Med razdeljevanjem dijaške malice na kranjski gimnaziji (Foto: Gorazd Kavčič)

Namesto malice topli napitki

Pri uvajanju brezplačnega toplega obroka za dijake pri ministrstvu za šolstvo in šport ne pričakujejo večjih težav. Dijaška prehrana je naložba v zdravje.

Ljubljana – »Šole so pripravljene, kljub temu pa bo verjetno še prihajalo do težav,« je bila glede uvedbe brezplačnega toplega obroka za dijake minuli teden optimistična višja svetovalka pri ministrstvu za šolstvo in šport Jelena Mihevc. Vendar pa na nekaterih šolah minuli teden niso bili tako optimistični in so še vedno čakali na predloge ministrstva, kako naj to izvedejo.

»Ravnatelj mora iskati toliko časa, da najde rešitev,« je na vprašanje, kaj naj storijo ravnatelji, ki 1. septembra v šoli dijakom ne bodo mogli zagotoviti toplega obroka, odgovorila Jelena Mihevc. Ob tem je še dodala, da ravnatelji, ki bodo dokazali, da so storili vse, da bi dijakom zagotovili topli obrok, ne bodo kaznovani. Dopustila je tudi možnost, da bodo v šolah, kjer dijakom ne bodo mogli postreči s toplo malico, to reševali drugače, recimo z zdravimi toplimi napitki. »Da bo z organizacijskega stališča zakon o subvencioniranju dijaške prehrane težko izvedljiv v tako kratkem roku, saj veliko šol nima zagotovljene ustrezne infrastrukture oziroma primernih prostorov za prehranjevanje dijakov, smo ves čas opozarjali tudi v Dijaški organizaciji Slovenije,« je dejal njen predsednik Rok Hodej. Obenem dijake poziva, da izkoristijo možnost toplega obroka, saj verjame, da bo to pripomoglo k izboljšanju prehranskih navad mladih.

Na to so opozorili tudi na ministrstvu za zdravje, kjer so uvedbo dijaške prehrane označili kot naložbo v zdravje. »Prehranjevalne navade Slovencev niso tako zadovoljive, kot si radi mislimo. Vzorci pa se pogosto prenašajo med generacijami in tudi dijaki prevzemajo slabe navade,« je poudaril Rok Poličnik z ministrstva za zdravje. Po mnenju Mojce Gabrijelčič Blenkuš z inštituta za varovanje zdravja uvedba dijaške prehrane mladim omogoča izbiro zdravih navad, dolgoročno pa zmanjšuje breme bolezni v kasnejši dobi.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / ponedeljek, 19. maj 2014 / 12:06

Gimnazijci V zimzeleni nostalgiji

Kranj – Kranjski gimnazijci vabijo na Veliki spomladanski koncert, ki bo tokrat minil v klubskem vzdušju v knjižnici Gimnazije Kranj. Glasbeniki, člani Simfoničnega orkestra in najboljši pevci Gimn...

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / torek, 29. marec 2016 / 00:40

Slovenska platforma z islandsko podporo

Matej Rauh iz Lesc je zasnoval prvo slovensko platformo za nagradno množično financiranje Adrifund.

Kronika / torek, 29. marec 2016 / 00:39

Odredili obvezno zdravljenje

Uršula Lonka Prešeren, ki je oktobra lani v neprištevnosti ubila Ino Pličanič, mora na obvezno psihiatrično zdravljenje.

Gospodarstvo / torek, 29. marec 2016 / 00:38

Otroke spodbujali k podjetnosti

Na Osnovni šoli Predoslje so končali prvi podjetniški krožek, ki naj bi v prihodnosti potekal po vseh kranjskih osnovnih šolah. Učence so spodbujali, naj bodo nadvse podjetni.

Gospodarstvo / torek, 29. marec 2016 / 00:28

Domače ni vedno ekološko

V Združenju za ekološko kmetovanje Gorenjske ugotavljajo, da povpraševanje po ekološko pridelani hrani narašča in da domače ni vedno tudi ekološko. V prihodnje želijo urediti trženje ekološko zrejenih...

Razvedrilo / torek, 29. marec 2016 / 00:26

Fevžerjevi slovenski olimpijski heroji

Prejšnji ponedeljek so v Knjižnici dr. Toneta Pretnarja v Tržiču gostili znanega slovenskega fotografa Aleša Fevžerja. Beseda je tekla o njegovem delu, športni fotografiji in pa o njegovi knjigi Slove...