Cvet artičoke za gurmanske užitke, listi za zdravilo

Artičoka za plemenite

Neodprte cvetne glavice artičoke obožujejo gurmani. Veliko več zdravilnih moči kot slednje premorejo listi, ki jih nabiramo spomladi. Čislajo jih kot zdravilo zoper prebavne težave, zlasti tiste, ki so posledica motenj v izločanju žolča. Ščitijo, čistijo in krepijo jetra.

Delikatesa za premožne

Artičoke (Cynara scolymus) se dobro počutijo le v toplejših krajih. Pri nas osrečujejo v glavnem le Primorce. A dandanes jih brez pretiranega naprezanja lahko nabavimo v večini bolje založenih prodajaln. Domovina artičoke je Etiopija. Na obalah Mediterana se je pojavila nekaj tisoč let pred Kristusom. Gojili so jo že Egipčani in Grki, ki so ji rekli klinara. Rimljani so njeno ime spremenili v cinara in jo začeli uporabljati kot zdravilno rastlino. V Rimu je sodila v sam vrh najbolj zaželenih zelenjavnih specialitet. V Francijo in Anglijo je ta osatu podobna rastlina prispela šele v 15. stoletju, privoščilo pa si jo je lahko samo plemstvo. V srednjem veku so si premožnejši z njo zdravili »zaprta jetra in ledvice«.

Listi spomladi, cvetne glavice poleti

Artičoka je trajna osatasta rastlina z mogočnim, tudi do dva metra visokim steblom, ki je poraščeno z bodičastimi listi. Na vrhu se razvijejo kroglasti, bodičasti cvetni koši, ki jih obiramo pred cvetenjem. Rastlina cveti modro vijoličasto poleti in jeseni. Liste artičoke nabiramo spomladi pred cvetenjem, cvetne koške pa junija in julija. V zdravilne namene uporabljamo sveže ali posušene liste. Ti so vir ogljikovega hidrata inulina, vsebujejo grenčino, cinarin, beljakovine, mineralne, antioksidante, provitamin A, vitamine skupine B in vitamin C.

Znižuje holesterol

Na splošno velja, da cinarin in nekatere druge sestavine v artičoki izboljšujejo delovanje jeter, pospešujejo delovanje žolča, spodbujajo njegov pretok, blagodejno vplivajo pri žolčnih kamnih (pred uporabo je potreben posvet z zdravnikom) in uravnavajo raven holesterola in lipidov v krvi. Raziskave so potrdile, da izvlečki artičok znižujejo holesterol, zato igrajo pomembno vlogo pri preprečevanju ateroskleroze in žilnih bolezni.

Lajša motnje prebave

Artičoko oziroma njene pripravke, ki jih prodajajo v lekarnah, lahko s pridom uporabimo pri prebavnih težavah, predvsem tistih, ki nastanejo zaradi motenj v izločanju žolča in se kažejo kot napihnjenost, občutek sitosti oziroma polnosti, spahovanje, bolečine v zgornjem delu trebuha, slabost, siljenje na bruhanje. Tem motnjam je skupno, da se navadno pojavijo po obroku, bogatem z maščobo.

Tonik za jetra

Artičokino diuretično delovanje se odlično dopolnjuje z razstrupljevalnim delovanjem, ki iz našega organizma učinkovito odstranjuje strupene snovi. Tako delovanje lahko izkoristimo za prečiščevanje jeter. Artičoka je pravi tonik za jetra. Pri revmatizmu izloča iz krvi sečno kislino in sečnino ter tako pomaga tudi obolelim za protinom.

Čaj in gotovi pripravki

Iz listov artičoke si naredimo poparek ali prevretek. Eno žlico nasekljanih listov artičoke prelijemo s skodelico vrele vode, pokrijemo, pustimo stati petnajst minut, nato precedimo. Ali pa enako količino listov prevremo v čaši vode. Pijemo trikrat na dan po eno skodelico pred jedjo. V lekarnah in specializiranih trgovinah se dobijo tudi številni pripravki iz artičoke v obliki kapsul, dražejev, tablet, soka, kapljic itd. Listi artičoke so tudi pogosta sestavina t. i. čajev za odvajanje žolča in čajev za zniževanje holesterola. Ob pravilni uporabi artičoke ni pričakovati stranskih učinkov. Zaradi vpliva na izločanje žolča se pripravki artičoke odsvetujejo pri zaprtju žolčnih poti.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Nasveti / torek, 11. maj 2021 / 15:28

Tanja odgovarja

Hvala vam za odgovore. Glede na to, da se odnosi vedno bolj zaostrujejo, sem vedno bolj na tleh. Ali bo druga hči spoznala sorodno dušo in kdaj se to zgodi? Kaj pa njena diploma? Ali tretj...

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / sreda, 31. december 2014 / 20:03

Srečno 2015

Prihaja priložnost za sočutje in strpnost.

Kronika / sreda, 31. december 2014 / 16:48

Pogrešajo Francija Kogovška iz Žirov

Kranj – Škofjeloški policisti iščejo 52-letnega Francija Kogovška iz Žirov, ki je pogrešan od 22. decembra. Pogrešani je visok okoli 170 cm, ima pa kratke, ponavadi neurejene temnorjave lase, rjavo...

GG Plus / sreda, 31. december 2014 / 16:36

Novoletno branje in vedeževanje

Ta Snovanja so za praznično branje. Prinašajo intervju z Ivanom Sivcem, najbolj produktivnim slovenskim pisateljem – napisal je že 127 knjig! A ni le produktiven, je tudi cenjen in bran. In domač – sv...

Šport / sreda, 31. december 2014 / 16:28

Prvaka Lampičeva in Klavžar

Minuli petek je bilo na Pokljuki 24. državno prvenstvo v teku na smučeh.

Kranj / sreda, 31. december 2014 / 16:28

Učijo se spoštovati različnost

Na Osnovni šoli Jakoba Aljaža v Kranju so ob dnevu samostojnosti in enotnosti pripravili prav posebno proslavo, saj so učenci deklamirali Zdravljico v kar desetih različnih jezikih.