Umetniki iz sedmih držav so se v ateljeju Zupanovih v Vogljah dobro počutili. (Foto: Gorazd Kavčič)

Poklon umetniški keramiki

V ateljeju zakoncev Nika in Barbe Štembergar Zupan v Vogljah je potekala 2. mednarodna kolonija umetniške keramike.

V torek se je v Vogljah končala desetdnevna mednarodna kolonija umetniške keramike »V-oglje 2007«, druga po vrsti (razstava del s prve kolonije je spet na ogled v zgornjem nadstropju muzeja v Šenčurju). Umetniška keramika si pri nas še ni izborila pravega spoštovanja, zato je namen kolonije prispevati k njeni večji prepoznavnosti in uveljavitvi v slovenskem kulturnem prostoru, po drugi strani pa spodbuditi oziroma okrepiti stike in sodelovanje z nekaterimi najbolj uglednimi svetovnimi umetniki s tega področja, pravita organizatorja, zakonca Barba Štembergar Zupan in Niko Zupan.

Poleg njiju je na umetniški koloniji sodelovalo še devet priznanih umetnikov: Dragoljub Varajić, Sofija Bunardžić in Tatjana Dejanović iz Srbije, Daniela Polz iz Nemčije, Atanas Gadjev iz Bolgarije, Jeroen Meijer z Nizozemske, Nikola Smilkov iz Makedonije, Keiko Harada z Japonske in Radovljičan Boni Čeh. V ateljeju keramičarstva in lončarstva v Vogljah sta se jim kot gostji za nekaj dni pridružili tudi Nežika Agnes Novak in Silva Otakar.

V desetih dneh je nastalo približno petdeset del, predvsem skulptur (med udeleženci je bilo precej kiparjev) ter nekaj uporabne in dekorativne keramike. »Uporabljali smo različne tehnike obdelovanja gline, tudi posebno, skoraj 400 let staro tehniko Zlakusa, to je žganje gline na odprtem ognju, kar je za večino keramikov skregano z zdravo pametjo. Najboljša dela bodo oktobra razstavljena v Muzeju občine Šenčur, tedaj bo že nared tudi katalog. Končni cilj kolonije je postavitev stalne zbirke umetniške keramike, edine tovrstne v Sloveniji, ki bo po predlogu župana Mira Kozelja prav tako v Šenčurju,« je pojasnila Barba Štembergar Zupan.

Zanimivo je, da ministrstvo za kulturo ni podprlo kolonije v Vogljah, ki je sicer po besedah organizatorjev največja v Sloveniji tako po času trajanja kot številu udeležencev, češ da gre za regionalni dogodek.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / četrtek, 16. maj 2019 / 10:54

Barvite podobe Kranja

V Galeriji Mestne občine Kranj je do konca maja na ogled razstava likovnih del z naslovom Kranj – zgodovinsko mesto, ki so nastala na pomladnem ekstemporu kranjskega Kulturnega društva likovnikov.

Objavljeno na isti dan


Splošno / ponedeljek, 1. januar 2007 / 06:00

Ko gre za zlorabo, nikoli ne potrpimo!

"Na primer moški pije in ženske kar trpijo. To ne gre," pravi terapevt Drago Jerebic iz Zakonskega in družinskega inštituta Krog.

Splošno / ponedeljek, 1. januar 2007 / 06:00

Pogumni Jezerjan spet doma

Alpinistični smučar Davo Karničar je ob vrnitvi z Antarktike doživel veličasten sprejem na letališču Brnik. Ob ženi Petri in sinu Izidorju so ga tam pričakali drugi svojci in znanci.

Splošno / ponedeljek, 1. januar 2007 / 06:00

Jezerska zastava na afriškem vrhu

Že dolgo je v nas tiho tlela ideja, da bi se odpravili na skupno potovanje, kjer bi združili vse naše hobije; plezanje, hribolazenje in deskanje na snegu. Po tehtnem premisleku smo se odločili za dalj...

Splošno / ponedeljek, 1. januar 2007 / 06:00

Naj bo tudi drugo leto požarno varno

Prostovoljno gasilsko društvo Jezersko je vse leto pripravljeno na morebitne intervencije. Prav tako se aktivno vključujemo na vseh področjih dela v občini. Sodelujemo skoraj na vseh prireditvah...

Splošno / ponedeljek, 1. januar 2007 / 06:00

Planinci pred pomembnimi jubileji

Vse Jezerjane lepo vabim na občni zbor, ki bo konec februarja 2007.