Pravica do upokojitve

Vprašanje:

Pri 53 letih starosti in 32 letih delovne dobe mi delodajalec omogoča odpravnino in možnost čakanja na zavodu za zaposlovanje na upokojitev. Kdaj se lahko upokojim in koliko časa sem upravičena do nadomestila?

Odgovor:

Denarno nadomestilo lahko pridobite na Zavodu RS za zaposlovanje, če ste brezposelna oseba in vam pogodba o zaposlitvi ni prenehala po vaši krivdi in volji in če izpolnjujete druge z zakonom določene pogoje (npr. ste bili pred prenehanjem delovnega razmerja vsaj 12 mesecev neprekinjeno v delovnem razmerju). V vašem primeru je trajanje upravičenosti do denarnega nadomestila 18 mesecev, ker ste starejši od 50 let in ste imeli zavarovanje (zaposlitev) nad 25 let. Navodila in obrazec za prijavo dobite na Uradu za delo v občini stalnega bivališča in na spletni strani ZRSZ. Pravico do upokojitve si ženske pridobijo s 38 leti delovne dobe ali v 61. letu starosti. Moški pa si pridobijo pravico do upokojitve s 40 leti delovne dobe oziroma v 63. letu starosti. Zavarovancu, ki je starejši od 50 let ter ima najmanj 25 let zavarovanja, se pri ponovnem uveljavljanju pravice do denarnega nadomestila v čas zavarovanja všteva ves čas, ko je bil zavarovan, vključno s časom prejemanja denarnega nadomestila. Če vam po izteku pravice do denarnega nadomestila do upokojitve manjkajo največ tri leta, vam Zavod lahko plačuje prispevek za pokojninsko in invalidsko zavarovanje do izpolnitve pogojev za upokojitev. Za uveljavitev te pravice morate izpolniti ustrezen zahtevek. Višina denarnega nadomestila za prve tri mesece prejemanja znaša 70 odstotkov in za naslednje mesece 60 odstotokov povprečne mesečne plače, ki ste jo prejeli v 12 mesecih pred nastankom brezposelnosti.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / petek, 22. junij 2007 / 07:00

Oropali poštno vozilo

Zamaskirana neznanca, ki sta v sredo oropala poštno vozilo pred pošto v Vodicah, policija še išče.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / sreda, 31. marec 2010 / 07:00

Prireditev se kar udeležujejo

V anketi so prebivalci Selc odgovarjali tudi na vprašanja o problemih v vasi in o prisotnosti policije.

Gospodarstvo / sreda, 31. marec 2010 / 07:00

Vse točke za marmelado

Franc Gogala iz Dvorske vasi je na ocenjevanju za razstavo Dobrote slovenskih kmetij za domačo mešano marmelado dobil največje možno število točk.

Cerklje na Gorenjskem / sreda, 31. marec 2010 / 07:00

Zahtevajo cenejše odpadke

Cene storitev ravnanja z odpadki v Cerkljah bi se zaradi ločenega zbiranja in redkejšega odvoza morale znižati, menijo občinski svetniki.

Škofja Loka / sreda, 31. marec 2010 / 07:00

V spomin na padle na Planici

Krajevne skupnosti Bitnje, Jošt in Žabnica 27. marca praznujejo v spomin na dogodek leta 1942, ko je bila na pobočju Malega Rovta pri Planici najbolj tragična bitka na območju sedanje kranjske občine.

Kamnik / sreda, 31. marec 2010 / 07:00

Umrl je France Tomšič

Prvega predsednika SDS, ki je v četrtek umrl v 73. letu starosti, so v nedeljo pokopali na kamniških Žalah.