Matjaž Lenassi

Alpina: skrajševanje delovnika je v rezervi

Poslovanje v lanskem letu je Alpina zaključila pozitivno, letos še čakajo na naročila. Možno je oboje: preveč ali premalo dela.

Žiri – Tovarna obutve Alpina se očitno uspešno prilagaja vse zahtevnejši gospodarski in tržni situaciji. Po dobrih dveh letih, odkar je postal Matjaž Lenassi lastnik in direktor, je v tej družbi veliko novosti. Povabili smo ga k pogovoru.

Kako ste v Alpini zaključili lansko leto?

»Pozitivno, kar je najbolj pomembno. Svojega plana sicer nismo dosegli, za kar je več vzrokov. Lani in predlani so bile slabe zime, kar se je močno poznalo pri športni obutvi, hiter prehod iz lanske zime, prek kratke pomladi v poletje, pa je povzročil kar 40-odstotni izpad prodaje pomladanske kolekcije in s tem manj naročil za letošnjo pomlad, kar se je poznalo jeseni. K temu moramo prišteti še začetek krize, ki je jeseni vplival na za četrtino manjša naročila. K sreči je bila letošnja zima dobra in zato so se nam izpraznila skladišča. Najbolj se pozna vpliv recesije na vzhodnih trgih in Skandinaviji, v državah, ki niso vezane na evro. Razvrednotenje lokalnih valut je bilo tako veliko, da trg ni mogel sprejeti višjih cen zaradi tečajnih razlik. Ta vpliv je občuten tudi letos, ko dnevno dobivamo sporočila o odlašanju z naročili in pritiske po znižanju cen.

Lani smo ustvarili iz poslovanja za okoli milijon evrov dobička, vendar je bilo stroškov financiranja toliko, da je ostalo le okoli dvesto tisoč evrov čistega dobička.«

Torej letos ne kaže najbolje?

»Pravzaprav je na to trenutno še težko odgovoriti, saj se naročila zaključujejo sredi maja. Na sejmih, kjer je Alpina letos nastopila s tako široko kolekcijo vzorcev kot še nikoli, smo se dobro odrezali, sedaj čakamo naročila. Medtem smo posodobili linijo za izdelavo smučarskih čevljev za alpsko smučanje (pancarjev), kjer prehajamo iz obrtniškega načina na tekoči trak. Sklenili smo namreč dogovor z Rossignolom, ki zapira svoje tovarne v Franciji ter Španiji in s katerim že dobro sodelujemo pri tekaških čevljih, da bomo delali zanje tudi pancarje. Polovica bo tako v prodaji pod lastno blagovno znamko, polovica pa pod znamko Rossignol.

Proizvodnja športne obutve teče na polno, tudi v naših tovarnah v Romuniji in na Kitajskem, nekoliko bolj previdni pa smo pri modni obutvi, ki jo izdelujemo v tovarni v Bosni in v Žireh. Prav pri modni obutvi, kjer je naš načrt izdelati nekaj nad šeststo tisoč parov čevljev, bodo naročila pokazala, kakšen bo vpliv recesije. Utegne se zgoditi, da bomo po zaključku naročil delali dan in noč, da ujamemo dobavne roke v septembru in oktobru. Pri tem se kaže kot pravilna odločitev, da imamo to proizvodnjo v Evropi, saj Kitajci niso tako gibljivi.«

V mnogih panogah postaja vse večji problem likvidnost. Imate s tem tudi pri vas probleme?

»Za zdaj ne. Podaljšujejo se seveda plačilni roki, vendar upamo, da nas bodo ob vseh ukrepih za sprostitev kreditnega krča banke spremljale. Za Alpino, ki je sorazmerno majhna in zato bolj prilagodljiva, lahko rečem, da je v nekoliko boljšem položaju kot veliki evropski proizvajalci, saj jih odpoved na primer zaradi krize v Rusiji resno ogroža. Podelitev že druge mednarodne nagrade za oblikovanje red dot Alpini je velik in odmeven dosežek, pomemben korak pri uveljavljanju na trgu. Letošnje leto bo nedvomno zelo težko, kakšno, pa se bo videlo čez mesec in pol.«

Se pripravljate tudi na situacijo, ko bi bilo morda naročil bistveno manj?

