Največ ponudb za delo v strežbi
Največ je povpraševanja za študenti, ki so pripravljeni delati v gostinstvu, v študentskih servisih pa te dni ponujajo tudi precej priložnostnih del. Urna postavka se giblje od tri do deset evrov.
Poletne počitnice dijaki in študenti radi izkoristijo tudi za počitniško delo, ki jim običajno omogoči dopust ali izpolnitev katere druge želje. Nekateri si delo poiščejo v podjetjih, kjer so zaposleni starši, spet drugi prek študentskih servisov, kjer so te dni na oglasnih deskah najpogostejše ponudbe za delo v strežbi. Študentsko delo je vredno od tri do deset evrov na uro, odvisno od zahtevnosti dela.
E-Študentski servis je v petek na območju Gorenjske imel okoli 750 ponudb za študentsko delo, od tega polovico za delo v strežbi. Slednje je po besedah Petre Kovač v zadnjem času bolje plačano kot v preteklosti, saj gostinci vse težje dobijo mlade za delo za šankom in so tako prisiljeni povišati urne postavke, ki se začnejo približno pri 3,5 evra. »Ob strežbi imamo največ ponudb za priložnostna dela, kot so razkladanja, selitve, pomoč v skladišču, dela hostes, deljenje letakov. Gre za krajša, a praviloma bolje plačana dela. Pri fantih je največ povpraševanja po fizičnih delih, pri dekletih pa po administrativnih delih. Teh je nekoliko manj, saj med počitnicami v podjetjih pogosto 'rekrutirajo' otroke zaposlenih,« je povedala Kovačeva. Študentje lahko zaslužijo od treh pa vse do desetih evrov na uro; slabše so plačana dela v proizvodnji in recepciji, čiščenje in prodaja, boljše pa fizično delo in strokovno delo, kjer so potrebna specifična znanja, na primer programiranje, delo v laboratoriju. Kovačeva še dodaja, da se zaradi večjega povpraševanja in manjše ponudbe v času poletja urne postavke za študentsko delo znižajo za deset odstotkov. A to mladih, željnih zaslužka, očitno ne moti, saj marsikatero delo oddajo v pičlih desetih minutah.
Tudi na Mladinskem servisu Zamorc v Škofji Loki je po besedah Gorazda Jelovška največ ponudb za delo v strežbi: »Očitno je na tem področju najtežje dobiti mlade. Poleg tega imamo ponudbe za pomoč v trgovini, proizvodna dela, programiranje ... Boljša dela po podjetjih pa so ponavadi oddana že vnaprej.« In po katerih delih je največ povpraševanja? »Nekateri bi poprijeli za kakršnokoli delo, je pa dejstvo, da je pisarna bolj zaželena od proizvodnje,« ugotavlja Jelovšek in dodaja, da povprečna urna postavka za študentsko delo znaša od 3,5 do 4 evre.
Podobne izkušnje imajo v Agenciji M Servis v Kranju. »Največ je ponudb za delo v gostinstvu, pa tudi za kratkotrajna dela, selitve, promocije ter zaradi nadomeščanja redno zaposlenih delavcev za delo v proizvodnji in administraciji,« pravi Lucija Liška. Najnižje urne postavke (od 3 do 3,5 evra) so ponavadi pri deklariranju, zlaganju na police, pomoči v trgovinah in drugih nezahtevnih delih. »Fizično delo, strežba, selitve in kratkotrajna dela so plačana najmanj pet evrov na uro, delo v računalništvu, programiranje pa prinese tudi osem evrov na uro,« je dodala.