Damijan Perne (Foto: Gorazd Kavčič)

Vsako soboto v mestu

V Kranju se gradijo nova stanovanja, odpirajo se nova nakupovalna središča, vse pa se še vedno vrti okrog - smeti.

Kranj – Tema, ki zadnje čase najbolj zaposluje Kranjčane, so poleg odprtja novega nakupovalnega središča na Planini zagotovo smeti. Agencija za okolje namreč še vedno ni podaljšala okoljevarstvenega dovoljenja za nadaljnje obratovanje deponije v Tenetišah. Zato se tej temi seveda ni bilo mogoče izogniti niti v pogovoru z županom Damijanom Pernetom ob občinskem prazniku, ki ga Kranjčani praznujemo 3. decembra, na obletnico rojstva Franceta Prešerna.

O problematiki deponije v Tenetišah ste pisali tudi ministru Janezu Podobniku. Ali je že kaj novega v zvezi z usodo te deponije, kjer naj bi v prihodnje uredili tudi regijski center za ravnanje z odpadki?

»Začudeni smo, da v novem operativnem programu ravnanja z odpadki ni več Tenetiš. Kako se lahko zgodi, da ministrstvo v svojem operativnem planu, ob tem da agencija še ni dala mnenja o nadaljnjem delovanju, Tenetiše že izključi. To potem lahko razumemo kot pritisk na agencijo za okolje, da ne izda dovoljenja. Smeti naj bi vozili v Kovor, čemur Tržičani, kot se je izkazalo v zadnjih tednih, že zdaj nasprotujejo. Zato smo postavljeni v nenavaden položaj. Po eni strani nimamo odgovora agencije, da bi sploh ukrepali naprej. To nam prinaša več kot dvajset tisoč evrov izgube dnevno, zato smo prisiljeni v povišanje cene odvoza odpadkov. Po drugi strani pa nas je ministrstvo v svojih operativnih planih že odpisalo. Zato smo napisali odprto pismo, v katerem smo izrazili svoje dileme. Pojasnila pričakujemo na sestanku 4. decembra.«

Zapletlo se je tudi pri novi večnamenski dvorani z ledeno ploskvijo na Zlatem polju, za katero niste dobili uporabnega dovoljenja. Kako boste rešili ta zaplet?

»Ta zaplet ni naša krivda. Podana je bila zahteva po reviziji postopka za izdajo gradbenega dovoljenja, saj naj ne bi sledili zazidalnemu načrtu. Tam naj bi bil prostor le za odprte športne objekte. Zato smo sprožili postopek za spremembo zazidalnega načrta, kar lahko traja zelo dolgo. Upam, da bodo lastniki in upravna enota v vmesnem času prišli do začasne rešitve. Dokler je gradbeno dovoljenje veljavno, bi lahko imeli tudi uporabno dovoljenje.«

Kako pa kaže načrtom za severno obvoznico?

»To smo izpostavili kot eno prednostnih tem ob obisku vlade na Gorenjskem. Je pa res, da na isti trasi predvidevajo tudi prihod novega kraka železniške proge, zato morajo verjetno ti dve stvari uskladiti. Na istem sestanku pa smo dobili tudi zagotovilo, da se bo začela obnova nekaterih najbolj poškodovanih odsekov državnih cest v Kranju. V teh dneh so se že začela obnovitvena dela na mostu čez Savo, leta 2009 pa nam obljubljajo obnovo Kidričeve ceste.«

V zadnjem času je v Kranju precej živahno na področju stanovanjske gradnje. Pričakujete, da se bo zaradi tega zmanjšal pritisk na cene stanovanj?

»V preteklosti se to ni zgodilo, ne glede na to koliko se je gradilo. A v Kranju je gradnja novih stanovanj vedno zaostajala za potrebami. Zdaj pa se naenkrat gradi na več mestih oziroma se vsaj pripravlja gradnja. Poleg Planine jug so pripravljeni načrti še za Planino vzhod, na sotočju Kokre in Save že potekajo pripravljalna gradbena dela, kjer bodo stanovanja za mlade družine. Odkupljena so bila tudi zemljišča v bližini Mega centra, pred kratkim smo podpisali pogodbo za stanovanjski blok v Struževem, kjer predvidevamo še en ali dva bloka. V pripravi so načrti za gradnjo prestižnega stanovanjskega kompleksa na območju bivše mlekarne in še nekaj lokacij je v igri. V prihodnjih letih bo tako zraslo dovolj stanovanj, da bi lahko pokrili potrebe.«

Na obrobju pa se množijo nakupovalna središča. Mnoge skrbi, da bo življenje v starem mestnem jedru zdaj povsem zamrlo. Kaj boste storili, da bi to preprečili?

