Darja Lavtižar Bebler (Foto: arhiv GG)

Iz opozicije predvsem kritike

Delo vlade v iztekajočem se mandatu so ocenili tudi štirje gorenjski poslanci - dva iz vrst koalicijskih strank in dva iz opozicijskih.

Kranj – Predsednik vlade Janez Janša je pred časom ocenil, da je za vlado stabilen mandat, saj se je prvič v zgodovini samostojne Slovenije zgodilo, da je koalicija, ki je oblikovala izvršilno in zakonodajno oblast, končala mandat v enaki sestavi. Ob tem se je pohvalil tudi z nekaterimi dosežki, saj je koalicija SDS, NSi, SLS in DeSUS po njegovih besedah uresničila kar 80 odstotkov vsega, kar so si zastavili s koalicijsko pogodbo pred štirimi leti. Delo vlade v iztekajočem se mandatu so ocenili tudi štirje gorenjski poslanci.

Najbolj kritična do dela vlade je bila poslanka SD Darja Lavtižar Bebler, ki vladi najprej zameri podcenjujoč odnos do parlamenta. »Vlada je izsiljevala sprejem zakonov, ki so bili celo ustavnopravno sporni, na kar smo ves čas opozarjali in vložili tudi več zahtev za oceno ustavnosti. V večini primerov nam je ustavno sodišče dalo prav, zato je to prava sramota,« je poudarila Darja Lavtižar Bebler in dodala, da je parlament deloval kot glasovalni stroj, saj se z opozicijo nikoli niso niti posvetovali. Izpostavila je še problem visoke inflacije. »Ves čas so se pretvarjali, kot da tega problema ni, ves čas se je govorilo le o zavidljivi gospodarski rasti. Pri sedanjih ukrepih za ublažitev posledic visoke inflacije gre le za gašenje požarov, pa še tu je vprašanje, ali imajo prave brizgalne in dovolj vode.« Dodala je še, da je ta vlada zmago na prejšnjih volitvah razumela kot plen, ki si ga po mili volji lahko razdeli. »To je neodgovorno do države in davkoplačevalcev.« Zato po njenem počasi drsimo navzdol na več področjih, tako na področju človekovih pravic kot pravne države in demokracije kot zdrave gospodarske rasti.

Bolj prizanesljiv v svoji oceni vlade je bil poslanec LDS Borut Sajovic. »Skupno bi njeno delo ocenil kot zadovoljivo, saj je bila konec koncev to tudi moja vlada.« Kljub temu, pravi, bi bilo mogoče na številnih področjih narediti več, pri čemer se je osredotočil predvsem na Gorenjsko. Kot slaba se je po njegovem izkazala prodaja državnih deležev v Iskraemecu in Ibiju. Na področju cestnega programa se mu zdi pozitivno nadaljevanje gradnje avtocest, slabše pa je bilo vzdrževanje državnih cest. »Na zakonodajnem področju so sprejeli preveč zakonov, ki finančna bremena s pleč države prenašajo na pleča občin.« Nezadovoljen je še s kadrovanjem države, saj meni, da je bilo preveč politično. Regionalizacijo pa je ocenil kot pozitivno, ob tem pa poudaril, da to ne bi smela biti predvolilna tema. »Želim, da jeseni dobimo drugačno vlado, ki bo imela več posluha za Gorenjsko,« je svojo oceno sklenil Sajovic.

»Največji uspeh te vlade je daleč največja gospodarska rast v zgodovini samostojne Slovenije,« je prepričan poslanec SDS Branko Grims. Ob tem je inflacija, o kateri se toliko govori v zadnjem času, bistveno nižja kot v kateremkoli preteklem mandatu, dodaja Grims. »Povprečna stopnja inflacije je bila polovico nižja kot v prejšnjem mandatu, gospodarski razvoj pa dvakrat hitrejši.« Številke so jasne, pravi, a vtis, ki ga ustvarjajo mediji, je kljub temu lahko drugačen. K temu naj bi pripomogla koncentracija kapitala, s katero se je ves čas soočala vlada. »Tajkuni so pokupili vse osrednje slovenske medije.« K pozitivni sliki dela vlade je dodal še bistveno zmanjšanje nezaposlenosti, ki se je na Gorenjskem po njegovih besedah prepolovila. Za vodenje Evropske unije, pravi Grims, smo poželi priznanja tako v ostalih članicah EU kot drugih državah po svetu, pri čemer je opozicija, pravi Grims, ves čas poskušala omajati naš ugled v tujini. V ta kontekst po njegovem sodi tudi sodniška stavka. »To samo pove, kako pomembne bodo jesenske odločitve za nadaljnji razvoj demokracije.«

Tudi poslanec SLS Mihael Prevc meni, da je ta vlada nekaj vendarle naredila. »Inflacija je bila pričakovana. Želeli smo v Evropo, ta pa je prinesla inflacijo.« Pri tem se mu zdi pozitivno, da je vlada sprejela zakone, ki bodo posledice visoke inflacije ublažili vsaj za socialno najšibkejše. »Ker sem sodeloval v odboru za zdravstvo, bi izpostavil še zakon o duševnem zdravju, ki so ga pripravljali 15 let. Šele zdaj vidim, kako je bil potreben.« Sedanji koaliciji pa po njegovem ne bo uspelo izpeljati projekta ustanovitve pokrajin. »Ta zgodba ne bo uspela in tudi ne zdi se mi pametno, da rinemo z glavo skozi zid,« je končal Prevc.

   

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Splošno / sreda, 16. maj 2007 / 07:00

Zmaga za slovo

Košarkarjem Triglava, ki so v minuli sezoni nastopali v elitni slovenski ligi UPC Telemach, se ni uspelo obdržati v ligi najboljših. V boju za obstanek so se sicer borili do konca in celo na zadn...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / petek, 29. marec 2013 / 07:00

Velikonočne igre in razstava

Mošnje - V kulturnem domu v Mošnjah bodo ta konec tedna pripravili razstavo velikonočnih izdelkov, ki so jih izdelali učenci iz tamkajšnje osnovne šole, varovanci CUDV Matevža La...

Šport / petek, 29. marec 2013 / 07:00

Za Borisom Strelom ostala dragocena dediščina

Ločani se s ponosom spominjajo smučarskega junaka Borisa Strela, domači SK Alpetour in SZS pa sta v petek pripravila žalno sejo, še v soboto pa se bo moč v dvorani na Podnu vpisati v žalno knjigo.

GG Plus / petek, 29. marec 2013 / 07:00

Slovenija in njene pokrajine

»Med državljani Slovenije je še vedno zelo živa delitev Slovenije na Gorenjsko, Dolenjsko, Notranjsko, Štajersko, Koroško, Primorsko in Prekmurje. V vsakdanjem življenju jo uporabljamo zelo pogos...

Prosti čas / petek, 29. marec 2013 / 07:00

Prihaja glasbeni april

Glasovi izletniki so se ponovno odpravili v Bioterme. Tokrat je bilo precej ´pručkov´, a so se ti že odločili, da se kakšnega izleta še udeležijo. April pa bo posvečen Lojzetu Slaku in Alfiju Nipiču.

Gospodarstvo / petek, 29. marec 2013 / 07:00

Zaradi praznikov omejitve pri plačilnem prometu

Kranj - Danes, na veliki petek, evropski plačilni sistem Target2 ne bo posloval, zato banke in hranilnice v državah evrskega območja, torej tudi v Sloveniji, ne bodo izvajale med...