Aleš Ekar napoveduje, da novih prenosov proizvodnje ne bo, selitev proizvodnje notranjih vrat v LIP Bled pa da je dobra za vse. (Foto: Gorazd Kavčič)

Vrata iz Jelovice na Bled

Dogovor o prodaji proizvodnje notranjih vrat med Jelovico in LIP-om je podpisana. Uprava Jelovice zanika, da na sedanji lokaciji v prihodnosti ne bo več proizvodnje in naj bi lastnikom ostala le veliko vredna zemljišča.

Škofja Loka, Bled – V sredo sta Jelovica in LIP Bled podpisala pogodbe o nakupu opreme in rezervnih delov za proizvodnjo notranjih vrat, o komercialnem sodelovanju in prevzemu zaposlenih. LIP Bled bo zaposlil 93 sodelavcev Jelovice, ki se bodo postopoma začeli voziti na Bled. »Uvajati jih bomo začeli od 2. junija, proizvodnja notranjih kril pa bo zaživela do začetka jeseni. V roku enega leta se bo preselila tudi proizvodnja podbojev,« nam je razložil direktor Alojz Burja. Ocenjuje, da so pogodbe dobre za obe podjetji, saj je koncentracija podobnih izdelkov velika, slovenska lesna industrija pa preveč razpršena in premalo specializirana. »Ponosni smo, da mo prvi dobili moč in se bomo specializirali v proizvodnji vrat na Bledu in oken v Škofji Loki ter po prodajnih kanalih obeh podjetij oboji iskali svoje možnosti.«

Ideja o povezovanju obeh podjetij je stara vsaj 28 let, pravi Burja, vendar nikdar ni prišlo do realizacije. Na vprašanje Gorenjskega glasa, kako bodo poskrbeli za delavce, direktor odgovarja: »Prevzeli smo vse zaposlene iz programa notranjih vrat. Za vse, ki se bodo skupno vozili tri ure, bomo našli drugačno rešitev, sicer pa smo s sindikati opravili predhodno posvetovanje in ti so poudarili, da tako konkretnega prenosa še niso videli.«

O selitvi proizvodnje, o možnostih nadaljnjih selitev proizvodnje iz Škofje Loke in o tem, da bi na glavni lokaciji Jelovice na Trati ostala le prazna, vsaj deset milijonov evrov vredna zemljišča, smo prejšnji teden pisali na strani Ekonomije. Na številna vprašanja v zvezi s tem se vodstvo in lastnik Jelovice prejšnji teden niso odzvali, zato pa smo v ponedeljek le dobili nekaj odgovorov Aleša Ekarja, predsednika uprave. O lanskem mešetarjenju z delnicami ni tekla beseda, zato pa toliko več o proizvodnji Jelovice in usodi zaposlenih.

Pred šestimi meseci ste v pogovoru za Gorenjski glas povedali, da bo Jelovica ostala s tremi glavnimi programi. Zakaj je bila potrebna opustitev proizvodnje vrat v Škofji Loki?

»Trg, kjer deluje Jelovica, se že več let spreminja in podjetje potrebuje spremembe. Če je družba s takšno proizvodnjo imela pred desetletjem prek 25 lastnih prodajno-servisnih centrov in relativno malo konkurence, si lahko predstavljate, kakšna je situacija danes, ko imamo na tujih trgih le partnerje, s katerimi se skupaj soočamo z vse večjo globalno konkurenco. Z obstoječo tehnologijo in načinom dela izgubljamo konkurenčnost, zato so potrebne spremembe v načinu dela ter nove investicije.«

Je to razlog, da v Škofji Loki ne boste več proizvajali notranjih vratnih kril?

»Da, ob tem pa je bilo za nas pri odločitvi pomembno, da zaposlenim zagotovimo delovna mesta, da selekcioniramo nujno potrebne investicije, da razširimo prodajno področje za naše proizvode in da zagotovimo obstoj blagovne znamke na vseh današnjih proizvodih.«

V Preddvoru vedo domačini povedati, da bo tudi žago prevzel LIP.

»Žago v Preddvoru ima Jelovica že več let v najemu od denacionalizacijskih upravičencev. Da bi jo prevzel LIP, slišim prvič, pojavljale pa so se govorice, da bi zemljišča žage želel kupiti neki drug kupec. Lastniki Jelovice so v zadnjih mesecih lastnici izkazali interes za nakup žage, vendar se do sedaj o morebitnem odkupu še niso mogli dogovoriti.«

Po naših informacijah je tehnologija pri izdelavi oken slabša od tehnologije notranjih vratih. Rekli ste, da pri slednjih nima smisla, da bi jih proizvajali, kaj bo s proizvodnjo oken? Razmišljate o investiciji ali …

»V zadnjih dessetih letih se v Jelovici ni skoraj nič investiralo, zato je tehnologija relativno stara, kar pa ne pomeni, da z njo ne moremo delati kvalitetnih izdelkov. Gre za vprašanje stroškovne učinkovitosti, saj so tržne razmere spremenile strukturo naročil. Vse manj je tipskih izdelkov, vse večji je delež izdelkov po meri, zato imamo v pripravi investicijski načrt za posodobitev proizvodnje oken. V tem trenutku ne razmišljamo o morebitni selitvi.«

Ali drži, da vidite največjo priložnost podjetja v montažnih hišah?

