Brke ima že več kot trideset let. Bi ga sploh prepoznali brez njih?

Mož s prepoznavnimi brki

Drago Frelih, nekdanji član jugoslovanske kolesarske reprezentance, je kariero kot član Save končal leta 1983. Danes se udeležuje tekmovanj v gorskem teku.

»Prvo leto sem vozil v kategoriji turističnih koles in leta 1970 zmagal prav vse dirke. Potem sem prestopil na specialna kolesa.«

Njegov zaščitni znak so dolgi brki. Sedaj so že sivi, v času, ko je kolesaril, najprej za Rog in kasneje za Savo, so bili še črni. To je 59-letni Drago Frelih iz Škofje Loke. Pri njegovih uspehih je zapisano: 2. mesto na Dirki po Jugoslaviji, zmagovalec etape na Dirki miru. Na olimpijskih igrah mu ni bilo usojeno nastopiti. Dirkal je v času Bojana Ropreta, najboljšega tekmovalca KK Sava Kranj, ki je osvojil več kot 30 naslovov državnega prvaka v različnih kategorijah. Odličen kolesar je še danes. Frelih pa se v rekreativnem smislu sedaj več posveča teku.

Če začneva kar pri vaših brkih. Od kdaj jih imate?

»Imam jih že od leta 1973. Ni šlo za nobeno stavo, enostavno sem jih začel puščati in jih bom očitno imel do konca. Pri športu me nikoli niso ovirali, je pa res, da sem bil zelo poznan prav po tem. Takrat so bili še črni.«

 

Vaši začetki v kolesarstvu?

»Kolesarstvo sem na pobudo prijatelja začel trenirati pri Rogu zelo pozno, šele ko sem prišel od vojakov. Star sem bil 21 let. Prvo leto sem vozil v kategoriji turističnih koles in leta 1970 zmagal prav vse dirke. Potem sem prestopil na specialna kolesa in po enem letu prišel v jugoslovansko reprezentanco. Leta 1972 bi moral iti na olimpijske igre, ker pa smo bili z Roga kar trije kandidati, nobenega pa ni bilo iz Srbije, so me zadnji teden črtali iz ekipe. Leta 1976 sem imel kot edini za cestno vožnjo normo za Montreal, pa so šli potem vozit na dirkališče, tako da na olimpijado znova nisem šel. Mi očitno ni bila usojene.«

 

Naj spomini?

»Spominov je veliko, dobrih rezultatov tudi. Najbolj mi je v spominu ostala etapna zmaga na dirki miru Praga–Varšava–Berlin, ki je bila takrat največja amaterska dirka. To je bilo leta 1981.«

 

Kariero ste začeli v Rogu, končali pa v Savi ...

»V Rogu sem vozil od leta 1970 do leta 1978, potem pa sem zaradi nesoglasij s trenerjem Zvonetom Zanoškarjem prestopil v Savo, kjer sem ostal do konca kariere. Če me takrat ne bi povabili v Savo, bi najverjetneje končal kariero. Moj trener v Savi je bil Franc Hvasti.«

 

 

Kdaj ste končali kariero?

»To je bilo leta 1983. Pripravili so mi res lepo poslovilno dirko v Škofji Loki. Kariero sem končal, ker je bil za to že čas. Bil sem namreč med starejšimi kolesarji, saj sem imel 35 let.«

 

Kolesarstvo včasih in danes?

»Tehnika je šla naprej, kolesa so boljša, kolesarji dosegajo višje hitrosti. Kar se prepovedanih poživil tiče, so bila prisotna tudi že takrat. Trenirali smo veliko, pet do šest ur na dan. Na prehrano pa nisem nič kaj pazil. Bil sem kot profesionalec, saj sem le kolesaril. Pred vstopom v kolesarstvo sem končal šolanje, vozil sem viličarja, kar pa po karieri nisem delal nikoli več. Po končani karieri sem bil okrog deset let v Savi mehanik. Skrbel sem za kolesa in hodil po dirkah.«

 

Kakšna je bila vaša vloga v reprezentanci?

»Bil sem najstarejši in kar nekaj let kapetan reprezentance, sicer vsestranski kolesar. Super je bilo v tistih letih. Tudi veliko padcev, a na srečo brez hujših poškodb. Le kakšne odrgnine so bile sem in tja.«

 

Ste se po zaključku kariere še pogosto usedli na kolo?

»Športal sem tako bolj zase. Takoj po koncu kariere nekaj let nisem skoraj nič kolesaril. Pa ne, da bi se mi kolesarstvo zamerilo, enostavno nisem imel želje. Sedaj kolesarim malce več, ne morem pa se primerjati na primer z Ropretom, ki je še vedno odlično pripravljen in dosega uspehe na veteranskih prvenstvih. Jaz tako aktiven nisem. Kolikor mi dopušča čas, tečem. Redno hodim tudi na tekme Gorenjskega pokala v rekreativnih tekih in na druge gorske teke. Seveda pa kolesarstvo spremljam. Trenutno vsak dan gledam Giro d'Italia.«

 

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Razvedrilo / četrtek, 7. maj 2015 / 19:18

Elvis je vstopil v hišo

V dvorani kulturnega doma Joža Ažmana v Bohinjski Bistrici so v soboto obudili nora šestdeseta, saj je oživel kralj rokenrola Elvis Presley s skupino Sam’s fever.

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / ponedeljek, 15. september 2014 / 14:14

Strela pobila trop gamsov

Strela je letos poleti na severni strani Kokrske Kočne pobila šest gamsov. Njihova trupla je našel alpinist in lovski čuvaj Davo Karničar.

Volitve 2019 / ponedeljek, 15. september 2014 / 14:05

Kandidatka SMC je Lidija Ambrož Marčun

Domžale – Kandidatka Stranke Mira Cerarja v Domžalah je 49-letna univerzitetna diplomirana strojnica, nekdanja predsednica KS Radomlje in uspešna podjetnica Lidija Ambrož Marčun iz Radomelj. »Domža...

Zanimivosti / ponedeljek, 15. september 2014 / 14:01

Gobe prišle na svoj račun

Če kdo, potem imajo deževno vreme rade gobe in letošnje poletje so zares prišle na svoj račun. Tole lepotico je naš fotograf ‘ujel’ v občini Cerklje, zagotovo pa je imela v širši okolici š...

Humor / ponedeljek, 15. september 2014 / 13:58

Vizija Župančičeve Lenke

»Oton Župančič je mnogo let pred rojstvom Alenke Bratušek napisal odo Lenka, ki je te dni spet aktualna,« je prepričan slovenski filozof svetovnega slovesa Zlovoj Sfižek.

Škofja Loka / ponedeljek, 15. september 2014 / 13:55

Neurje napravilo za več kot milijon škode

Škofja Loka – Avgustovsko neurje je naredilo veliko škode, zlasti v dolini Hrastnice in v Bodoveljski grapi je bilo veliko poškodb na občinski cestni infrastrukturi (poškodovanih naj bi bilo več ko...