Romana Rakovec, direktorica Gorenjskih lekarn: "Letošnji, že 5. Dan slovenskih lekarn, ki ga vsako leto lekarniški farmacevti obeležujemo, ko godujeta zavetnika lekarništva brata Kozma in Damijan, bo posvečen temi zdravila in mladostniki. Današnji mladostniki so večinoma zdravi. Kljub temu so v tem obdobju, ki pomeni pot iz otroštva v odraslost, s posebnostmi rasti in razvoja ter načinom življenja povezani značilni zdravstveni problemi, uporaba zdravil ter tvegana vedenja. Lekarniški farmacevti želimo pomagati mladostnikom, da razvijejo ustrezen odnos do pravilne in varne uporabe zdravil in drugih izdelkov, dosegljivih v lekarni, ter do zdravja in zdravega načina življenja nasploh. Za izboljšanje kakovosti zdravljenja mladostnikov z zdravili in zdravja mladostnikov nasploh želimo lekarniški farmacevti spodbuditi sodelovanje med mladostniki, starši in zdravstvenimi delavci ter pri tem poudariti vlogo lekarne in lekarniškega farmacevta. Ob Dnevu lekarn bodo v lekarnah po Sloveniji tokrat že v petek, 25. septembra, potekale aktivnosti, namenjene ozaveščanju javnosti o pravilni in varni uporabi zdravil pri mladostnikih. V aktivnosti se bomo vključili tudi v vseh 22 lekarniških enotah Gorenjskih lekarn, kjer bo na voljo informativno gradivo, namenjeno predvsem mladostnikom, njihovim staršem in tudi drugim obiskovalcem naših lekarn." (Foto: Tina Dokl)

Zdravila in mladostniki

Za informacije o zdravju in zdravstvenih težavah se mladi najpogosteje obračajo na starše, zdravnike in farmacevte. Premalo pa poznajo in uporabljajo priložena navodila za uporabo zdravil.

"Lekarniški farmacevti želimo pomagati mladostnikom, da razvijejo ustrezen odnos do pravilne in varne uporabe zdravil in drugih izdelkov ter do zdravja in zdravega načina življenja nasploh."

Sekcija farmacevtov javnih lekarn pri Slovenskem farmacevtskem društvu je s pomočjo lekarniških farmacevtov med 3680 slovenskimi mladostniki, starimi od dvanajst do devetnajst let, izvedla anonimno raziskavo na temo Zdravila in mladostniki. »Želeli smo pridobiti čim več informacij o vlogi lekarniškega farmacevta pri pravilni in varni uporabi zdravil ter drugih izdelkov, ki jih mladostniki pogosteje uporabljajo,« je povedala mag. Nina Pisk, mag. farm., predsednica Sekcije farmacevtov javnih lekarn.

Kot zanesljiv in verodostojen vir informacij o zdravilih je lekarniške farmacevte opredelilo 49,9 odstotka anketiranih, kar 79,1 odstotka mladostnikov pa je potrdilo, da v lekarni vedno pridobijo dovolj informacij za pravilno in varno uporabo zdravila. Za informacije o zdravju in zdravstvenih težavah pa se mladi najpogosteje obračajo na starše, zdravnike in farmacevte, brskajo tudi po spletnih straneh ter spremljajo medije. »Razveseljivo je, da so na prvo mesto postavili starše, saj starši najbolje poznajo svojega otroka in lahko, čeprav morda sami ne poznajo odgovora, mladostniku pomagajo pri iskanju rešitve,« je povedala mag. Nina Pisk. Raziskava pa je pokazala, da odrasli in mladostniki premalo poznajo in uporabljajo priložena navodila za uporabo zdravil. Menijo namreč, da dobijo dovolj informacij pri zdravniku oziroma pri farmacevtu v lekarni.

 

Čeprav večina mladostnikov dnevno uporablja spletne strani, so ta vir pri iskanju informacij o zdravju in zdravstvenih težavah navedli le v 26,9 odstotka odgovorov, pri iskanju informacij o zdravilih pa le v 15,6 odstotka odgovorov. Te ugotovitve so pozitivne, je poudarila sogovornica: » … saj spletne strani pogosto niso zanesljiv vir informacij o zdravstvenih temah in zdravilih.«

Če mladostniki potrebujejo zdravilo, predpisano na zdravniški recept, gredo največkrat v lekarno skupaj s starši ali sami. Večina anketiranih je povedala, da uporabljajo zdravila nekajkrat na mesec ali le nekajkrat na leto. »Na osnovi zbranih podatkov ugotavljamo, da je mnenje mladostnikov o zdravilih v veliki meri pozitivno, saj jih velika večina meni, da zdravila niso škodljiva ter da nimajo veliko neželenih učinkov. Kljub temu pa je zanimivo, da jih je kar 60 odstotkov navedlo, da je, če je le možno, bolje, da ne uporabimo zdravil,« je zaključila mag. Nina Pisk.

Kje mladi dobijo zdravila

Skupaj s starši pridejo mladostniki v lekarno predvsem po zdravilo proti bolečinam, teste za ugotavljanje prisotnosti nedovoljenih drog v urinu ter kozmetične izdelke za nego problematične kože. Z vrstniki pridejo mladostniki v lekarno predvsem po kontracepcijsko tableto po spolnem odnosu in test za ugotavljanje nosečnosti. Veliko izdelkov dobijo mladostniki v trgovini, med njimi najpogosteje kondom, športno prehrano za povečanje mišične mase, kozmetične izdelke za lajšanje mladostniških težav s kožo in izdelke za hujšanje. Preko spleta izstopa nakup športne prehrane, izdelkov za hujšanje ter testov za ugotavljanje prisotnosti nedovoljenih drog v urinu, a še pred nakupom preko spleta o tem pogosto posvetujejo z lekarniškim farmacevtom.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Prosti čas / petek, 18. maj 2012 / 07:00

Usodna devetica

Fireflies iz Škofje Loke so dobili rokovskega vizionarja, na Tednu mladih Magnifica & Turbolentze žal ne bo, Jesenice bo obiskal Ismet Horo, Eva pa se je odpravila svojim evrovizijskim sanjam naproti.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / torek, 7. avgust 2012 / 07:00

Klasični koncerti na Ledinah so se ´prijeli`

Kranj - Koncert klasične glasbe, ki ga je novi oskrbnik Kranjske koče na Ledinah Franc Beguš ob sodelovanju PD Kranj in vrhunskih glasbenikov prvič pripravil ob začetku letošnje poletne pl...

Zanimivosti / torek, 7. avgust 2012 / 07:00

Stoletnica na vrhu Vršiča

Tičarjev dom na Vršiču je posebna planinska koča - čeprav nosi ime planinska, je med njenimi obiskovalci še najmanj planincev. Večina gostov je turistov, ki se do nje pripeljejo bodisi z avtomobilom b...

Šport / torek, 7. avgust 2012 / 07:00

Prvič na olimpijskih igrah

Plavalec Robert Žbogar s krstnim nastopom na olimpijskih igrah ni najbolj zadovoljen.

Gorenjska / torek, 7. avgust 2012 / 07:00

Storjen je bil greh zoper pravičnost

Frančiškanski pater Bogdan Knavs, doma v Mošnjah na Gorenjskem, je javno napisal, kaj misli o finančnih polomijah v Cerkvi. Pravi, da zaradi ljubezni do nje in zaradi prepričanja, da bomo vsi nekoč od...

Gospodarstvo / torek, 7. avgust 2012 / 07:00

Predstavili primere dobre prakse

Med primeri dobre prakse je tudi prenova "stoga" na kmetiji pri Petric v Studoru.