»Jelovica je do danes proizvedla skoraj dvanajst tisoč objektov in več kot polovica jih je zunaj Slovenije, kar je referenca, s katero se ne more pohvaliti veliko podjetij. Zato so naše montažne hiše, ki so energetsko varčne in narejene iz ekoloških materialov, zagotovo velika priložnost, ne pa tudi edina. Jelovica proizvaja najboljša lesena okna, in to je treba unovčiti na trgu, zato imamo v tem trenutku v podjetju mednarodne strokovnjake za razvoj poslovanja.«

V pogovoru za Gorenjski glas ste pred šestimi meseci dejali: Ne bomo le ohranjali, ampak zagotavljali in razvijali delovna mesta.

»Prav to je tudi namen našega početja: z razvojem podjetja želimo razvijati delovna mesta, kjer se ustvari večja dodana vrednost. Naj povem, da je dodana vrednost v slovenski lesni industriji pod dvajset tisoč evri, v sosednji Avstriji pa prek petdeset tisoč evrov na zaposlenega. S specializacijo proizvodnje želimo povečevati dodano vrednost, s takšnim načinom povezovanja pa smo zagotovili tudi ohranitev vseh delovnih mest.«

Kaj bodo od prenosa imeli proizvodni delavci Jelovice v Škofji Loki?

»Povezovanje ima dva učinka, specializacijo proizvodnje in širitev partnerske mreže. Jelovica bo svoje izdelke prek obstoječe partnerske mreže prodajala tudi preko LIP-ovih prodajnih mest in partnerjev in obratno. Tako bomo povečali trg za naše proizvode, kar naj bi pomagalo pridobiti več naročil.«

Koliko sodelavcev je odpovedalo delovno razmerje v programu notranjih vratnih kril?

»Spremembe v poslovanju zagotovo vplivajo tudi na odločitve posameznikov, ljudje prihajajo in odhajajo, mislim pa, da lahko z gotovostjo rečem, da se število zaposlenih na programu notranjih vrat v letošnjem letu ni zmanjšalo za več kot osem.«

Kakšna bo Jelovica čez dve leti?

»To je vprašanje želja in vprašanje dejanskega stanja. Izpostaviti moram, da je na splošno lesna industrija tako kot gradbena industrija danes v težjem položaju, kot je bila zadnji dve leti. Napovedovanje je nehvaležno, želimo pa si, da bi Jelovica ostala mednarodno podjetje, ki izvozi več kot 50 odstotkov proizvodnje.«

Koliko sodelavcev boste takrat imeli?

»Želimo, da postanemo moderno in hitro podjetje, ki se bo sposobno prilagajati novim tržnim razmeram. Glede na relativno visoko starost zaposlenih, ki odhajajo v pokoj, in na prenos proizvodnje notranjih vrat, ki zaposluje 93 sodelavcev, bomo takrat verjetno imeli okrog 400 zaposlenih.«

Lani jih je bilo 550.

»Nekaj manj, v 80. letih je Jelovica zaposlovala prek 1.300 ljudi, danes nas je 526. To so številke, ki se gibljejo, kot je treba. Število lahko tudi zraste. V zadnjem času smo v komerciali in inženiringu zaposlili več sodelavcev, privabili smo novega komercialnega direktorja za stavbno pohištvo, novega vodja za trženje v izvoz, na montažnih hišah smo pridobili arhitekta, prihaja tudi kader iz lesne industrije, ker pri nas vidijo nove izzive.«

Ali lahko rečemo, da bo Jelovica še proizvajala v Škofji Loki?

»Nobena dosedanja odločitev do sedaj ni kazala na kaj drugega, seveda pa je to najbolj odvisno od tržnih razmer in vseh zaposlenih.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / sreda, 15. maj 2019 / 21:52

Prvi del vaterpolskega prvenstva se končuje

Kranj – Vaterpolisti so v soboto odigrali dve tekmi zadnjega kroga prvega dela državnega prvenstva. Vaterpolisti Triglava so s 13 : 5 premagali ekipo banjaluškega Borca. V Kopru so vaterpolisti Kop...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / četrtek, 26. junij 2008 / 07:00

Pol stoletja prijateljevanja

Ob petdesetletnici pobratenja med Kranjem in francoskim mestom La Ciotat se ta konec tedna v Kranju obeta vrsta prireditev, srečali pa naj bi se tudi vsi, ki so v petih desetletjih sodelovali pri prij...

Kranj / četrtek, 26. junij 2008 / 07:00

Denar za bolj urejen Kranj

Kranj - Minuli petek so se pri Mestni občini Kranj razveselili sklepa Službe Vlade za lokalno samoupravo in regionalno politiko Republike Slovenije, ki je občini za izvedbo proje...

Komenda / četrtek, 26. junij 2008 / 07:00

Dva nova oddelka vrtca

Komenda - Komisija za sprejem otrok v Vrtec Mehurčki Komenda je letos prejela bistveno več vlog za sprejem otrok v vrtec, kot minula leta – kar 122, čeprav je v vrtcu v Komendi p...

Zanimivosti / četrtek, 26. junij 2008 / 07:00

Poletne prireditve v Tržiču

Junija so se začele Tržiške poletne prireditve. Ob matinejah za otroke ponujajo gledališke igre, koncerte in še marsikaj.

Gospodarstvo / četrtek, 26. junij 2008 / 07:00

V Poljanah odprli trgovski center

Trgovski center škofjeloške zadruge ponuja blago za kmetovanje, gradnjo in dom. Investicija je vredna milijon evrov, zaposlili so štiri nove sodelavce.