Djamila svoje znanje orientalskega plesa rada deli z ženskami po vsej Sloveniji. (Foto: arhiv organizatorja)

Čari orientalskega plesa

V Domžale prihaja 11. maja 2. dobrodelni orientalski šov.

Na letošnjem drugem orientalskem šovu, ki se po uspešni lanski premieri v Novem mestu letos seli v Halo komunalnega centra v središče Domžal, bo nastopilo več kot dvesto orientalskih plesalk iz vse Slovenije, večer pa bo obogatila priznana plesalka Camila Lombardi z Dunaja.

V dveurnem šovu bodo plesalke - tečajnice, ki pod vodstvom profesionalnih plesalk vadijo v različnih skupinah, tudi po Gorenjski, prikazale različne stile in kostume posameznih pokrajin orienta in z mističnim plesom v soju luči pričarale pravljico Tisoč in ene noči. »Osnovne značilnosti orientalskega plesa izvirajo iz prastarega šamanskega rituala, obredij plodnosti in iz tisočletnih navad ter običajev kmečkega in zlasti nomadskega življenja perzijsko-arabske in islamske kulture. Skozi orientalski ples lahko ženske pokažejo svoja čustva in svoje doživljanje sveta, častijo svoje telo in se razbremenijo modnih okvirov sodobne estetike,« pravi Zlatka Troha iz Domžal, profesionalna orientalska plesalka, znana pod umetniškim imenom Djamila, in glavna organizatorka šova, ki bo odslej vsako leto potekal v Domžalah. Na prireditvi se bodo predstavile plesalke iz skupin po Sloveniji, tudi plesalke iz Domžal, ki se orientalskega plesa učijo pod vodstvom Mateje Pevec, tečajnice iz skupine Bayani, ki pod vodstvom Nataše Ložar deluje v Kamniku, članice pred dvema letoma ustanovljene skupine Assaya z Jesenic in plesalke iz blejskega orientalskega studia. Zapeljive in s pisanimi kostumi ter bleščicami bogate orientalske plese bodo predstavile plesalke vseh starosti; najmlajša je stara komaj sedem let. V ritmih Orienta in Balkana pa se bodo lahko zazibali vsi obiskovalci, saj bo po končanem programu oder namenjen vsem v dvorani.

Prireditev bo tudi letos obarvana dobrodelno, saj bodo izkupiček od prodanih vstopnic in dotacij namenili društvu Sonček iz Ljubljane, za otroke s cerebralno paralizo.

 

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / petek, 18. maj 2007 / 07:00

Greva narazen?

Njene /nepotrebne/ poti in stranpoti

Objavljeno na isti dan


Kranj / ponedeljek, 23. februar 2015 / 21:59

Razlogov za odpoklic ni bilo

Upravno sodišče je ugodilo pritožbi Marije Ogrin zoper lanski sklep kranjskega mestnega sveta o njenem odpoklicu z mesta direktorice Gorenjskega muzeja.

Škofja Loka / ponedeljek, 23. februar 2015 / 21:00

Noče miloščine, le menjavo stanovanja

V silvestrskem požaru na Mestnem trgu 35 je zaradi gašenja močno poškodovano tudi lastniško stanovanje Ivanke Fajfar. Z občino se ne more dogovoriti o zamenjavi.

GG Plus / ponedeljek, 23. februar 2015 / 20:59

Unikati, skovani po občutku

V Kovaštvu Krmelj v Logu nad Škofjo Loko gozdarsko orodje še danes izdelujejo ročno pod kladivom. »Vsi izdelki so enaki, a hkrati drugačni, unikatni,« pravi Jože Krmelj. Za njihov najpogostejši izdele...

Gospodarstvo / ponedeljek, 23. februar 2015 / 20:58

Od satelitskih krožnikov do helikopterjev

Podjetje Flycom iz Žirovnice je eno vodilnih evropskih podjetij na področju helikopterskih pregledov iz zraka in obdelave podatkov. Ustanovitelj podjetja Roman Bernard se je najprej ukvarjal s satelit...

Škofja Loka / ponedeljek, 23. februar 2015 / 20:56

Naše korenine že v Noriškem kraljestvu

V Stari Loki so minuli teden predstavili zgodovinski roman Noriško kraljestvo, Beli panter, ki ga je napisal Janez Janša. Korenine Slovencev sežejo v prvo stoletje pred Kristusom.