»Da. Tudi to je možno. Povem lahko, da smo že v dogovoru s sindikati o skrajševanju delovnega časa. Trenutno smo v normalnem zatišju med sezonama. Če bo naročil dovolj, bomo imeli težave, kako vsa naročila izpolniti, če pa se bodo naročila pomembno zmanjšala, smo že dogovorjeni za skrajševanje delovnega tednika na 36 ur in za prijavo za pomoč države. V tem primeru bo delavcem za desetino znižana plača, vendar bodo dobili po šestdeset evrov državne pomoči. Zelo vesel sem, da smo se s sindikati v tem primeru lahko dogovorili.«

Kako pa je sicer s plačami? Nove pogodbe, s katerimi uveljavljate nov plačni sistem, so nedavno dvignile precej prahu.

»Povem lahko, da so prav vsi delavci podpisali nove pogodbe, čeprav je res, da nemira v zvezi s plačami še ni konec. Treba bo počakati na prvo plačo po novem, da se ljudje prepričajo, kaj nov sistem nagrajevanja zanje pomeni. Generalno lahko rečem, da jih bo od šeststo zaposlenih natančno 388 dobilo višjo plačo. Največji strah je o tem, kako bodo delavce ocenjevali vodje, kar je največja novost novega nagrajevanja. Upam, da se bo kmalu vzpostavilo zaupanje. Masa sredstev za plače se bo povečala po naši oceni za pet odstotkov.«

Alpina je znana po vlaganjih v razvoj. Imate tudi v teh kriznih časih nove projekte?

»Nadaljujemo s projektom skenerjev (čitalcev velikosti in oblike nog) v povezavi z inovativno obutvijo za prosti čas Binom, pomembno moramo izboljšati trženje v ciljnih državah, sicer pa pripravljamo povsem nov čevelj, pri katerem naj bi uporabili najnovejše tehnologije za izdelavo čevljev za prosti čas na modnem področju. Več sedaj ni mogoče povedati. Testi so uspešno zaključeni in obeta se nam povsem nova smer. Novosti pripravljamo tudi v kolekciji treking čevljev, kjer si želimo povrniti nekdanji ugled.«

Decembra lani ste odstopili kot član nadzornega sveta begunjskega Elana. Zakaj?

»V nadzorni svet smo bili povabljeni k iskanju rešitev za to družbo, ki je v precejšnjih težavah. Ponudili smo sodelovanje pri prodaji po svetu, saj bi bile distribucije racionalnejše za dva proizvajalca kot za enega. Lastniki predloga niso sprejeli. Žal so bile v tej družbi, ki ima sicer velik ugled in hkrati tudi veliko težav, v ospredju druge teme, s katerimi se pa nisem bil pripravljen ukvarjati.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Tržič / četrtek, 26. april 2007 / 07:00

Tržiški Darfur

Tako so domačini poimenovali del starega Tržiča na levem bregu Mošenika. Tam že vrsto let propadajo zapuščeni prostori podjetij. Za nekatere lastniki zaman iščejo kupce, za druge pa ima občina razne n...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / ponedeljek, 30. marec 2009 / 07:00

S kopalkami v stolp

Vodovodni stolp so prejšnji petek odprli za javnost. Številni obiskovalci so prišli uživat v razgledu, predvsem pa so prišli pogledat, kaj neki se skriva v stolpu.

Šport / ponedeljek, 30. marec 2009 / 07:00

Padalstva ne zamenja za nič

Kranjčanka Maja Sajovic se je pred dnevi s svetovnega prvenstva v paraskiju vrnila s srebrno kolajno, enako odličje je osvojila na domačem državnem prvenstvu, obakrat pa jo je premagala le Irena Avbel...

Gospodarstvo / ponedeljek, 30. marec 2009 / 07:00

Nepremičninski trg znova spi

Po ponovoletnem razgibanem prometu z nepremičninami, predvsem veliko ogledi, je marca trg znova nekoliko zastal. Nihanje prometa naj bi zaznamovalo leto 2009.

Gospodarstvo / ponedeljek, 30. marec 2009 / 07:00

Za Soro predlagana likvidacija

Medvode – V petek, 24. aprila, bo skupščina medvoške tovarne pohištva Sora, na njej bodo obravnavali predlog za likvidacijskega postopka. Upravni odbor te družbe, v kateri je zap...

Zanimivosti / ponedeljek, 30. marec 2009 / 07:00

Presrečni mamici velikih družin

Marijo Kern in Marijo Šenk smo na materinski dan obiskali v kranjski porodnišnici. V obeh družinah sta se rodila osma otroka.