Tekoče zlato

V nedeljo, točneje 22. marca, je bil svetovni dan vode. Izpostavljene teme so se vrtele okrog globalizacije potrebe po celovitem upravljanju z vodnimi viri, saj voda kot prasnov, ki omogoča življenje na Zemlji, ne pozna državnih meja.

Če bo šlo še naprej tako, kot je šlo doslej, v mislih imam razmere na svetovni ravni, potem se nam utegne zgoditi, da zaradi »nenaravnih« suš presahnejo jezera in reke. Niti grožnja z vojno za vodne vire ni povsem iz trte zvita.

Zaskrbljujoč je, denimo, podatek, da porabi vsak pripadnik človekove vrste na leto povprečno dobrih štirideset hektolitrov »tekočega zlata«. (Za zadovoljevanje naravnih potreb, vključno s higienskimi, porabi vsak Zemljan povprečno le tri odstotke navedene količine, drugo se porabi na račun pridelovanja prehrambnih izdelkov ali drugih proizvodov, kar je še en zaskrbljujoč podatek.) Najbolj potratno se vedejo Američani, ki porabijo povprečno pregrešnih tristo litrov vode na dan, najmanj pa Indijci s povprečno petindvajset litrov porabljene vode na dan.

Ob svetovnem dnevu vode je slovenski minister za okolje in prostor Karl Erjavec državljane (bahavo) pozval, naj vode ne pijejo samo iz plastenke, pač pa tudi iz pipe. Namreč: »Slovenija je ena redkih evropskih držav, ki lahko ta nadstandard omogoči.« Pohvalno.

Manj pohvalno, da ne rečem katastrofalno, je, da vlada v Sloveniji, na primer, na področju evidence nepremičnega premoženja, ki je v zemljiški knjigi opredeljeno kot javno dobro, velikanska zmeda. Na področju evidence upravljavca s to nepremičnino, v konkretnem primeru z vodo, pa vlada popolna tema. In to bi moral, vsaj po mojem mnenju, okoljski minister ob svetovnem dnevu vode med drugim izpostaviti in – za nameček – opozoriti na preprosto, a žal zapostavljeno resnico, da je čista in varna pitna voda conditio sine qua non (po kranjsko neogiben pogoj) za preživetje žive narave. Se pravi, tudi človeka. Zamegljevanje dejanskega stanja, pa čeprav z nadstandardno ponudbo, problema ne bo rešila.

Seveda se nered, povezan z vodo kot naravno dobrino, v Sloveniji niti ne začne niti ne konča pri evidenci vodnih virov in upravljavcev z njimi. Milo rečeno pomanjkljivosti na tem področju bi lahko naštevali domala v nedogled, ne da bi pri tem iskali dlako v jajcu.

Za začetek potrebuje naša država strategijo upravljanja in porabe vodnega bogastva. Hkrati je potrebno kontinuirano in načrtno ozaveščanje ljudi o preprosti, a temeljni življenjski resnici, da je voda naša največja naravna danost, do katere je potreben še posebno spoštljiv odnos. Ne pa, da z nepremišljeno, oholo in samovšečno pozidavo naravnih poplavnih površin, z omejevanjem rečnih strug, s prekomernim izhlapevanjem vode zaradi bohotenja asfaltnih površin, zaradi prekomernega gnojenja ter uporabe pesticidov in drugih fitofarmacevtskih sredstev, s prekinitvijo povezave med površinskimi in podzemnimi vodami in tako dalje in tako dalje, ne ogrožamo le lastne varnosti, pač pa preživetje človeštva nasploh.

Pa še to. Okoljski minister Karl Erjavec bo moral seči precej globlje v žep, kot je v Sloveniji v navadi, če bo želel, da bi tudi prihodnje generacije pile vodo iz pipe.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / četrtek, 29. april 2010 / 07:00

Zgodba o Bambijih

Zgodba ne gre o srnjačku Bambiju, ki govori o otroštvu, odraščanju, izgubi ter smrti, ampak o rekreacijskem športnem društvu Bam.bi iz Trboj. Da, Bam.bi pisano s piko vmes!

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / četrtek, 24. december 2009 / 07:00

Elan s poravnavo po 19 letih brez hipotek in brez dokapitalizacije

Družba Elan je v sredo podpisala sodno poravnavo med Elanom, KIH in Gorenjsko banko za izbris zastavnih pravic na Elanovih nepremičninah.

Kronika / četrtek, 24. december 2009 / 07:00

Poplave možne tudi na Gorenjskem

Zaradi dolgotrajnega deževja tudi na Gorenjskem danes in jutri obstaja možnost poplav večjega obsega. Najbolj ogrožena bodo porečja Poljanske in Selške Sore, Save Bohinjke in Tržiške Bistrice.

Prosti čas / četrtek, 24. december 2009 / 07:00

Znani Slovenci o prazničnem vzdušju

Decembrsko praznično vzdušje se bliža vrhuncu. Nekaj znanih Slovencev smo povprašali, kako bodo preživeli božične praznike, kako si pričarajo praznično vzdušje in s čim bodo obdarovali svoje bližnje.

Kranj / četrtek, 24. december 2009 / 07:00

Veselimo se praznikov

Prihodnja dneva bosta praznična: jutri božič, dan zatem državni praznik.

GG Plus / četrtek, 24. december 2009 / 07:00

Mir v nas in okrog nas

V prazničnemu času si skoraj ne drznem pomisliti, da bi vam pamet solila z vzgojnimi nasveti.