Henrika Zupan, direktorica javnega podjetja Komunala Kranjska Gora

Dolina rešuje težave z vodo

Študije kažejo, da je količina zajete vode v občini Kranjska Gora dovolj velika, problematične so povezave med vodovodi.

Kot je pokazala študija, Kranjska Gora trenutno porabi 42 litrov vode na sekundo. Če bo poraba naraščala in ob polno zasedenih kapacitetah bi je potrebovali 57 litrov, sedanji vodni viri pa zagotavljajo 70 litrov vode na sekundo.

Kranjska Gora – Nekaj več kot osem milijonov evrov bi potrebovali v občini Kranjska Gora, da bi temeljito in za dolgo rešili težave z zagotavljanjem čiste pitne vode tako za svoje stalne prebivalce kot za številne obiskovalce, ki tja prihajajo ob tako imenovanih konicah – ob velikih prireditvah ter na vrhuncih poletne oziroma zimske turistične sezone, je pokazala študija, ki jo je za občino izdelalo podjetje, ki se ukvarja z načrtovanjem sistemov za preskrbo z vodo. Vode je v Kranjski Gori dovolj, pravijo strokovnjaki, le sistem bi morali povezati tako, da bi zagotavljal pravilno prerazporeditev količin ob najmanjši možni porabi energije.

»Največji problem je trenutno verjetno občasna kalnost vode, ki jo rešujemo z vodarno na enem naših največjih zajetij, zajetju Jurež. Vodarna je pravkar pričela poskusno obratovati in bo vodo filtrirala tako, da bo do porabnikov prišla v primerni kakovosti. Druga težava pa je ekstremna poraba vode ob konicah; kot kaže študija, jo lahko rešimo z vodohrani ustreznih velikosti na primerni višini,« je povedala Henrika Zupan, direktorica Komunale Kranjska Gora. »Zavedamo se, da je finančni zalogaj za celovito reševanje preskrbe z vodo v občini velik, zato bomo sistem prenavljali postopno. Začenjamo investicije, za katere so projekti že v izdelavi oziroma smo zanje pridobili gradbeno dovoljenje.«

Tako naj bi v Martuljku še letos zgradili povezovalni vod s sistemom Log; potrebe po vodi se bodo namreč z odprtjem prenovljenega hotela Špik bistveno povečale. Med prednostne naloge pa med drugim sodijo še povečanje vodohrana Železnica nad Kranjsko Goro, ki bo zadostil povečanim potrebam tudi ob načrtovani gradnji novega doma za starejše, ter obnova vodnih zajetij na Dovjem.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / sreda, 27. april 2022 / 08:20

Vse se začne z dobrim semenom

Semenjalnica, ki jo podpirajo vse zgornjegorenjske občine, še naprej skrbi za hrambo, zaščito in odkup ekoloških semen. Stare sorte graha in fižola so na voljo tudi vrtičkarjem.

Objavljeno na isti dan


Mularija / sreda, 14. oktober 2009 / 07:00

Izkupiček teka za dvigalo

S humanitarnim Čopkovim tekom so na OŠ Orehek zbrali 1.500 evrov za dvižno ploščad, ki jo želijo namestiti v starem delu šole.

Kultura / sreda, 14. oktober 2009 / 07:00

Med gorami in Mediteranom

Tri osrednje kranjske galerije od četrtka naprej gostijo več kot sto del 35 likovnikov iz Slovenije in tujine. Kakovosten izbor del na 8. bienalu risbe in slike Alpe-Jadran.

Gospodarstvo / sreda, 14. oktober 2009 / 07:00

GZS: izhoda iz krize še ni

Na GZS so prepričani, da nas v Sloveniji prave posledice gospodarske krize še čakajo. Gorenjsko gospodarstvo pa še naprej nazaduje tudi v slovenskem merilu.

Slovenija / sreda, 14. oktober 2009 / 07:00

Med najboljšimi tudi Grajsko kopališče

Ljubljana - V okviru radijske oddaje Dobro jutro, Slovenija so tudi letos izbirali najboljša slovenska kopališča. Mednja se je uvrstilo Grajsko kopališče na Bledu, ki je zmagalo...

Kranj / sreda, 14. oktober 2009 / 07:00

Krajevnih skupnosti je preveč

Kranjski svetniki niso podprli pobude krajanov Mlake za ustanovitev samostojne KS Mlaka, češ da jih je že preveč, na Mlaki pa poudarjajo, da s tem kršijo zakon.