Pozabili kupiti vinjete
Mesec dni po uvedbi vinjet cestninski nadzorniki le redko naletijo na slovenskega voznika brez obvezne zelene nalepke, več takih, ki jo pozabijo kupiti ali nalepiti na vetrobransko steklo, pa je med tujci.
Hrušica - »Banditen,« je jezno siknil ostareli Avstrijec, ko se je z mejnega platoja Hrušica odpeljal proti predoru Karavanke. Cestninska nadzornica Mojca Kocelj, ki je pred tem zahtevala, da kupi polletno vinjeto za 35 evrov in jo prilepi na vetrobransko steklo, se je ob tem le prisrčno nasmejala, saj je vajena še veliko hujših zmerljivk. »Večina tujcev vinjeto kupi brez velikih pregovarjanj, nekateri pa so namazani z vsemi žavbami. Neki Turek se je na primer po turško usedel pred avto in začel moliti, z ničimer se ga ni dalo pregovoriti. Nastalo zagato je na koncu morala rešiti policija, ki jo je bilo treba poklicati na pomoč,« je pripovedovala minuli petek, na prvi dan poostrenega cestninskega nadzora nad uporabo vinjet, za katerega se je na vrhuncu turistične sezone odločila Družba RS za avtoceste (Dars).
»V zadnjih petnajstih dneh nisem naletel na slovenskega voznika brez vinjete, medtem ko je tujcev brez vinjete kar precej. Danes, ko izvajava kontrolo na mejnem prehodu Karavanke ob izstopu iz države, imava navodilo, da kršitelje na nepravilnosti le opozoriva in zahtevava nakup vinjete, ne pa tudi kaznujeva. Večina, ki vinjete nima, se izgovarja, da so jo pozabili kupiti, da zanjo prvič slišijo in podobno. Veliko je tudi takih, ki so vinjeto sicer kupili, a je niso nalepili,« je pojasnil njen sodelavec Jože Gasser. Cestninski nadzorniki vedno delajo v paru in pazijo drug na drugega, sta pojasnila.
Cestninski nadzorniki, na Darsu jih dela devetdeset, delajo v treh izmenah, 24 ur na dan, vse dni v tednu. Kontrolo nad uporabo vinjet izvajajo predvsem na mejnih platojih, pa tudi na avtocestnih počivališčih, bencinskih servisih in cestninskih postajah. »Pravico imamo od voznika zahtevati, da pokaže osebni dokument, prometno in vozniško dovoljenje, kršiteljem napišemo mandatne kazni, prodajamo vinjete, v skrajnih primerih pa lahko osebne listine tudi zasežemo in avtomobil kršitelja, ki noče spoštovati predpisov, tudi olisičimo,« je razložil Gasser.
Uvodoma omenjeni Avstrijec bi pravzaprav moral biti še vesel, da ga nadzornika nista kaznovala zaradi neuporabe vinjete; predpisana kazen je namreč 300 evrov, ob takojšnjem plačilu se znesek prepolovi. Prav omemba kazni po Gasserjevih izkušnjah omehča največ »pogumnih« tujcev. »Do vključno minule nedelje so cestninski nadzorniki izdali skupno 2.686 plačilnih nalogov, največ - 997 - na dolenjskem avtocestnem kraku, skupaj z ljubljanskim cestnim obročem, na gorenjskem kraku pa so izdali 383 plačilnih nalogov. Ob tem je treba povedati, da so nadzorniki v prvem tednu po uvedbi vinjet kršitelje večinoma samo opozarjali in so izdali okrog 80 plačilnih nalogov, zadnji teden pa so na primer kaznovali skoraj tisoč kršiteljev. Podatki veljajo samo za kazni, ki so jih izdali naši nadzorniki, medtem ko je po mojih podatkih približno sedemsto plačilnih nalogov izdala tudi policija, nekaj pa tudi cariniki in prometni inšpektorat,« nam je pojasnil Marjan Koler z Darsa.