Repuh proti aterosklerozi
Strokovnjaki repuha (Petasites hybridus) ne priporočajo za trajno uporabo, pač pa le za akutne primere. Za koristnega se izkaže pri težavah z ožiljem, zlasti pri aterosklerozi. Lajša kašelj, hripavost, astmo, žolčne težave ...
Odločimo se za majhne …
Po vlažnih travnikih, potokih in močvarah že lahko opazimo zanimiva socvetja navadnega repuha. Nabiramo še majhne, za dlan velike liste in jih hitro posušimo. Veliki listi, ki zrasejo tudi do pol metra, nimajo več zdravilne moči. Zdravilno moč premorejo tudi repuhova socvetja in korenike, ki jih izkopljemo zgodaj spomladi ali v jeseni. Pri nas uspeva več vrst repuha. Listi in korenine repuhov vsebujejo petazine, ki učinkujejo antiseptično, odpravljajo krče, sproščajo in rahljajo mišice.
Zoper težave z žolčem
V ljudskem zdravilstvu so repuhovi pripravki cenjeni kot pomoč pri težavah z žolčem, zlasti pri žolčnih kolikah. Repuhov čaj je učinkovit, če pijemo vročega takoj, ko začutimo kolike, ki so posledica žolčnih kamnov. Če repuhovim listom dodamo še liste pelina (Artemisia vulgaris) ali tavžentrož (Centaurium minus), bo čaj še toliko bolj učinkovit.
Pomoč pri težki sapi
Čaj iz repuhovih listov ali korenike uporabljajo tudi pri gripi in podobnih nalezljivih boleznih, saj zdravi dihala, pomaga pri astmi in težki sapi, lajša kašelj, bronhitis in hripavost. Uživamo ga tudi pri težavah z ožiljem, zlasti aterosklerozo, vnetjih želodčne sluznice, vnetjih sečevoda, glavobolu in bolečinah v tilniku, kamor položimo tudi sveže liste. Znižuje še temperaturo, pospešuje izločanje urina, topi sluz, pomirja živčnost, nespečnost, težave v menopavzi in pri menstruaciji.
Čaj za želodec
V ljudskem zdravilstvu segajo po repuhovem čaju tudi pri želodčnih bolečinah in za spodbujanje prebave. Poparek naredimo tako, da žlico posušenih in zdrobljenih repuhovih listov poparimo z litrom vrele vode, pokrijemo in pustimo stati deset minut. Pijemo skodelico čaja pol ure pred zajtrkom in skodelico pol ure pred večerjo. Čaj iz korenike pripravimo tako, da dve čajni žlički korenik prelijemo s skodelico mrzle vode, zavremo in pustimo stati deset minut. Spijemo dve do tri skodelice zavretka na dan. Sveži listi hladijo opekline, odprte rane, pike čebel.
Celi rane
V prah zdrobljeno koreniko poparimo s čim manj vode, damo med dve plasti sterilne gaze in položimo na vneto rano. Enak učinek dobimo, če na rano položimo sveže repuhove liste, ki jih prej sesekljamo.
Največ šest tednov
Če repuhov čaj uživamo največ šest tednov na leto ali v čajnih mešanicah, ni pričakovati stranskih učinkov. Zmerno ga je treba uporabljati, ker vsebuje majhne količine pirolizidinskih alkaloidov, ki lahko povzročijo nezaželene učinke. Zaradi tega se njegova uporaba odsvetuje nosečnicam, doječim materam in občutljivim osebam. Gotove pripravke iz repuha, ki jih dobimo v lekarnah, uporabljamo proti bronhialni astmi, pri težavah z ožiljem, kolikah sečnih organov, proti bolečinam in migreni.