Pri pastirjih na višini 1415 metrov, kjer pred seboj ...

Soseščina dvatisočakov

Kamniško sedlo (1903 m) - Obilno deževje v zadnjih dneh je povzročilo nestabilno snežno podlago in posledično se je povišala stopnja nevarnosti plazov. Zaradi objektivnih nevarnosti se je včasih zato bolje vrhu odpovedati. Moja pot na Brano se je zaključila na Kamniškem sedlu.

Ni važno, v katerem letnem času se odpravite na Kamniško sedlo, vedno boste srečali ogromno gornikov in planincev. Enim je sedlo le izhodišče za nadaljevanje vzpona nekam v Kamniško-Savinjske Alpe, drugim je že vzpon na sedlo velik podvig. Pred nekaj tedni, ko je bila v zgodnjih jutranjih urah snežna podlaga še stabilna, sem bila prepričana, da ne bo težav z osvojitvijo cilja z Brano. A sem se zmotila! Visoke temperature so povzročile proženje številnih plazov, zato sem turo raje zaključila na Kamniškem sedlu. Bobnarjeva grapa je dan prej terjala dve smrti žrtvi, tisto jutro pa so se gorniki obračali tudi v Bosovi grapi.

V zimskih mesecih se tura na Kamniško sedlo začne pri Domu v Kamniški Bistrici, na nadmorski višini 600 metrov. Poleti se z avtom lahko zapeljete višje, vse do Jermance, kar vam, včasih več kot dobrodošlo, pot precej skrajša.

Prvih nekaj sto metrov hodite po cesti, kjer tudi poteka markirana pot, ki pelje proti Jermanci, potem pa vas steza usmeri strmo v gozd in v prvih višinskih metrih tudi zelo hitro pridobiva na višini. Približno sto višinskih metrov višje boste dosegli impozante galerije, izdolbene v konglomeratne skale. Steza se dvigne nad galerije in doseže spodnjo postajo tovorne žičnice ter gozdno cesto. Poleti se lahko tudi do sem pripeljete z avtom. Strm vzpon, ki vam ne da dihati, se nadaljuje. Sledi del, kjer v času snega prečite dva ali pa celo tri plazišča. Previdnost tukaj je zelo potrebna, saj je sneg sprijet. Steza se položi (kmalu boste dosegli Jermanco) in se v položnem, dolgem vzponu spusti do hudournika, nato pa do steze. Sledite stezi in po nekaj sto metrih se levo odcepi pot proti Kamniškemu sedlu, desno pa proti Repovemu kotu, odkoder se lahko povzpnete na Kamniškega Dedca.

Tudi v teh zimskih mesecih dobro shojena pot vas v okljukih pripelje proti Klinu, nato pa do Studencev. Tam se levo odcepi Bosova grapa, zimska alpinistična smer na Brano. Naša markirana pot gre naravnost in se še vedno vzpenja po bukovem gozdu, vse tja do planine Pri pastirjih 1415 metrov, kjer je tudi lično pastirsko domovanje. Smo na travniku, kjer se odpre pogled na naš cilj, na Kamniško sedlo, ki je visoko pred nami. Čaka nas še dobro uro hoje oz. 450 višinskih metrov. Poleti tukaj neusmiljeno žge sonce, zato bodite zgodnji, no pa tudi v mesecih, ko še leži sneg, je bolje biti v tem delu čim prej, saj je napredovanje lažje.

Dom na Kamniškem sedlu leži na nadmorski višini 1864 metrov. Tisto nedeljo sem bila prijetno presenečena, ker je bil odprt, in prijazna dežurna oskrbnica mi je zaupala, da so se v PD Kamnik dogovorili, da bodo Dom v vremensko primernih vikendih oskrbovali. Pohvalno in zgleda vredno, saj je na vrhu po kar dolgem vzponu vroč čaj še kako prijal.

Dom na Kamniškem sedlu pa ni najvišja točka sedla. Povzpeti se je potrebno do slovenske zastave na nadmorski višini 1903 metrov. Običajno veter kar pošteno brije, previdnost v snegu pa je nujna, saj mogočne opasti nemo grozijo, zato nikar ne stopajte na rob in nikar ne pogledujte v Logarsko dolino, proti Okrešlju in Mrzli gori. Prepričana sem, da vas bo obiskala kakšna sestradana kavka in pofehtarila za čim mesnatim. Ne bodite pa razočarani, če vas bo nenadoma objela megla. To je na Sedlu nekaj običajnega; a bodite vztrajni, morda se bo razkadila tako nenadoma, kot se je pripodila.

V vsakem primeru razgled s Kamniškega sedla navda z energijo: Brana, Turska gora, Planjava, Kamniški Dedec, Ojstrica, Krofička, Logarska dolina z Okrešljem, Mrzlo goro, Krničko goro, Olševo itd.

Vrnete se po poti vzpona. Zimski vzpon na Kamniško sedlo zahteva od gornika popolno zimsko opremo, zato s seboj obvezno vzemite dereze in cepin. Bolje odvečna teža v in na nahrbtniku, kot pa delo za gorske reševalce.

Nadmorska višina: 1903 m

Višinska razlika: 1303 m

Trajanje: 6 ur

Zahtevnost: 4 zvezdice (pozimi)

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Nasveti / petek, 20. maj 2016 / 13:40

Tedenski horoskop

Oven (21. 3.–21. 4.)

Objavljeno na isti dan


Kronika / petek, 3. april 2009 / 07:00

Županov niso ovadili

Kriminalisti so ugotovili, da župani z udeležbo na izletu v Barcelono niso storili kaznivega dejanja. Ovadbe zoper odgovorne v podjetju, ki je organiziralo potovanje.

Kranj / petek, 3. april 2009 / 07:00

Nekaj cest bodo vendarle prenovili

Precej cest v kranjski občini je v slabem stanju, nekaj jih že obnavljajo, v prihodnjih dneh pa naj bi se začela tudi obnova Savske ceste.

Kronika / petek, 3. april 2009 / 07:00

Nesreče

Motorist po nesreči pobegnil Žabja vas - Policisti poizvedujejo za neznanim voznikom motornega kolesa, ki je v sredo ob 19.15 na lokalni cesti v Žabji...

Prosti čas / petek, 3. april 2009 / 07:00

Vroča žemljica

Evo Longyko Marušič že nekaj časa spremljamo kot voditeljico na Info TV. Večina pa jo pozna kot radijsko in televizijsko voditeljico Televizije Slovenija, kjer smo jo pred leti...

Šport / petek, 3. april 2009 / 07:00

Gorenjci rekordno kljub dežju

Gorenjski maratonci so odlično nastopili v Trevisu, kjer so vsi po vrsti dosegli osebne rekorde, Stanko Maček pa tudi letos najboljši čas med Slovenci.