Na osrednjem trgu starega mesta je zelo živahno. (Foto: Tom Stare)

Gneča v prestolnici

Tallinn ima tretjino vsega prebivalstva Estonije.

Na prvi pogled je estonsko glavno mesto Tallinn primerljivo z našo Ljubljano. Simpatično staro mestno jedro, na katerega najvišji točki, 64 metrov nad morsko gladino, je sicer še kakih šestdeset metrov višja cerkev, je pod Unescovo zaščito in je z osrednjim trgom ter mestno hišo turistično središče mesta. Z zvonika cerkve se lepo vidi na morje in v zaledje, kamor se širi novi del mesta. Proti vzhodu rasejo več deset nadstropne zgradbe in nova stanovanjska naselja. Tallinn se nezadržno razvija, vanj se priseljujejo Estonci iz vseh koncev države. Menda to prinaša tudi več kriminala, ki da ga »plemeniti« predvsem ruska mafija. Na srečo nismo imeli opravka ne s prvim ne z drugimi. Z razliko ob naše prestolnice, ki je po obsegu vsaj 100 km2 večja od Tallinna pa ima slednji kar 400.000 prebivalcev, kar je 150.000 več od Ljubljane. Zanimivo, da v glavnem mestu živi tretjina vsega prebivalstva celotne države. Mesto ima sicer tisočletno zgodovino, v srednjem veku je bilo pomembno križišče med zahodno in severno Evropo. Tallinn od finskih Helsinkov ločil le kakih 80 kilometrov in seveda morje. Precej podoben finskemu pa je tudi estonski jezik.

Na osrednjem trgu starega mesta je nešteto stojnic, na katerih bolj kot vsakovrstno kramo, prodajajo tradicionalno domače zadeve, predvsem tekstil, usnje in ha… blazno hecne klobuke. Seveda ne manjka gostilnic, pivnic in restavracij, iz katerih nam je zadišalo … uh, kako zadišalo. Če smo se vonjem še upirali v starem, kulinarično nekoliko dražjem delu mesta, smo v novem delu mesta podlegli. Ker nismo našli gostišča z domačo hrano, smo se navsezadnje zadovoljili s hitro prehrambeno restavracijo in velikim ekranom ter ogledom kolesarske dirke Tour de France (ki ga lahko spremljamo tudi v teh dneh).

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / sreda, 16. maj 2018 / 20:36

Služba je lahko tudi družba

Služba je družba je projekt, ki izboljšuje zaposlitvene možnosti mladih v gorenjski regiji.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / četrtek, 20. avgust 2009 / 07:00

Zvesti Gorenjskemu glasu

Francka in Vencelj Peternel prihajata iz vasi pod Blegošem, kjer sta se spoznala, živita pa v Šenčurju, kamor ju je pripeljalo delo.

Slovenija / četrtek, 20. avgust 2009 / 07:00

K rešitvi težave naj pristopi tudi ministrstvo

Ljubljana – Vodja poslanske skupine Zares Cveta Zalokar Oražem je v zvezi s porušenim naravnim sistemom v Dvojnem jezeru na ministra za okolje in prostor Karla Erjavca naslovila pobudo, na...

Tržič / četrtek, 20. avgust 2009 / 07:00

Prehodni pokal spet v Tržiču

Enajste tržiške igre veselja in smeha so privabile šest ekip z Gorenjske in številne gledalce. Zmagali so domačini.

Kranj / četrtek, 20. avgust 2009 / 07:00

Vodnjak obnavljajo, ga bodo tudi preselili?

Mojster za ohranjanje kulturne dediščine Leopold Šajn obnavlja vodnjak sv. Janeza Nepomuka z žalujočo ženo, ki stoji ob južni fasadi župnijske cerkve in je ena najlepših kiparskih umetnin v Kranju.

Zanimivosti / četrtek, 20. avgust 2009 / 07:00

Večina Kovorjanov bi sprejela kranjske odpadke

Občina Tržič je Klicnemu studiu slepih v Škofji Loki naročila raziskavo mnenja prebivalcev KS Kovor o tem, ali naj se deponija napolni do konca ali prej zapre.