Ustanovni člani Združenja občin Slovenije so tudi župani Miran Zadnikar, Anton Kokalj in Ivan Štular. (Foto: Gorazd Kavčič)

Občine sogovornice države

Združenje občin Slovenije je praznovalo desetletnico. Med desetimi njenimi ustanoviteljicami so tudi Preddvor, Naklo in Vodice. Ustanoviteljice so ob praznovanju prejele plakete častnih članov.

Brdo – Danes je v združenju 136 občin, od tega se jih je sto pridružilo v zadnjih štirih letih. Deluje kot reprezentativni zastopnik lokalnih interesov na državni in mednarodni ravni in se na obeh povezuje s sorodnimi institucijami. »Razvoj slovenske lokalne samouprave bi bil brez združenja drugačen,« je na slavnostni akademiji ob desetletnici dejal sedanji predsednik Robert Smrdelj. »Združenje vztrajno in korektno zastopa interese občin s ciljem skladnega regionalnega razvoja. Brez njega bi bila država do občin bolj brezbrižna.«

Slovenske občine so se sicer začele povezovati že leta 1994, ko je nastala (sedanja) Skupnost občin Slovenije. Ker pa je zastopala pretežno interese večjih občin in ker manjše niso bile zadovoljne z načinom financiranja, so leta 1999 osnovale svoje združenje. »Desetletni obstoj združenja je potrditev, da je bila ustanovitev potrebna. Danes je položaj občin jasnejši, kot je bil tedaj. Manjše občine so bile tedaj zapostavljene in so same težko nastopale proti državi,« je na prireditvi dejal prvi predsednik združenja Anton Kokalj, ki je bil takrat župan občine Vodice. Na slovesnosti je govorila tudi ministrica za lokalno samoupravo in regionalni razvoj Zlata Ploštajner. Dejala je, da je cilj vsake občine prizadevanje za dobrobit občanov, za ta cilj pa je potrebnega veliko povezovanja tako v občinah samih kot tudi med njimi. »Združenje je pomemben dejavnik pri vseh vprašanjih, povezanih z lokalno samoupravo. Služba za lokalno samoupravo in regionalni razvoj z njim sodeluje pri oblikovanju zakonodaje, povezane z lokalno samoupravo, in na področju strokovne pomoči občinam, pri izobraževanju, informiranju, mednarodnem sodelovanju,« je dejala ministrica, prepričana, da je treba tako združenje kot skupnost občin vključiti tudi v procese odločanja, za kar pa še iščejo sistemsko rešitev. Takšno zastopstvo občin je pomembno tudi zato, ker še nimamo pokrajin, kar pa je naslednji korak pri decentralizaciji države in pri prizadevanju za skladnejši regionalni razvoj Slovenije.

Občine ustanoviteljice združenja so bile: Borovnica, Divača, Naklo, Podvelka-Ribnica, Preddvor, Rogaševci, Starše, Sveti Jurij ob Ščavnici in Vodice. Gorenjske župane, ki so bili med ustanovitelji, smo vprašali, zakaj so se pridružili združenju. Ivan Štular (Naklo): »Velike občine so takrat že imele svojo organizacijo, v manjših smo se čutile odrinjene, nismo bile zadovoljni z načinom financiranja. Kmalu se je izkazalo, da je skupen nastop dober, od združenja pa imamo tudi druge koristi. Tako denimo dobimo napotke pri spremembah zakonodaje, vabijo nas na seminarje, dajejo pomembne informacije.« Miran Zadnikar (Preddvor): »Zamisel za združenje je dal vodiški župan Anton Kokalj, sam pa sem opozoril na neustrezno financiranje občin, na kar sem postal pozoren, ko sem med študijem delal seminarsko nalogo pri dr. Virantu. Majhne občine smo dobile premalo denarja, za investicije ga sploh nismo dobile. Tako smo dali pobudo za spremembo zakonodaje in dosegli pravičnejše financiranje.« Anton Kokalj (Vodice): »Občine smo se tedaj povezale z namenom, da bi imele boljši status in bi se čim bolj razvijale. Prej se je zakonodaja, povezana z občinami, urejala mimo njih, z združenjem pa smo postali verodostojen sogovornik državi. To je uspeh desetletnega dela.« V združenju je skoraj ves čas tudi občina Cerklje. Njen župan Franc Čebulj o tem pravi: »Članstvo v združenju nam omogoča, da smo dobro obveščeni o vsem pomembnem na področju lokalne samouprave. Obvešča nas o spremembah zakonodaje, nas opozarja na novosti, da lahko zakonito delujemo, občinskim upravam pa poleg informacij zagotavlja tudi izobraževanje po zmernih cenah. Moti me le to, da obstajata dve združenji, eno za večjo in drugo za manjše občine. Smiselno bi ju bilo združiti, saj so zakoni pisani za vse enako.«

       

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Naklo / ponedeljek, 19. maj 2014 / 11:58

Gostitelji so se izkazali …

in udeležencem Vikenda aktivnih doživetij v Udin borštu ponudili dobrote vseh vrst.

Objavljeno na isti dan


Škofja Loka / ponedeljek, 9. februar 2009 / 07:00

Niso verjeli v vračila

Škofja Loka - Loški občinski svetniki so po hitrem postopku sprejeli odlok o vračanju vlaganj v javno telekomunikacijsko omrežje, po katerem bodo do vračila upravičeni tudi...

Gospodarstvo / ponedeljek, 9. februar 2009 / 07:00

Mlečne kvote naj ostanejo

Na posvetu zadružnikov gorenjske in kamniško zasavske regije je bilo največ razprave o ceni mleka.

Gospodarstvo / ponedeljek, 9. februar 2009 / 07:00

Za premik dela k znanju

Predstavniki ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo ter ministrstva za gospodarstvo so gorenjskim gospodarstvenikom predstavili priprave na razpise sredstev za razvojna vlaganja.

Kronika / ponedeljek, 9. februar 2009 / 07:00

Policisti imajo nov kodeks

Osnovni namen policijskega kodeksa je ozaveščanje policistov o pomenu spoštovanja človekovih pravic.

Kronika / ponedeljek, 9. februar 2009 / 07:00

Ni imel časa zavreti

Kranjska Gora - Prejšnji ponedeljek malo pred poldnevom se je v trku osebnih vozil na regionalni cesti v Kranjski Gori hudo ponesrečila 57-letna Izolanka. 42-letni Ljubljančan je...