Volčji bob

Letošnja pomlad res hiti z rastjem in cvetjem. Narava je ozelenela in tudi že vse drevje je zacvetelo. Domače gredice so v polnem cvetju. Kraljujejo tulipani. Ko se cvetovi teh kraljevih rož poslovijo, jih nadomestijo poletne trajnice. Volčji bob ali lupinus s cvetjem zapolni gredice med spomladanskimi čebulnicami vse tja do cvetenja vrtnic in ostalih poletnih trajnic. Nekatere zacvetejo takoj v maju, na primer zgodnje potonike, perunike, razne sorte marjet in seveda volčji bob. Kdo ga ne pozna, saj vsak lepše zasajen vrt popestri s svojimi stožčastimi cvetovi v vseh barvnih odtenkih. Na vrtu ga ima tudi vsak, ki rad zasadi gredice tako, da je čim manj dela in čim več cvetja. Poznamo enoletne rastline in botanične sorte. Iz teh sort so vrtnarji vzgojili nešteto križancev. Barvno so lahko enotne, ali pa dvobarvne: jedro je v eni, ladjica pa v drugi barvi. Doma jih lahko vzgajamo sami iz kupljenih semen, vendar če jih posejemo sedaj, nam bodo cveteli šele drugo leto. Tudi podarjeno seme, nabrano po vrtovih je enakovredno kupljenemu, vendar bo iz njih zrasla mešanica novih rastlin, vendar ne barvno enakih, kot je matična rastlina. Lahko pa kupimo tudi že vzgojene sadike, posajene v lončke in ta rastlina vam bo cvetela še isto leto. Volčji bob cveti dolgo v poletje, potem odcvetele storže porežemo in lahko v jeseni zacvetijo še enkrat. Jeseni porežemo vsa stebla do zemlje in spomladi odženejo novi cvetni poganjki. Tudi če doma pobiramo semena, jih je dovolj iz samo enega stebla, druge porežemo, da rastlina dobiva moč, sicer je veliko porabi za semena. Ostanejo naj le listi in tako preprečimo izčrpanost rastline. Vsaki dve ali tri leta jih razdelimo in posadimo na nova rastišča. To so rastline, ki vam bodo lepo uspevale na soncu in v rahli senci, ne pa pod krošnjami dreves. Razmnožujemo ga z deljenjem korenin, tako da jih privzdignemo iz zemlje in mlade poganjke skupaj z vsemi koreninami odtrgamo od starejših in močnejših korenin. To so tudi rože, ki se lepo vrastejo med ostale sorte rož v nasadu, lahko pa si omislite tudi samostojni nasad. Seveda boste tudi v naravi našli "divje" sorte, ki se zasejejo same, vendar imajo te manjše storže s cvetovi in običajno so samo modre barve.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / četrtek, 17. maj 2012 / 07:00

Iz firme "Dobro svetim"

V galeriji Mestne hiše v Kranju je na ogled gostujoča razstava Recte Illuminas - Dobro svetim. Predstavljenih je več kot tristo antičnih svetilk iz rimskega Singidunuma, današnjega Beograda.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / sobota, 28. julij 2007 / 07:00

Čezmejno sodelovanje gasilcev

Podnart - Na nedavnem prevzemu novega gasilskega vozila v Podnartu so sodelovali tudi gasilci iz Sel-Borovnice na Koroškem, ki so prišli v Podnart skupaj z županom Sel Engelberto...

Prosti čas / sobota, 28. julij 2007 / 07:00

Le še streljaj od albuma

Ansambel Veseli Gorenjci je tudi minulo nedeljo, ko je razveseljeval obiskovalce na zaključku Čipkarskih dni v Železnikih, dokazal, da si je nadel pravo ime.

Splošno / sobota, 28. julij 2007 / 07:00

Prvi častni občan je Stanko Košir

Najvišje občinsko priznanje - naziv častni občan bo prejel Stanko Košir iz Gozd-Martuljka za ohranjanje izročila Rut.

Splošno / sobota, 28. julij 2007 / 07:00

Je edina možnost zdravnik iz tujine?

Vodja zdravstvenega doma Janko Kersnik dvomi, da bodo v Kranjski Gori dobili tretjega zdravnika.

Splošno / sobota, 28. julij 2007 / 07:00

Na olimpijadi pred skoraj 60 leti

Karel Klančnik, rojen Mojstrančan, je eden tistih, ki je močno zaznamoval zgodovino razvoja skakalnega športa v Gornjesavski dolini.