Na napako opozorite takoj
Potrošniki se še vedno največkrat pritožimo, ker turistične agencije v zadnjem hipu spremenijo program potovanja, zvišajo cene ali zavajajo pri opisu namestitve. Po novi zakonodaji je treba na te napake opozoriti takoj.
Kranj – Tudi letos se mnogo Slovencev na dopust odpravlja preko turističnih agencij, nekateri od njih pa se bodo morda domov vrnili razočarani, ker na dopustu niso dobili tistega, kar so plačali in so jim obljubili v turistični agenciji. Pomembno je vedeti, da je potrebno po novem vsako napako, ki jo opazite med preživljanjem dopusta, predstavniku agencije sporočiti v najkrajšem možnem času na kraju samem. »Opozorilo o napakah je treba podati pisno, potrdilo o predanem opozorilu pa shraniti. Če pomanjkljivosti agencija ne odpravi na kraju samem, lahko po končanem potovanju zaradi nepopolno ali nekakovostno opravljenih storitev uveljavljate sorazmerno znižanje cene. Agenciji se mora potrošnik pritožiti pisno v dveh mesecih po končanem potovanju,« pri tem opozarja Tea Žnidaršič, pravna svetovalka v Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS).
Agencija mora del plačila vrniti
Še vedno je največ pritožb zaradi nenapovedanih sprememb programov potovanja, zvišanja cen, zavajajočega opisa namestitve, pogosto se potniki pritožujejo tudi zaradi slabe oskrbe (slaba postrežba hrane in pijače, slaba izbira hrane, hladna hrana) in težav s prevozom, so pojasnili na ZPS. »Opažamo, da agencije pritožbe rešujejo v povprečju dva meseca, kar je po naši oceni predolgo. Še vedno je preveč primerov, ko agencije na pritožbo sploh ne odgovorijo. Sporno pa se nam zdi predvsem ravnanje agencij v primerih, ko pritožbam potrošnikov ugodijo in jim namesto vračila vplačanega aranžmaja ponudijo dobropis ali pa popust pri naslednjem letovanju. Slednje je v nasprotju z zakonskimi določili, saj je potrošnik zaradi nepravilno opravljene storitve upravičen do sorazmernega povračila vplačanega zneska. Mnogi pa zaradi slabih izkušenj tudi nočejo več potovati z isto agencijo,« je pojasnila Žnidaršičeva.
Inšpektorat: omejeno ukrepanje
Tržni inšpektorat ima na področju reklamacije turističnih aranžmajev zelo omejene možnosti ukrepanja, pojasnjuje glavna tržna inšpektorica Andrejka Grlić. Tako v primerih, ko potrošnik zahteva delno vračilo plačila zaradi pomanjkljivo izvedenega turističnega aranžmaja, inšpektorat ne more izdati odločbe, s katero bi agenciji naložil ugoditev zahtevka. »Potrošnik lahko svoj zahtevek, če dogovor z agencijo ni mogoč, uveljavlja le po sodni poti,« dodaja Grlićeva. Tržni inšpektorat pa bo ukrepal nad turistično agencijo in ji izrekel sankcijo tri tisoč evrov (in 1.200 evrov za odgovorno osebo), če bo ponujala kataloge ali prospekte o turističnem aranžmaju z zavajajočimi ali neresničnimi podatki, če potrošniku pred potovanjem ne bo zagotovila vseh relevantnih informacij ali ne bo izdala potrdila o potovanju. Kaznovane so tudi agencije, ki neupravičeno zvišajo dogovorjeno ceno potovanja, spremenijo program potovanja in zamenjajo dogovorjeno namestitev za slabšo (razen v izrednih primerih). Kazni so predvidene tudi za primere, ko agencije nepravočasno sporočijo odpoved potovanja ali ko pri odstopu od pogodbe ne vrnejo takoj vplačanega denarja. S 1.200 evri pa je kaznovana agencija, ki v primeru nesporne napake ne ugodi zahtevku potrošnika v osmih dneh oziroma v tem roku ne poda pisnega odgovora v primeru spora.
V Zvezi potrošnikov Slovenije sicer tudi letos izvajajo akcijo »Turistične agencije na očeh javnosti«, s katero želijo zbrati čim več koristnih podatkov, ki bodo potrošnikom v pomoč pri izbiri prave turistične agencije. Novi rezultati akcije bodo predvidoma javnosti predstavljeni šele novembra. Maja letos pa so predstavili podatke za obdobje od maja 2007 do marca 2008. V tem času so prejeli podatke za 148 pritožb, od katerih so agencije ugodile dvajsetim pritožbam, delno ugodile tridesetim pritožbam, vse ostale pa zavrnile.