Znižali davke in javno porabo
Na ministrstvu za finance štejejo za največje dosežke tega mandata uvedbo evra, davčno reformo in znižanje javne porabe.
Ljubljana – Minister za finance Andrej Bajuk je skupaj z državnim sekretarjem Žigo Lavričem v sredo predstavil dosežke ministrstva v mandatu, ki se končuje. Kot glavne dosežke je izpostavil uvedbo evra, uspešno predsedovanje Evropski uniji, davčno reformo, zmanjšanje davčnih zaostankov na drugi stopnji, znižanje javne porabe, racionalno upravljanje z javnim dolgom, sprejetje zakona o udeležbi delavcev pri dobičku, financiranje občin, privatizacijo Nove KBM in uvedbo portala javnih naročil. Kar zadeva uvedbo evra, je minister poudaril odlično sodelovanje vlade, Banke Slovenije, bank, Zveze potrošnikov Slovenije in drugih ustanov. »V tem mandatu smo javno porabo znižali za skoraj enkrat več, kot smo se zavezali v koalicijski pogodbi,« se je pohvalil Bajuk in navedel nekaj podatkov. Primanjkljaj države (po metodologiji ESA 95), ki je v obdobju 2002–2004 predstavljal od 2,25 do 2,49 bruto družbenega proizvoda (BDP), je v letu 2005 znašal 1,46 odstotka, predlani 1,24, lani 0,07 odstotka, letos pa bo predvidoma 0,08 odstotka. Vlada je od nastopa mandata do konca minulega leta znižala odhodke države za 3,6 odstotne točke, letos naj bi znašali 42,7 odstotka BDP-ja. Letošnji proračunski presežek ne bo 70 milijonov evrov, kot so napovedali ob sprejetju rebalansa proračuna, ampak bo glede na najnovejše podatke davčne uprave o dohodnini in davku od dohodkov pravnih oseb znašal 240 milijonov evrov.
Eden najpomembnejših dosežkov tega mandata je po oceni ministra davčna reforma, s katero so uvedli poenostavitve v davčnem postopku, zvišali splošno olajšavo pri dohodnini in zmanjšali progresivnost dohodninske lestvice, znižali davčno obremenitev za fizične in pravne osebe, uvedli regijsko davčno olajšavo za raziskave in razvoj ter postopno zniževali davek na izplačane plače, ki ga bodo prihodnje leto dokončno ukinili. Delež davčnih prihodkov v konsolidirani bilanci se bo zaradi reforme v obdobju 2006–2009 znižal za 1,9 odstotne točke. Pri povprečni plači bo letos dohodnina za 28 odstotkov nižja kot v letu 2004, povprečna realna neto plača se je zato v tem obdobju zvišala za okoli sedem odstotkov. Pri minimalni plači se je dohodnina znižala za več kot 90 odstotkov, plača pa se je zaradi tega zvišala za 12,2 odstotka.
Kar zadeva inflacijo, je minister Bajuk dejal, da je ta predvsem posledica zvišane cene nafte in hrane. Pri cenah hrane je izpostavil nekonkurenčnost slovenskega trga. Medtem ko so drugod trgovci znižali marže in tako ublažili zvišanje proizvodnih cen hrane, naj bi jih v Sloveniji še zvišali.