Brezovi listi so bogati z vitaminom C.

Breza pri težavah s sečili

Zdravilne rastline niso samo drobcene zeli, pač pa tudi drevesa. Eno takih je breza, ki je za mnoge najlepše drevo. Njeni listje in listni popki so dobrodejni pri boleznih ledvic, mehurja in sečil nasploh.

Vitka, sofisticirana lepotica z belim lubjem in dolgimi visečimi vejami raste po vsej Evropi, razen v Sredozemlju. Pri nas je najznačilnejša za Belo krajino, a tudi po drugih pokrajinah je zelo razširjena. V severni Evropi so obsežni brezovi gozdovi. Tako Slovani kot Germani so jo častili kot sveto drevo in ji pripisovali mnoge moči. Rusom je simbol pomladi in devištva. Že v antiki so jo uporabljali pri izdelavi bakel, za platišča koles, kasneje se je njena uporaba razširila na obroče za sode, metle … Učiteljem je svoj čas prišla prav kot šiba za kaznovanje učencev.

Pravcata panaceja

V severni Evropi je dolgo veljala za panacejo, rastlino, ki pozdravi sleherno bolezen. Z njo so odpravljali mozolje, gnojne čire, kraste, garje, razjede, prhljaj. Brezov sok in listje so bili nepogrešljivi pri zdravljenju protina, revmatizma in bolezni ledvic in mehurja.

Novejša dognanja

Dandanes je potrjeno, da je breza učinkovit diuretik pri obolenjih ledvic, sečnega mehurja, pri vodenici in oteklinah telesa. Kot piše dr. Katja Galle-Toplak v knjigi Zdravilne rastline na Slovenskem, se količina seča poveča kar za petkrat, hkrati pa se iz krvi in tkiv pospešeno izloča sečna kislina. Bolezenski znaki, zlasti bolečine v sklepih, pri revmatičnih in protinskih obolenjih se izboljšajo, prav tako tudi kronični katarji mehurja in težave pri uriniranju. Brezove učinkovine pospešujejo prebavo, zdravijo gripo, zbijajo vročino, razkužujejo rane, zdravijo večino kožnih bolezni in krepijo lasišče. Brezo najpogosteje uporabljamo v obliki kure. Pri obolenjih kože in celulitu pijemo čaj ali čajne mešanice kot kuro, ki jo dopolnimo še s kopelmi iz brezove skorje. Brezov sok, ki ga dobijo spomladi z navrtanjem dreves, in hlapno olje, dodajajo kozmetičnim pripravkom za nego las.

Kaj in kdaj nabiramo

Pri brezi so zdravilni listi, popki, skorja in sok. Spomladi, ko se drevo napolni z novimi močmi, nabiramo brezove popke. To storimo še pred cvetenjem, jih hitro posušimo in hranimo v dobro zaprtih posodah, ker vsebujejo hlapno olje. Lepljive mlade brezove liste nabiramo v maju in juniju, ko breza odcveti. Če se odločimo za pomladansko kuro, začnemo najprej z listnimi popki, nato pa nadaljujemo s svežimi listi. Skozi vse leto lahko nabiramo tudi skorjo mladih, za prst debelih vej in jo sušimo.

Privoščimo si čaj

Brezovi listi hranijo eterična olja, vitamin C, flavonoide, saponine, kalcij … Za pripravo čaja uporabimo sveže ali v senci posušene. Nikoli jih ne kuhamo, temveč le poparimo. Poparek dobimo tako, da dve žlički listov prelijemo s skodelico vrele vode, pustimo stati deset minut, precedimo in popijemo. Tri do štirikrat na dan pijemo sveže pripravljen, nesladkan čaj (med obroki). Pri predpisanih količinah ni pričakovati neugodnih stranskih učinkov, tudi če čaj pijemo dalj časa. Ne draži ledvic in jih le razkuži. Brezo pogosto mešamo z lipovim cvetjem (Tilia platyphyllos).

Pri aterosklerozi, diabetesu …

Breza velja za rastlinski antibiotik, pomaga pa tudi proti izpadanju las in je pogosta v mešanicah za pomladansko čiščenje telesa in krvi. Dobro dene tudi pri odpravljanju ateroskleroze. Nekateri viri navajajo, da dolgotrajnejše uživanje nesladkanega poparka (tri skodelice na dan) »stopi« ledvične kamne in pesek. Čaj koristi tudi sladkornim bolnikom, zlasti v začetnem stadiju bolezni.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / četrtek, 19. maj 2011 / 07:00

Špargljevo doživetje

Vsako pomlad pridejo na svoj račun posebni sladokusci. Narava jim namreč ponudi eno najbolj cenjenih in prefinjenih zvrsti zelenjave, šparglje.

Objavljeno na isti dan


Slovenija / ponedeljek, 7. september 2009 / 07:00

Priznanje Mojstru poštevanke

Ljubljana - Pred nekaj dnevi so na Ljubljanskem gradu razglasili dobitnike plaket in posebnih priznanj iz natečaja Ustvarjalni učitelj leta 2008/09, tokrat že enajstega po vrsti...

Nasveti / ponedeljek, 7. september 2009 / 07:00

Jedi za poletne dni

Marinirani losos Sestavine: 70 dag svežega lososa, sol, natrt poper, malo sladkorja, 1 vejica listov kopra, pol žličke gorčičnih semen. Koprova go...

Gospodarstvo / ponedeljek, 7. september 2009 / 07:00

Podelili zadružna priznanja

Iz Gorenjske so priznanja prejeli Zdravko Hafner, Janko Jeglič in Janez Šušteršič ter kmetijsko gozdarski zadrugi Škofja Loka in Sava Lesce.

Gospodarstvo / ponedeljek, 7. september 2009 / 07:00

Končno rast gospodarstva

Po dveh četrtletjih negativne rasti se je BDP v drugem četrtletju letos (v primerjavi s prejšnjim) povečal za 0,7 odstotka. Avgustovska inflacija ničodstotna.

Kronika / ponedeljek, 7. september 2009 / 07:00

Nesreče

Vsak dan delovna nesreča Koroška Bela - V jeseniškem Acroniju so imeli v prvi polovici minulega tedna kar tri delovne nesreče. V...