Hvala ti, rak

Zdrav človek ima tisoč različnih želja, bolan eno samo: ozdraveti. Kdo je to misel prvi izrekel, ne vem, vsekakor drži.

Iz Simone življenjski sokovi dobesedno kipijo. Vrejo. Vse njeno telo žari od zdravja in življenjske sle. V njen obraz je vklesan nasmeh; z leti ji je nasmejanost v lica izdolbla dve mehki jamici in jo za vedno zaznamovala. Namreč, zaznamovala z življenjskim optimizmom, z radostjo in z vero v dobro.

Za Simono je vsak dan novo leto. Zanjo je vsak dan nekaj posebnega, izvirnega, enkratnega, neponovljivega. Živi za vsak dan posebej in verjame v moč pozitivnih misli.

Simona se spominja: »Nekega dne sem si rekla, mojih prvih trideset let je bilo kritičnih, naslednjih sedemdeset bo najlepših, prečudovitih in nihče mi jih več ne bo vzel.« In nadaljuje: »Bolezni, ki ji pravimo rak, lahko rečem le hvala. Vsebina bolezni me je povsem spremenila. Zavedanje pomena enkratnosti življenja me je dvignilo visoko v višave; dvignilo me je na raven najsrečnejšega človeka na zemeljski obli. Ni lepšega kot zavedanje, da dihamo s svojimi pljuči, da mislimo s svojimi možgani, da ljubimo s svojim srcem /…/. Sklenila sem: rakec bo moj prijatelj na povodcu in jaz bom njegov gospodar.«

Na večno vprašanje, zakaj ali celo zakaj prav jaz, Simona odgovarja: »V knjigi avtorja dr. Irvinga Saxa, ki je v angleškem jeziku, med drugim piše, da lahko obliko raka, za katero sem tudi sama zbolela, povzroči operacija mandljev. Če bi že prej poznala preventivne ukrepe naravnega higienizma, bi se bolezni verjetno lahko rešila že prej. Najprej moramo očistiti telo, da je sposobno spodbuditi samozdravilne učinke. Jaz pa sem se nezdravo prehranjevala, veliko sem bila pod stresom, uživala sem veliko antibiotikov, obremenjevala sem se z drugimi, nisem se imela dovolj rada in tako naprej v nedogled.

Ko sem se svoje bolezni začela zavedati, sem iskala različne poti do zdravja. Ene so bile boljše, ene slabše, a vendar pravilne. Nenazadnje sem še vedno med živimi. Ne. Ni bilo lahko. Veliko je bilo padcev. Moje telo me je nenehno opozarjalo, da je nekaj narobe. Potrebna so bila različna zdravljenja, vendar se nisem zavedala, kako zelo pomembna je preventiva. Velikokrat sem zaupala zdravnikom in pričakovala, da bo kdo drug naredil kaj namesto mene. Nekaj so resnično naredili. Mnogokrat so me tudi rešili. In vendar bi bilo težav neprimerno manj, če bi že prej dojela, kako pomembno je sodelovanje z zdravljenjem. Počasi sem začela spreminjati svoje napačne vzorce. In danes sem prepričana, da mi je končno uspelo ohraniti ravnovesje in doseči v svojem telesu harmonijo. Ni me več strah, da bi ponovno zbolela, saj vsak dan posebej skrbim za svoje zdravje. Spoznala sem, da živim iz preteklosti za prihodnost in da ni vsakomur dano, da bi premagal hudo bolezen. Zame osebno je postal rakec najboljši prijatelj. Ne bojim se ga več, niti mu več ne dovolim, da bi on odločal o moji usodi. Skupaj lahko greva naprej, z roko v roki brez bolečin in občutkov krivde.« (Se nadaljuje.)

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Mularija / torek, 18. maj 2021 / 08:31

Čarobni svet glasbe

V Glasbeni šoli Škofja Loka so se letos otroke odločili k vpisu povabiti s promocijskim filmom Pravljica o glasbeni skrinjici, v katerem so združili glasbo, petje in ples.

Objavljeno na isti dan


GG Plus / torek, 5. januar 2021 / 00:54

Mineštre, župe, čorbice

»Sreb, sreb, slurp, slurp, mljask, mljask. Mmm, kako juhica paše. Pogreje nas, nahrani in umiri, tako kot mamin objem. Pa tako skromna je, tiha in nevsiljiva, da jo kot večino pomembnih stvari v ži...

Slovenija / torek, 5. januar 2021 / 00:51

Tudi za mejami so Slovenci

Mediji imamo pri obveščanju slovenske javnosti o bivanju in življenju Slovencev v sosednjih državah pomembno vlogo in za Gorenjski glas lahko trdim, da jo opravljamo odgovorno in profesionalno. Gla...

Slovenija / torek, 5. januar 2021 / 00:45

Donacija štirim humanitarnim organizacijam

Kranj – Telekom Slovenije je ob koncu leta donacijo v skupni višini 20.000 evrov namenil štirim humanitarnim organizacijam, ki lajšajo osamljenost in pomagajo starejšim v stiski. Starejši, ki živij...

Zanimivosti / torek, 5. januar 2021 / 00:39

Razgibane, slovenske jaslice

Ljubljana – Nekdanji stolni župnik Jože Lap na vrtu hiše na Ciril-Metodovem trgu v Ljubljani pripravlja jaslice, ki si jih na poti na ljubljanski grad lahko ogledajo tudi obiskovalci.

Kamnik / torek, 5. januar 2021 / 00:31

Polepšali praznike starejšim

Dijaki in zaposleni na Gimnaziji in srednji šoli Rudolfa Maistra Kamnik so vsako leto decembra dobrodelni; letos so razveselili stanovalce Doma starejših občanov Kamnik.