Dunajski gimnazijci v Kranju

Mladi Dunajčani so se pred prihodom h kranjskim gimnazijcem učili slovenskega jezika.

Kranj - Nedolgo nazaj so ob Gimnaziji Kranj visele tri zastave: slovenska, evropska in avstrijska. Razlog za to je bil obisk naših severnih sosedov, saj je na gimnaziji potekal prvi del jezikovnega projekta Comenius, pri katerem sodelujeta Gimnazija Kranj in dunajska gimnazija Sigmund Freud. »Dunajčani so morali opraviti osnovni tečaj in izpit iz slovenskega jezika. Ob prihodu na kranjsko železniško postajo so nas veselo pozdravljali v slovenščini,« je povedala koordinatorica za slovenski del projekta, profesorica Marjeta Brence. Skoraj dva tedna je bilo v gosteh dvanajst dijakov in dva profesorja, ki so stanovali v dijaškem domu, pri družinah kranjskih dijakov pa so dobili tople obroke in občutek sprejetosti.

»Dijaki z Dunaja so vsako dopoldne sodelovali pri pouku, projektno delo na temo Mladinska kultura in prostočasne dejavnosti pa je potekalo v popoldanskem času,« je povedala Brencetova. »Avstrijski dijaki so povedali, da je pri nas lepše in bolj mirno. Ta primerjava je razumljiva, saj prihajajo iz velemestnega okolja,« je povedal dijak Danijel Ilič. »Primerjali smo šolska sistema. Avstrijci imajo štiri leta osnovne šole in osem let gimnazije. Pri njih sedi v razredu v povprečju 22 dijakov in se med šolskimi urami ne selijo iz enega razreda v drugega. Njihova najboljša ocena je ena,« je povedal Danijel. »Slovenski dijaki imamo v povprečju 30 evrov na mesec žepnine, oni 50 evrov. Ker je v Avstriji življenje malce dražje, smo približno na istem. Tudi prosti čas preživljamo na podoben način,« je povedal dijak Jošt Janša. »Avstrijci morajo plačevati šolnino na fakulteti,« je povedal dijak Bor Polajnar.

Gostitelji so jim razkazali tudi lepote Slovenije. »Oktobra bodo naši dijaki preživeli dva tedna na Dunaju, projektno delo bomo zaključili s skupnim biltenom v slovenskem in nemškem jeziku,« je zaključila Marjeta Brence.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / torek, 26. april 2022 / 07:33

Zanesljiva zmaga Gibanja Svoboda

Po neuradnih delnih rezultatih je Gibanje Svoboda na volitvah za državni zbor zbralo 34,5 odstotka glasov in pridobilo 41 poslancev.

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / torek, 29. marec 2016 / 00:40

Slovenska platforma z islandsko podporo

Matej Rauh iz Lesc je zasnoval prvo slovensko platformo za nagradno množično financiranje Adrifund.

Kronika / torek, 29. marec 2016 / 00:39

Odredili obvezno zdravljenje

Uršula Lonka Prešeren, ki je oktobra lani v neprištevnosti ubila Ino Pličanič, mora na obvezno psihiatrično zdravljenje.

Gospodarstvo / torek, 29. marec 2016 / 00:38

Otroke spodbujali k podjetnosti

Na Osnovni šoli Predoslje so končali prvi podjetniški krožek, ki naj bi v prihodnosti potekal po vseh kranjskih osnovnih šolah. Učence so spodbujali, naj bodo nadvse podjetni.

Gospodarstvo / torek, 29. marec 2016 / 00:28

Domače ni vedno ekološko

V Združenju za ekološko kmetovanje Gorenjske ugotavljajo, da povpraševanje po ekološko pridelani hrani narašča in da domače ni vedno tudi ekološko. V prihodnje želijo urediti trženje ekološko zrejenih...

Razvedrilo / torek, 29. marec 2016 / 00:26

Fevžerjevi slovenski olimpijski heroji

Prejšnji ponedeljek so v Knjižnici dr. Toneta Pretnarja v Tržiču gostili znanega slovenskega fotografa Aleša Fevžerja. Beseda je tekla o njegovem delu, športni fotografiji in pa o njegovi knjigi Slove...