Peteršilj

Peteršilj je eden najizrazitejših naravnih tonikov, se pravi poživil, z njim so včasih hranili celo dirkalne konje, da bi bili hitrejši. Peteršilj je doma iz vzhodnega Sredozemlja, spoštovali pa so ga že stari Grki in Rimljani. Grki so ga sejali na meje svojih vrtov in s peteršiljevim vencem okronali zmagovalce športnih iger. Rimljani so ga posadili na glavo zaslužnim bojevnikom in atletskim junakom. Grki sicer peteršilja v kuhinji niso uporabljali, Rimljani pa. Karel Veliki je oboževal sir, začinjen s peteršiljem, zmagoslavni pohod peteršilja v kuhinjo pa se je začel malo kasneje. Danes je peteršilj obvezna začimba v vsaki kuhinji. Obstajajo različne vrste: kodrasti peteršilj (P. crispum), peteršilj z gladkimi listi (P. sativum), italijanski (ali francoski) peteršilj močnejšega vonja (P. crispum var. neapolitanum), kakor tudi koreninski (hamburški) peteršilj (P. crispum var. tuberosum). Peteršilj je na voljo vse leto, tudi pozimi, ko k nam prihaja iz rastlinjakov. Najboljši je seveda domač z vrta, ker je povsem svež in brez škropiv, ampak ko ni druge možnosti, ga tudi kupimo, le da so listi sveže zeleni, neoveli in čim čistejši. Koreni peteršilja pa morajo biti čvrsti in brez temnejših peg. V hladilniku se peteršilj ohrani nekaj dni, liste pa lahko tudi sušimo ali zamrznemo, a del arome pri tem peteršilj izgubi. V kuhinji uporabljamo liste, stebla, ki so prav tako aromatična kot listi, in korenine. Liste uporabljamo presne ali pa jih v jed dodamo čisto na koncu kuhanja. Peteršilj s kodrastimi listi je lep za okras, tisti z gladkimi listi pa boljšega okusa. Presne liste dodajamo solatam, z drobno sesekljanimi potresemo sendviče, jajčne jedi, zelenjavne juhe, ribe in kuhan krompir, dodajamo jih tudi majonezi in mnogim klasičnim omakam. Kuhan peteršilj izboljša okus drugih zelišč, vendar ga dodajamo ob koncu kuhanja. Korenino dajemo v juhe in omake, presno pa nastrgamo tudi v solate. Skratka brez peteršilja nam živeti ni, tudi kar se njegovih zdravilnih učinkov tiče.

Peteršiljev namaz

Potrebujemo: 10 dag pretlačene skute, 10 dag kisle smetane, 5 dag svežih in sesekljanih peteršiljevih listov, sol in sveže mleti poper.

Pretlačeno skuto in kislo smetano zmešajte, dodajte sesekljan peteršilj in začinite. Dobro zmešajte in dobili ste zelo osvežilen namaz, ki se odlično poda vsem vrstam pečenega mesa in rib.

Telečji krpačo s peteršiljem

Za 4 osebe potrebujemo: 40 dag skrbno očiščenega telečjega fileja, 2 stroka česna, 2 žlici nastrganega parmezana, 3 žlice limonovega soka, 3 žlice ekstra deviškega oljčnega olja, sol, sveže mleti poper in 1 šopek svežega peteršilja.

Telečji file zavijte v prozorno folijo in ga dajte za dve uri v zamrzovalnik, da ga boste lahko lepo na tanko rezali. Meso narežite z ostrim nožem ali strojem na tanke rezine in jih nalagajte eno poleg druge. Mesne rezine solite in popoprajte, posujte s sesekljanim česnom, parmezanom in grobo nasekljanim peteršiljem. Oljčno olje zmešajte z limonovim sokom in s tem pokapljajte meso ter takoj postrezite.

Peteršiljeva juha

Za 4 osebe potrebujemo: 10 dag pora, 30 dag peteršiljevih korenin, 25 dag krompirja, 1,2 l mesne juhe ali vode, 2 žlici olja, 1 žlico moke, 1 strt strok česna, 1 dl sladke smetane, sol, sveže mleti poper in malo sesekljanega peteršilja.

Na olju prepražite očiščen in na kolobarje narezan por, dobro očiščene in na kolobarje narezane peteršiljeve korenine ter na kocke narezan olupljen krompir. Pomokajte, zalijte z juho, začinite in kuhajte, da se por, peteršilj in krompir zmehčajo. Nazadnje zalijte še s sladko smetano, prevrite in postrezite s sesekljanim peteršiljem.

Ribji fileji v peteršiljevi omaki

Za 4 osebe potrebujemo: 80 dag ribjih filejev (škarpene, osliča, brancina,…), 2 žlici oljčnega olja, 3 mlade čebulice, 2 šopa peteršiljevih listov, 1 strok česna, 5 žlic ribje juhe ali vode, 2 žlici pinjol, 10 dag paradižnikov češnjevcev, 1 žlico limonovega soka, sol.

Na štedilnik postavite ponev in v njej segrejte oljčno olje. Ribje fileje solite in popoprajte ter jih na vročem olju z obeh strani opecite. Zložite jih na krožnik in postavite v na 70 stopinj Celzija ogreto pečico. Na preostalem olju prepražite pinjole, dodajte na kolobarje narezano čebulo in česen ter pražite še nekaj minut. Dodajte še sesekljan peteršilj in ribjo juho ter vse skupaj počasi dušite še nekaj minut. Tako pripravljeno omako zmiksajte v mikserju in jo začinite s soljo, poprom ter limonovim sokom. Ribje fileje preložite na krožnike, jih prelijte z omako in obložite z opranim ter na četrtine narezanimi paradižniki. Zraven se zelo prileže kuhan slan krompir.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / sobota, 20. april 2013 / 07:00

Nepokopani mrtveci

To pot želim najprej navezati na prejšnja mihovanja. V njih sem zapisal tudi tale stavek: »Sporna točka, na kateri se zalomijo njegova (Rožmanova) in domobranska prizadevanja, je v tem, da so oro...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / petek, 5. april 2013 / 07:00

Čistilne akcije kadar koli v aprilu

Škofja Loka - V občini Škofja Loka so se odločili, da spomladanske akcije čiščenja zaradi slabega in nestanovitnega vremena ne bodo več prestavljali s sobote na soboto, ampak lah...

Kamnik / petek, 5. april 2013 / 07:00

Kamnik bus odslej do Arboretuma

Kamnik - Mestni turistični avtobus Kamnik bus, ki vozi od lanskega poletja, je med Kamničani naletel na zelo dober odziv, zato so se na Občini Kamnik, v Zavodu za turizem in špor...

Šport / petek, 5. april 2013 / 07:00

Jeseničani tudi v prihodnji sezoni brez Ebel lige

Pogovori s potencialnimi partnerji niso obrodili sadov, zato so se v HD Jesenice odpovedali misli o sestavi profesionalnega moštva za Ebel ligo.

Kronika / petek, 5. april 2013 / 07:00

Oborožen rop Delavske hranilnice

V petek ob 11.10 je zaenkrat še neznani storilec oropal poslovalnico Delavske hranilnice na Jesenicah. Po naših neuradnih informacijah naj bi odnesel okoli 2900 evrov.

GG Plus / petek, 5. april 2013 / 07:00

Odkrili novo črno gradnjo

Črnograditeljskim aferam v Sloveniji ni videti konca: komaj se je zaradi črne gradnje poslovil nekdanji minister Igor Maher, že je medijski prostor zapolnila zgodba o domnevni črni gradnji Vitoslava T...