Predsednik Likovnega društva Kranj Nejč Slapar si je z zanimanjem ogledal, v kakšnem stanju je trenutno Layerjeva hiša in kaj bo še treba postoriti, da bi spet zaživela.

Layerjeva hiša bo spet hiša umetnikov

Mestna občina Kranj je bila uspešna pri kandidaturi za evropska sredstva, s pomočjo nekaj več kot 900 tisoč evrov pa naj bi končno obnovili Layerjevo hišo.

V bližini gradu Khislstein je v nadstropni hiši iz 18. stoletja (Tomšičeva 32) deloval eden najplodovitejših slovenskih slikarjev na prehodu iz 18. v 19. stoletje Leopold Layer (1752–1828). Stavba ima slikovito pročelje, okrašeno s klasicistično štukaturno dekoracijo, ki jo dopolnjujeta kamniti portal in baročno občutena dekoracija pod napuščem. Še bolj dragocena je notranjost, kjer v nadstropju skriva banjasto obokano sobo, poslikano na začetku 19. stoletja, s personifikacijami umetnosti, ki jih spremlja na steni upodobljen portret umetnika ali morda stavbenika. Poslikan je tudi obok na stopnišču, kjer je leta 1840 slikar Jurij Tavčar naslikal moža z volovsko vprego. Po prenovi bo zanimiv tudi v terasah urejen vrt, dostopen iz hiše skozi veliko nadstropno arkado.

Kranj – »Layerjeva hiša je ena od zgradb v Kranju, zaradi katere sem bil zelo žalosten, saj so se ustavila že začeta dela pri obnovi. Zdaj bomo končno s prenovo lahko nadaljevali, saj smo dobili sredstva na razpisu. Nekaj več kot 900 tisoč evrov denarja je namreč znaten delež za obnovo, za katero potrebujemo okoli 1,3 milijona evrov. Manjkajoči denar bomo morali prerazporediti znotraj proračuna,« je povedal kranjski župan Damijan Perne in dodal, da mora biti prenova končana do konca oktobra, zato bo treba takoj začeti iskati izvajalce del in z obnovo čim prej tudi začeti.

 

Denar, natančno 937.192,10 evra, ki ga je Mestna občina Kranj s strani Ministrstva za kulturo pred kratkim dobila na javnem razpisu za sofinanciranje javne kulturne infrastrukture v okviru Evropskega sklada za regionalni razvoj za projekt Layerjeva hiša – hiša umetnikov, je namreč spodbudil odgovorne (lastnica objekta je občina), da se vendarle nadaljuje obnova nekoč čudovitega objekta z lepim razgledom, katerega prenova se je pred leti že začela ter se financirala tako z občinskim denarjem kot državnimi sredstvi. Prenova je nato zastala, kot je povedal vodja oddelka za družbene dejavnosti Uroš Korenčan, pa je bila na srečo takrat prenovljena tudi streha, tako da objekt ni propadal. Opravljena so bila tudi arheološka izkopavanja, zato naj bi predvidena dela sedaj lahko stekla nemoteno.

 

 

Po obnovi bo Layerjeva hiša povezovala različne kulturne dejavnosti, saj naj bi v njej dobila svoje mesto stalna muzejska zbirka kranjskih umetnikov, katere skrbnik je Gorenjski muzej, v njej naj bi potekale umetniške in kreativne delavnice, ateljeji za gostujoče umetnike, prav tako pa je v hiši prostora za tri rezidenčna stanovanja gostujočih umetnikov oziroma umetniški rezidenčni center. Na vrtu naj bi postavili manjšo Forma Vivo s kipi gostujočih kiparjev, prav tako pa naj bi uredili manjšo muzejsko trgovino z umetniškimi izdelki in muzejsko kavarno.

 

Za življenje v obnovljeni Layerjevi hiši naj bi skrbeli člani Likovnega društva Kranj, ki se zlasti veselijo nove priložnosti za mednarodno sodelovanje. »Kranj potrebuje rezidenčni atelje oziroma sobo, kjer bo naše društvo in društvo slovenskih likovnih umetnikov lahko sodelovalo z umetniki iz tujine. Gre predvsem za izmenjavo in mislim, da se s tem tudi nam odpira možnost sodelovanja v drugih državah in možnost razstavljanja v tujini,« je o načrtih bližnje prenove povedal predsednik Likovnega društva Kranj Nejč Slapar, prostore, ki še čakajo obnovo, pa sta si minuli ponedeljek z zanimanjem ogledala tudi Vasja Doberlet iz Fotografskega društva Janeza Puharja Kranj in akademski slikar Klavdij Tutta, ki sta prepričana, da bo obnovljena stavba velika spodbuda tako za gorenjske fotografe kot slikarje ter priložnost za izmenjavo z umetniki iz vsega sveta. Kot je na priložnostni tiskovni konferenci v prostorih Layerjeve hiše povedala direktorica Gorenjskega muzeja mag. Barbara Ravnik Toman, pa se pri njih že pripravljajo tako na stalne postavitve kot delavnice.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Rekreacija / četrtek, 19. maj 2016 / 14:16

Izrazita skala

Kopa (1360 m) – V soseščini Porezna. Neznani, nizek greben, ki, če imamo srečo z vremenom, ponudi fantastičen razgled na vse strani neba.

Objavljeno na isti dan


Kronika / petek, 6. februar 2009 / 07:00

Zaradi snega zaprli letališče

Letališče Jožeta Pučnika Ljubljana je bilo zaradi novozapadlega snega v torek zaprto kar pet ur, še včeraj pa je bila zaradi snežnega plazu zaprta cesta na Soriško planino.

Prosti čas / petek, 6. februar 2009 / 07:00

Za Valentina pečico

Na velika platna prihaja dokumentarec o Tošetu, približuje se praznik zaljubljencev, nekateri že razmišljajo o slovesni maturantski obleki, zelenjava je lahko inštrument, kurenti so začeli z odganjanj...

Kranj / petek, 6. februar 2009 / 07:00

Odprt mikrofon za Prešernovo poezijo

Kranj - Predsednik države Danilo Türk bo z ministrico za kulturo Majdo Širca v nedeljo, 8. februarja, ob 11.30 položil venec na grob Franceta Prešerna na starem kranjskem pokopal...

Gospodarstvo / petek, 6. februar 2009 / 07:00

Spoštujmo lastno znanje

Med prejemniki letošnjih nagrad Gospodarske zbornice Slovenije za izjemne gospodarske in podjetniške dosežke je tudi Janez Kožuh, direktor in solastnik blejskega podjetja za informacijsko tehnologijo...

Kronika / petek, 6. februar 2009 / 07:00

Policisti iščejo drzna tatova

Kranj - Kranjski policisti poizvedujejo za neznanima mladeničema, ki sta v ponedeljek nekaj minut pred 14. uro na Cesti Kokrškega odreda v Kranju oropala 74-letno občanko. Na sil...