Razstavo o svojem očetu je pred polnim avditorijem odprla tenoristova hči Jovita Dermota. (Foto: Slavko Vengar)

Kropar iz dunajske opere

V Kovaškem muzeju v Kropi je na ogled razstava o znamenitem Kroparju, opernem pevcu Antonu Dermoti (1910-1989). Razstavo je odprla njegova hči Jovita.

Pobudo za razstavo o priznanem tenoristu Antonu Dermoti, velikem opernem pevcu, ki se je rodil v Kropi, je dala njegova hči Jovita, ki je razstavo v nemškem jeziku pred časom že pripravila na Dunaju. »Razstavo smo v celoti prevedli, jo nekoliko priredili in osvežili z dodatnimi panoji,« je povedala kustodinja Kovaškega muzeja in soavtorica razstave Kaja Beton, ki je ob prevodih pisno gradivo razstave črpala iz pevčeve avtobiografije Tisoč in en večer, ki je pred leti izšla tudi v slovenščini. Razstavljenih je več kot 20 panojev, v katere zgodbo nas v prvoosebni pripovedi pravzaprav popelje pevec sam. Zgodba je oplemenitena z originalnimi fotografijami iz družinskega arhiva Dermotovih. Na ogled je tudi originalni portret Antona Dermote, ki ga je leta 1951 narisal znani slikar Božidar Jakac.

Sloviti tenorist Anton Dermota se je rodil v številni družini v Kropi, kjer je obiskoval osnovno šolo, glasbeno izobrazbo pa je pridobival na orglarski šoli v Ljubljani. Na Gorenjsko se je vrnil za kratek čas, ko se je zaposlil kot organist na Bledu in potem kot uradnik v žebljarski zadrugi v Kropi. Leta 1930 je postal zborist ljubljanske Opere, hkrati pa je študiral solopetje na državnem konservatoriju. Leta 1934 ga je študij popeljal na Dunaj, dve leti kasneje pa je prvič nastopil na festivalu v Salzburgu in še isto leto postal redni član dunajske Državne opere, kjer je bil vse do upokojitve eden najbolj cenjenih solistov. V času 2. svetovne vojne je bil eden od članov tako imenovanega »Mozartovega ansambla«, ki je v dunajski operi izoblikoval tako imenovani Mozartov slog, pri čemer gre v operah več poudarka kot na sceno in kostume na pevske sposobnosti pevcev.

Z dunajsko Državno opero je pel po celem svetu, sodeloval z različnimi dirigenti in znanimi opernimi pevci in pevkami, nastopal kot solist, v zadnjem obdobju svojega življenja pa je z ženo pianistko Hildo Berger Dermota, ki v visoki starosti v krogu svoje družine živi na Dunaju, predstavljal samospeve. Na razstavi so na ogled tudi številni cedeji in plošče, na katerih je mogoče slišati njegov glas, v posebni vitrini je seznam vseh njegovih opernih vlog od vloge Tamina iz Mozartove Čarobne piščali, s katero je leta 1936 začel svojo bleščečo pevsko kariero, dolg je tudi njegov seznam nagrad in priznanj, ki jih je prejel za svoje umetniško delovanje, na ogled pa so tudi nekatere slike iz zasebnega življenja, tudi ob cerkvenih orglah, ki si jih je dal izdelati v lastnem domu in h katerim je tako red sedel in zaigral nanje. Kot je povedala Betonova, del njegove družine še vedno živi tudi v Kropi in okolici, na odprtje sta tako prišli tudi njegovi sestri. Razstava bo v Kovaškem muzeju na ogled vse do 30. septembra.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Prosti čas / torek, 18. maj 2010 / 07:00

Preženite spomladansko utrujenost

Se vam dogaja, da se kljub dobro prespani noči nekako ne morete zagnati? Se vam dan vleče in vam vsaka malenkost, ki jo morate postoriti, predstavlja velik napor?

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / sreda, 15. julij 2009 / 07:00

V Sloveniji že trideset primerov nove gripe

Ljubljana - V nacionalnem referenčnem laboratoriju za influenco Inštituta za varovanje zdravja so danes potrdili še dva primera okužbe z novim virusom gripe A (H1N1). Gre za mošk...

Gorenjska / sreda, 15. julij 2009 / 07:00

Še štirje primeri nove gripe

Ljubljana - V nacionalnem referenčnem laboratoriju za influenco Inštituta za varovanje zdravja so včeraj potrdili še štiri primere okužbe z novim virusom gripe A (H1N1). V Sloven...

Gospodarstvo / sreda, 15. julij 2009 / 07:00

Polovica steze prenovljena

SCT je v soboto končal drugo fazo obnove vzletno-pristajalne steze na Letališču Jožeta Pučnika Ljubljana. Najzahtevnejši, osrednji del obnove jih čaka prihodnje leto.

Gorje / sreda, 15. julij 2009 / 07:00

Upravno sodišče pritrdilo županu

Gorje - Upravno sodišče je zavrnilo tožbo svetnika Alojza Poklukarja in pritrdilo odločitvi župana Gorij Petra Torkarja, ki je zavrnil pobudo za razpis referenduma o delitveni bi...

Kranj / sreda, 15. julij 2009 / 07:00

Hiše naj bodo, bloki pa ne

Civilna iniciativa Kokrica Mlaka se ne strinja s predlaganim načrtom gradnje nove soseske na območju Mlake - zahod. Kranjski svetniki so osnutek dokumenta sicer sprejeli, a s številnimi pripombami.