V evropski parlament bomo volili 736 poslank in poslancev.

Volili bomo v evropski parlament

Od 4. do 7. junija letos bodo v 27 državah Evropske unije potekale volitve v evropski parlament. Začela se je že informacijsko-komunikacijska kampanja, uradna politična kampanja pa se začne 8. maja.

Ljubljana - Z informacijsko-komunikacijsko kampanjo bodo v vseh državah članicah obveščali državljane Evropske unije o dosežkih evropskega parlamenta in o izzivih za prihodnost ter krepili zavedanje o evropskem državljanstvu. Želijo si namreč, da bi bila volilna udeležba višja, saj je v zadnjih letih močno upadla, leta 2004 je šlo na evropske volitve 45,5 odstotka volivk in volivcev. Letošnje volitve bodo najbolj množične doslej, saj je v evropski družini 27 držav, volilno pravico pa ima 375 milijonov volivcev, ki bodo volili 736 poslank in poslancev. Volilna opravila so se že začela, stranke morajo kandidature vložiti 30 dni pred volitvami, te pa bodo letos potekale od 4. do 7. junija. Prvi bodo volili Britanci in Nizozemci, večina, tudi v Sloveniji, pa na nedeljo, 7. junija. Volitve v evropski parlament sicer potekajo po nacionalnih pravilih, zapoved je le proporcionalni volilni sistem in seveda načela, da so volitve svobodne, neposredne in tajne.

Ko se bo končala informacijsko-komunikacijska kampanja, to pa bo 8. maja, se začne uradna politična kampanja, 7. junija pa bomo, hkrati z večino držav EU, volili svoje poslance. Teh naj bi bilo sedem, če pa bo potrjena lizbonska pogodba, imamo lahko enega več. Med spremembami, ki jih lahko pričakujejo novi poslanci, bodo tudi poenotene poslanske plače. Te so se doslej ravnale po plačah poslancev v nacionalnih parlamentih, sedaj pa bodo enotne. Bruto plača bo znašala 7665 evrov, poleg tega zneska pa jim pripadajo še nadomestila za kritje stroškov.

Nekatere stranke so že javno objavile svoje kandidate ali nosilce list, nekatere so samo napovedale, da bodo sodelovale v tej »tekmi« (nazadnje denimo zunajparlamentarna stranka KDS), nekatere pa še čakajo potrditev s strani strankarskih organov. Na evropskih volitvah 7. junija bo imelo pravico voliti 1,703.521 volivk in volivcev, poleg državljanov Slovenije tudi državljani drugih držav Evropske unije, ki živijo v Sloveniji.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / torek, 18. maj 2010 / 07:00

Gorenjski glas

Gorenjski glas, 18. maj 2010, št. 39

Objavljeno na isti dan


Škofja Loka / ponedeljek, 9. februar 2009 / 07:00

Niso verjeli v vračila

Škofja Loka - Loški občinski svetniki so po hitrem postopku sprejeli odlok o vračanju vlaganj v javno telekomunikacijsko omrežje, po katerem bodo do vračila upravičeni tudi...

Gospodarstvo / ponedeljek, 9. februar 2009 / 07:00

Mlečne kvote naj ostanejo

Na posvetu zadružnikov gorenjske in kamniško zasavske regije je bilo največ razprave o ceni mleka.

Gospodarstvo / ponedeljek, 9. februar 2009 / 07:00

Za premik dela k znanju

Predstavniki ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo ter ministrstva za gospodarstvo so gorenjskim gospodarstvenikom predstavili priprave na razpise sredstev za razvojna vlaganja.

Kronika / ponedeljek, 9. februar 2009 / 07:00

Policisti imajo nov kodeks

Osnovni namen policijskega kodeksa je ozaveščanje policistov o pomenu spoštovanja človekovih pravic.

Kronika / ponedeljek, 9. februar 2009 / 07:00

Ni imel časa zavreti

Kranjska Gora - Prejšnji ponedeljek malo pred poldnevom se je v trku osebnih vozil na regionalni cesti v Kranjski Gori hudo ponesrečila 57-letna Izolanka. 42-letni Ljubljančan je...