Damijan Perne (Foto: Tina Dokl)

Soglasni o lokaciji Exoterm

Pogovor z Damijanom Pernetom, županom Mestne občine Kranj in predsedujočim konzorciju CERO, o aktualni temi ravnanja, predelave in odlaganja gorenjskih odpadkov.

Ali je potrjeno, kje se bo gradila sortirnica odpadkov in v nadaljevanju regijski center z mehansko-biološko obdelavo odpadkov? Na koliko je ocenjena naložba? Kakšni so realni roki za izvedbo projektov?

»V skladu z Operativnim programom odstranjevanja odpadkov s ciljem zmanjšanja količin odloženih biorazgradljivih odpadkov, ki ga je marca 2008 sprejela Vlada Republike Slovenije, se je za objekt mehansko-biološke obdelave (MBO) odpadkov določila lokacija Exoterm v Mestni občini (MO) Kranj. V MO Kranj in njeni okolici tudi nastaja največji del gorenjskih odpadkov. Naložba v MBO bo stala okoli 20 milijonov evrov. Predvidena oddaja vloge za evropska sredstva je druga polovica letošnjega leta, predviden začetek obratovanja objekta MBO pa v letu 2013.«

Ali imate kot predsedujoči konzorciju CERO pri tem, kar ste pravkar povedali, konsenz županov občin, ki so povezane v konzorcij?

»Lokacijo Exoterm v Mestni občini Kranj za objekt MBO je soglasno, brez glasu proti, potrdil konzorcij CERO, ki ga sestavljajo župani vseh gorenjskih občin. Pričakujem, da bomo vsi premogli dovolj smelosti in zaupanja, da bomo to svojo soglasno odločitev pripeljali do uresničitve in s tem rešili problem ravnanja z odpadki na Gorenjskem.«

 

Če projekta ne boste izvedli v rokih, ali boste izgubili pomemben delež denarja iz evropskih kohezijskih sredstev?

»Če se projekt ne bo izvedel, seveda tvegamo izgubo evropskih sredstev, Gorenjska pa bi s tem izgubila nadzor nad ravnanjem z lastnimi odpadki, tudi nadzor nad ceno ravnanja z odpadki.«

Ali projekt regijskega centra za ravnanje z odpadki predvideva tudi sežigalnico? Do tega so na primer prebivalci Naklega, Struževa in okoliških vasi skeptični, ker naj bi po podatkih, s katerimi razpolagajo, sežigalnica škodljivo vplivala na zdravje ljudi.

»Sežigalnica ni predvidena nikjer na Gorenjskem, niti na območju Exoterma ne. Sežig določenega dela gorenjskih odpadkov je predviden zunaj Gorenjske. Za sežigalnico na Gorenjskem ni dovolj denarja, niti politične odločitve v tej smeri ni, niti se za to ne pripravlja nikakršna dokumentacija.«

Občutek je, da na vseh potencialnih dosedanjih lokacijah z načrti gradnje regijskega centra niste prepričali okoliških ljudi. Ravno nasprotno. Kritika gre seveda tudi na nekdanji občinski strukturi, ki očitno nista imeli vizije ravnanja z odpadki ali pa je nista pravilno predstavili ljudem. A vendarle, vi ste v tem trenutku tisti, ki morate rešiti situacijo. Kaj sporočate Gorenjcem?

»CERO Gorenjske obstaja od leta 1996, a se do leta 2008 ni zedinil o izvedljivi rešitvi. Z odločitvijo MO Kranj, CERA, Ministrstva za okolje in prostor ter Vlade Republike Slovenije, ki je potrdila operativni program ravnanja z odpadki, smo prišli do podlage za izvedbo vseh postopkov za pridobitev evropskih sredstev in postavitve objekta MBO. V tem trenutku nas čaka še izvedba dogovorjenega, ki poteka v skladu s terminskim planom. Vsakršno odstopanje od začrtane poti bi pomenilo resne težave, tudi finančne, pri zagotavljanju učinkovitega ravnanja z odpadki na Gorenjskem.«

 

Kam bo Komunala Kranj odvažala odpadke po 15. juliju 2009 iz občin Kranj, Šenčur, Jezersko, Preddvor, Naklo in Cerklje?

»Po operativnem programu odstranjevanja odpadkov je kot »matična« deponija Komunale Kranj predvidena deponija Kovor v Tržiču. Postavitev regijskih objektov (MBO v Kranju, deponiji Kovor in Mala Mežakla) pomeni solidarnost znotraj Gorenjske regije, da kot celota skupaj rešujemo problem odpadkov.«

Za občane teh občin odvoz odpadkov na drugo bolj oddaljeno deponijo zagotovo pomeni višji znesek na mesečnih položnicah. Cena bo višja, a za koliko?

»Stroški ravnanja z odpadki se bodo letos povišali v vsakem primeru. Povišanje gre na račun višjih okoljskih standardov, ki smo jih sprejeli z vstopom v Evropsko unijo. Zavedati se moramo, da odpadkov v prihodnje ne bo mogoče samo odlagati, pač pa jih bo prej potrebno predelati. Ta predelava je seveda draga, zato se bodo povišale tudi cene ravnanja z odpadki. O konkretnih podražitvah bo odločal občinski mestni svet na majski seji.«

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Žirovnica / torek, 17. maj 2016 / 13:28

Zaradi tožbe zamik gradnje

Zaradi tožbe enega od vaščanov na upravno sodišče zoper gradbeno dovoljenje v naselju Breg še ne morejo začeti graditi kanalizacije. Zato bodo kanalizacijo najprej dobili v Mostah.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / sreda, 23. februar 2022 / 18:56

Zmagovalec Po Antarktiki

Festival gorniškega filma se je zaključil s podelitvijo nagrad najboljšim filmom.

Radovljica / sreda, 23. februar 2022 / 18:53

Ivankine zgodbe od blizu in daleč

Zbirka kratkih zgodb, ki je izšla malo pred novim letom, je že četrto knjižno delo Leščanke Ivanke Korošec, ki že več kot petdeset let objavlja svoje prispevke v revijah in časopisih, redno tudi v pri...

Slovenija / sreda, 23. februar 2022 / 18:52

Roki, pomembni za izvedbo volitev

Do rednih volitev v državni zbor nas ločita še dobra dva meseca. Preverili smo najpomembnejše roke za izvedbo volitev, ki jih je določila Državna volilna komisija.

GG Plus / sreda, 23. februar 2022 / 18:49

Mama in sestra v eni osebi

Spomnim se, bilo je že pred več leti, ko sem prvič pisala zgodbo, povezano z incestom. Zelo me je prizadela. Pa ne le zaradi težkega življenja ženske, ki mi jo je povedala, bolj zaradi brutalnega z...

Kronika / sreda, 23. februar 2022 / 18:48

V stanovanju uhajal plin

Škofja Loka – V enem od stanovanj v stanovanjskem bloku v Frankovem naselju v Škofji Loki je v nedeljo okoli 12.30 prišlo do uhajanja ogljikovega monoksida, dve stanovalki pa sta se s plinom zastru...