Za prijetno vzdušje poskrbijo barve

Prijeten dom, v katerem se bomo dobro počutili, lahko ustvarijo samo lepo pobarvane stene, okna, polkna, ograje, fasade in še veliko drugega.

Barve imajo pri opremljanju bivalnih prostorov pomembno vlogo, saj lahko z njimi popravimo prostorske pomanjkljivosti, osvežimo prostor, poudarimo občutek lahkotnosti in podobno. Odnos do barv je odvisen do vsakega posameznika, od značaja človeka, starosti, spola, razpoloženja, občutljivosti na modo in podobno. Vsak ima svoj spekter priljubljenih barv, te pa izražajo njegovo osebnost in vplivajo na počutje. Doživljanje barv je odvisno od vsakega posameznika in njegove naklonjenosti do posameznih barv in intenzivnosti svetlobe (pravo barvo vidimo le ob naravni svetlobi, ob obarvani svetlobi pa je lahko popolnoma drugačna - barve zjutraj doživljamo drugače kot zvečer).

Za ustvarjanje prijetnega vzdušja v določenem prostoru poskrbijo tudi barve. Recept je preprost: najprej izberemo glavno barvo, ki jo nato kombiniramo s podobnimi odtenki iz iste družine barv, na koncu pa vse skupaj kombiniramo še s kontrastnimi barvami. Te bodo poživile glavne odtenke. Najprej izberemo glavno barvo, s katero bomo pobarvali stene. Največ vzdušja bo namreč pričarala prav barva sten. Svetel odtenek je priporočljiv za vse tiste, ki želijo imeti optično večji prostor in obratno, temnejši bo odtenek sten, manjši bo prostor (na videz, seveda).

Naslednji korak je izbira odtenkov za kombiniranje. Ti morajo biti podobni osnovni (glavni) barvi največjih površin – sten, saj bi sicer celoten prostor deloval neusklajeno in kot nekakšen tujek. To ne pomeni, da osnovno barvo, na primer, belo, ponavljamo tudi drugod, pač pa so si barve podobne. Za piko na i dodamo še kontraste osnovni barvi, saj bodo dale prostorom dodaten čar in napetost.

Barve, ki jih uporabljamo pri gradnji, delimo na dve podskupini. V prvi barve delimo glede na osnovo izdelave, kjer poznamo barve na vodni osnovi in sintetični osnovi (nitro, oljne barve). V drugi podskupini pa jih delimo glede na namen uporabe na temeljne, osnovne barve ter zaključne barve oziroma lake. Glede na uporabo jih delimo še na barve za les, kovino (lahko tudi univerzalne) in zidne barve. Z novimi tehnologijami izdelave barv in lakov so oboje enake po kvaliteti, razlika je le v ceni, saj so sintetične nekoliko cenejše (vir slonep.net).

Osnovne barve so zares zgolj osnovne, saj je njihov namen zgolj lepljenje zaključne barve in predmeta barvanja. So porozne barve in same po sebi niso dovolj velika zaščita za predmete. Zelo pomembno pri barvanju je, da dosledno upoštevamo navodila, ki so navedena na embalaži. Najbolj pomembno je, da predmet, ki ga želimo pobarvati, ustrezno pripravimo na barvanje (osušimo, obrusimo, razmastimo). Če je potrebno barvati s temeljno barvo, obvezno pobarvajte predmet najprej s temeljno barvo. Nadalje je treba upoštevati časovne intervale nanašanja nanosov. Barva se mora dobro osušiti, preden nanesemo nov nanos. V nasprotnem primeru bo barva pokala. Nanosi morajo biti tanki, drugače se bo barva razlivala po površini.

Izravnalne mase so izdelki, s katerimi predmet, ki je že pobarvan, zgladimo. Poznamo raznorazne kite (fine, grobe, s steklenimi vlakni,…), fugirne mase (masa za fugiranje ploščic – dobavljiva v veliko odtenkih), mase za glajenje zidov. Ob nanosu teh mas je potrebno paziti na debelino nanosa, kajti prevelika debelina lahko povzroči pokanje. Ko je predmet zglajen (čist in obrušen), nanašamo poljubne barve.

Vse to za nas postori slikopleskar, eden nepogrešljivih obrtnikov. Res je, da se mnogi ljudje sami lotijo pleskanja, vendar se takoj vidi, kdaj je opravil delo strokovnjak in kdaj amater. Pri pleskanju je namreč pomembna tudi priprava podlage za barvanje in sama tehnika barvanja. Slikopleskar med šolanjem med drugim osvoji veliko strokovnih znanj.

 

   

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Bled / sreda, 19. april 2017 / 08:05

Bled skoraj povsem poln

Čeprav je bilo zaradi slabšega vremena med prazniki na Gorenjskem manj enodnevnih gostov, pa so bili sicer turistični kraji dobro zasedeni. Na Bledu so bili tako hoteli skoraj povsem polni.

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / sobota, 26. maj 2007 / 07:00

Pohujšanje v mestu šentloškem

Da bi se v mestu, ki je bilo nekdaj freisinško, dogajalo pohujšanje - to se pa res ne spodobi! V škofovsko mesto sodi pasijon, ne pa razne nečednosti. V tem, da jih ne dopušča, je loški župan spodobni...

Gorenjska / sobota, 26. maj 2007 / 07:00

Mednarodni prostovoljni tabori

Pomagaj zgraditi muzej na prostem in poučevati romunske otroke... in spoznal boš sebe in svet

Gorenjska / sobota, 26. maj 2007 / 07:00

Od Števerjana do Števerjana

Sklenjen je "Venec Slovenije" z Dragom Kraljem

Gorenjska / sobota, 26. maj 2007 / 07:00

Les za violine in jahte

Slovenski lastniki gozdov zaradi naraščajočih proizvodnih stroškov in padanja cen lesa iščejo čim boljše možnosti za prodajo. Ob državnih in kmečkih gozdovih je vse več novih, drobnih lastnikov gozdov...

Gorenjska / sobota, 26. maj 2007 / 07:00

Z novim oknom lahko tudi varčujemo

Oken in vrat ne kupujemo le za opremo novogradenj, ampak tudi ob njihovi izrabi.