naravo, hiše …«

Kdo sploh je Huberto Široka?

»Predvsem pravljičar, ki poskuša živeti svoje pravljice.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / petek, 18. maj 2018 / 07:51

Četvorka točno opoldne

Kranj – Koroško cesto pred Gimnazijo Kranj bodo danes točno opoldne zasedli maturanti. Odvijal se bo tradicionalni sprevod in ples dijakov zaključnih letnikov gorenjskih srednjih šol Maturantska če...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / sobota, 28. julij 2007 / 07:00

Čezmejno sodelovanje gasilcev

Podnart - Na nedavnem prevzemu novega gasilskega vozila v Podnartu so sodelovali tudi gasilci iz Sel-Borovnice na Koroškem, ki so prišli v Podnart skupaj z županom Sel Engelberto...

Prosti čas / sobota, 28. julij 2007 / 07:00

Le še streljaj od albuma

Ansambel Veseli Gorenjci je tudi minulo nedeljo, ko je razveseljeval obiskovalce na zaključku Čipkarskih dni v Železnikih, dokazal, da si je nadel pravo ime.

Splošno / sobota, 28. julij 2007 / 07:00

Prvi častni občan je Stanko Košir

Najvišje občinsko priznanje - naziv častni občan bo prejel Stanko Košir iz Gozd-Martuljka za ohranjanje izročila Rut.

Splošno / sobota, 28. julij 2007 / 07:00

Je edina možnost zdravnik iz tujine?

Vodja zdravstvenega doma Janko Kersnik dvomi, da bodo v Kranjski Gori dobili tretjega zdravnika.

Splošno / sobota, 28. julij 2007 / 07:00

Na olimpijadi pred skoraj 60 leti

Karel Klančnik, rojen Mojstrančan, je eden tistih, ki je močno zaznamoval zgodovino razvoja skakalnega športa v Gornjesavski dolini.