Amarant

Amarant ali ščir je stara kulturna rastlina, ki je bila priljubljena v predkolumbovskih civilizacijah. Arheologi domnevajo, da so ga že pred pet tisoč leti gojili v združbi z bučami in paprikami.

Zaradi evropskih kolonialistov, ki do rastline niso imeli nobenega odnosa, je zelo malo manjkalo, da ni rastlina popolnoma izginila z južnoameriških polj. K sreči so andski kmetje vztrajali pri gojenju, tako da se je ohranila vse do danes, ko jo agronomi zaradi visoke hranljive vrednosti in skromnih zahtev pri pridelovanju povzdigujejo v rastlino tretjega tisočletja. Mehiški Indijanci so amarant poznali kot hrano bogov in kraljev in naj bi po njihovem verovanju podaljševal življenje. Vendar pa amarant ali ščir le ni tako neznan, kot se zdi, poznamo ga le v drugi obliki, in sicer kot rastlino, bodisi kot plevel ali okrasno rastlino. Spoznajmo pa še seme in mu radodarno odprimo vrata v našo kuhinjo. Je skrajno nezahtevna rastlina, ki uspeva v perujskih Andih na nadmorski višini nad 2000 metrov. V deželah, kjer ga pridelujejo, liste amaranta uživajo kot pri nas špinačo. Seme amaranta je drobno, okrogla zlato rumena zrnca so velika komaj en milimeter in so en sam kalček, obdan z založnimi hranili. Ta semena so med vsemi najbogatejša z beljakovinami in jih vsebujejo kar 19 odstotkov, kar je še zlasti pomembno za vegetarijance, ki morajo živalske beljakovine nadomestiti z drugimi. Amarant ne vsebuje glutena, zato se v zadnjih letih vse pogosteje uporablja tudi za dietetične izdelke, kot so testenine, pecivo, kaše, uporablja se v mešanicah s stročnicami in v drugi hrani. Naprodaj je v vseh bolje založenih trgovinah in trgovinah z zdravo hrano. Kupimo lahko cela in že v moko zmleta semena, ki pa zelo hitro postane žarka, zato je semena bolje mleti sproti v mlinčku za kavo. Kupiti je možno tudi pokovko, muslije in energijske ploščice iz amaranta. Cela amarantova semena se v dobro zaprti posodi ohranijo tudi eno leto, moko pa je najbolje kar zamrzniti, če je že ne porabimo takoj. Pred kuhanjem ga rahlo prepražimo, zalijemo z vodo zavremo, in na šibki vročini kuhamo približno 30 minut, da seme nabrekne. Če ga pustimo nabrekati še dlje časa, toliko bolje. Ko je seme kuhano, dobi prosojen nadih, kot mala jajčeca. Če ga skuhamo večje količine, ga lahko zamrznemo in kuhanega dodajamo jedem, na primer kot zakuho za juho ali nadev. Če kuhamo zdrobljen amarant (moko), bo kuhan že v petih minutah. Dodajamo ga raznim enolončnicam, juham, mesnim in zelenjavnim nadevom, sladicam, ali pa napravimo kar pokovko.

Namaz iz piščanca, amaranta in zelišč

Potrebujemo: 2,5 dl kurje juhe, 20 dag piščančjih prsi brez kosti, 20 dag kuhanih amarantovih semen, 2 žlici limoninega soka, 4 žlice ekstra deviškega oljčnega olja, 1 šop svežih zelišč (rukole, bazilike, peteršilja, kreše …), sol in sveže mlet poper.

Kurjo juho zavrite, vložite piščančje prsi, pokrijte in jih na šibkem ognju kuhajte 10 minut. Meso nekoliko ohladite, ga narežite na kockice in ga v mikserju skupaj s kuhanim amarantom, limoninim sokom, ekstra deviškim oljčnim oljem ter štirimi žlicami juhe spasirajte. Dodajte oprana in drobno sesekljana zelišča, solite in popoprajte po okusu ter dobro premešajte. Postrezite lahko takoj ali pa ga do uporabe shranite v hladilniku.

Juha s kolerabo, amarantom, porom in krompirjem

Za 4 osebe potrebujemo: 10 dag amarantovih semen, 20 dag pora, 30 dag kolerabe, 25 dag krompirja, 1,2 l mesne juhe ali vode, 2 žlici olja, 1 žlico moke, 1 strt strok česna, 1 dl sladke smetane, sol, sveže mleti poper in 1 žličko sveže sesekljanega peteršilja.

Na olju prepražite amarantova semena ter očiščen in na kolobarje narezan por, dodajte na kocke narezana, očiščena kolerabo in krompir. Zalijte z juho, začinite in kuhajte, da se koleraba in krompir zmehčata. Nazadnje zalijte še s sladko smetano, prevrite, potresite s peteršiljem in takoj postrezite.

Amarant z gobami

Za 4 osebe potrebujemo: 40 dag kuhanega amaranta, 30 dag jurčkov ali kakšnih drugih gob, 1 čebulo, 2 žlici olja sol, poper, peteršilj, 3 stroke česna in 1 dl sladke smetane.

Na olju prepražite čebulo, da porumeni. Dodajte narezane jurčke, malo popražite in začinite s soljo, poprom, peteršiljem in česnom. Dodajte še kuhana amarantova semena in sladko smetano, dušite še nekaj minut in takoj postrezite samostojno s solato ali pa kot prilogo k pečenemu mesu.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Preddvor / ponedeljek, 29. april 2013 / 07:00

Gradili bodo cesto in kanalizacijo

V Preddvoru podpisali pogodbi o gradnji dela kanalizacije in ceste proti domu starejših občanov.

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / petek, 27. februar 2009 / 07:00

Novosti pri letošnjih subvencijah

Kranj - Kmetijska svetovalna služba bo pripravila več predavanj, na katerih bo seznanila kmete z novostmi pri vlaganju zahtevkov za državna plačila v kmetijstvu, pri tem pa bo da...

Preddvor / petek, 27. februar 2009 / 07:00

Veleposlaniki danes v Preddvoru

Preddvor - Danes se veleposlaniki iz dvajsetih držav mudijo na obisku v Preddvoru. Gre za prvi obisk veleposlanikov v okviru projekta veleposlaniki na deželi, namen pa je, da se...

Kronika / petek, 27. februar 2009 / 07:00

Planinca odnesel snežni plaz

V sredo popoldne je med sestopom z Babe snežni plaz odnesel dva alpinista, ki sta bila pri tem hudo ranjena.

Kronika / petek, 27. februar 2009 / 07:00

Smrt voznice v Bohinju

V torek je v prometni nesreči umrla 40-letna voznica iz Bohinja. 39-letni Jeseničan, ki je v nedeljo padel z žičnice, je v kliničnem centru podlegel hudim ranam.

Gospodarstvo / petek, 27. februar 2009 / 07:00

Skrajni čas za vložitev napovedi

V ponedeljek, 2. marca, poteče rok, do katerega morajo davčni zavezanci vložiti napoved za odmero dohodnine od bančnih obresti ter od dobička iz kapitala in od odsvojitve izvedenih finančnih instrumen...