»Veliko delamo na tem, da življenje v starem mestnem jedru ne bi izumrlo. V mesto želimo pripeljati nove vsebine. Občina na žalost ni lastnica velikega števila lokalov, s čimer bi jim omogočili cenejše delovanje. Poskušamo pa z oživljanjem občasnih sejemskih ponudb in selitvijo prireditev v mestno jedro.«

Ali je še aktualna selitev vaše pisarne v Mestno hišo?

»Še vedno mislim, da bi bila to dobra poteza. Najprej pa je treba zagotoviti prostor v Mestni hiši, kar bo mogoče po selitvi arhiva iz določenih prostorov. Mesto za skladiščenje smo že pridobili. Potem bomo lahko nadaljevali urejanje prostorov, ki ta čas nimajo značaja pisarn.«

Ali ste že naredili konkretne korake v smeri razvoja podjetniškega inkubatorja v Čirčah?

»Z ministrstvom za šolstvo in šport smo izpeljali prenos prostorov, kar se šteje kot vložek države za regionalne spodbude. V teh prostorih bo nastal podjetniški inkubator za mlade. Aktivnosti v tej smeri se nadaljujejo. Zgledujemo se po podobnih centrih v Sloveniji, zato smo opravili kar nekaj obiskov. Na podlagi tega se bomo dogovorili o konkretni vsebini.«

Kako se v Kranju pripravljate na predsedovanje Slovenije Evropski uniji, saj bo veliko dogajalo v neposredni bližini središča mesta?

»Že na začetku so nam povedali, da se bo več ali manj vse dogajalo na samem Brdu. Kljub temu smo se dogovorili z državo, da bomo tu izpeljali vsaj nekaj dogodkov. Tako se bo 150 državnih sekretarjev s področja kmetijstva štiri ure zadržalo v mestnem jedru. Nekaj pozornosti smo torej le iztržili. Pripravljamo tudi več prireditev, med njimi naj omenim Barve Evrope. Vsak konec tedna se bo Kranj odel v barvo ene od evropskih držav, obenem pa bo mogoče uživati v raznovrstni ponudbi te države.«

Kako pa odgovarjate tistim, ki pravijo, da vas je v primerjavi s prejšnjim županom zelo malo videti v javnosti?

»Pomembno se mi zdi, da je delo opravljeno. Zato po cele dneve sedimo na občini ali na sestankih v Ljubljani in ni časa, da bi se kazali v javnosti, čeprav se še vedno udeležim od deset do trideset javnih dogodkov na teden. To je prijeten del županovanja. Drugo pa je sprejemanje odločitev, kar je vezano na občinsko 'bajto'. Lahko pa tudi rečem, da sem se koščka pogače medijske pozornosti naužil že na televiziji, tako da mi včasih ustreza, da nisem ravno v prvem planu. Veliko se zadržujem tudi v mestnem jedru – v soboto dopoldne me je skoraj zagotovo mogoče srečati tam.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / nedelja, 14. maj 2017 / 19:03

Novi Slovenski biografski leksikon

»BERGINC, lvan (domače ime, vzdevek Štrukelj), gorski vodnik, alpinist (r. 20. 4. 1867, Trenta; u. 24. 5. 1926, Trenta). Oče Anton, kmet, mati Ana (Jožefa), r. Stergulc. / V mladosti se je...

Objavljeno na isti dan


GG Plus / ponedeljek, 4. junij 2012 / 07:00

Pariz: vse, kar te zanima

»To ni turistični vodnik. Predvsem pa to ni knjiga za starše. Ne, to je resnična zgodba o enem najbolj znamenitih mest sveta – Parizu. V tej knjigi lahko prebereš zanimive pripovedi o...

GG Plus / ponedeljek, 4. junij 2012 / 07:00

Vaš razgled

GG Plus / ponedeljek, 4. junij 2012 / 07:00

Zgodbe muzejskih predmetov: Reklamna tabla Sava

Hiter napredek, ki ga je Kranj doživel v 20. stoletju, si je nemogoče zamišljati brez tovarne Sava, podjetja z več kot devetimi desetletij dolgo tradicijo neprekinjenega uspešnega delovanja.

Zanimivosti / ponedeljek, 4. junij 2012 / 07:00

Dežman posvetil razstavo slikarju Perku

Kokrica - Slikar Lojze Dežman je v petek, 25. maja, v posebni sobi gostišča Dežman na Kokrici postavil na ogled razstavo svojih najnovejših del, ki jo je posvetil vzorniku, slika...

Zanimivosti / ponedeljek, 4. junij 2012 / 07:00

Bogata geološka preteklost Šentanske doline

Tržič – V Galeriji Atrij sta Prirodoslovni muzej Slovenije in Tržiški muzej pripravila razstavo z naslovom Geološke značilnosti Šentanske doline. Avtorji razstave so Miha Jeršek, Matija...