Tone Konobelj (Foto: Anka Bulovec)

Najbolj ponosen na monografijo Jesenic

"Nikoli nisem delal samo za denar, temveč predvsem z željo, da bi imele Jesenice kar največ od nas. Zato mi še danes največ pomeni, ko mi kolegi rečejo: To ste pa dobro naredili!" pravi dobitnik občinske plakete Tone Konobelj.

Dobitnik letošnje plakete občine Jesenice je tudi Tone Konobelj, dolgoletni sodelavec nekdanjega Tehniškega muzeja Železarne Jesenice in danes Gornjesavskega muzeja Jesenice. »Tega priznanja sem zelo vesel. Morda je prišlo še celo ob pravem trenutku …,« pravi nagrajenec, ki je celotno poklicno pot posvetil proučevanju, zbiranju in ohranjanju kulturno-zgodovinske dediščine Jesenic. Rojen je bil leta 26. maja 1949 v Ljubljani, a oba starša sta domačina, Jeseničana. »Zaradi očetove službe smo se selili, nekaj časa smo živeli v Ljubljani, Kranju, na koncu pa smo prišli na Jesenice. Gimnazijo sem že obiskoval tu,« pripoveduje o svojih koreninah. Po končani gimnaziji je v Ljubljani začel študirati filozofijo in sociologijo in se po prvi stopnji na sociologiji že kot absolvent poročil. »In ker sem rekel, da me poročenega ne bodo preživljali starši, sem začel delati.« Nikoli se ni vrnil na fakulteto in tako nikoli ni diplomiral, kar danes označuje kot »morda nekoliko ponesrečeno zgodbo v mojem življenju«. Z ženo sta se preselila k njenim staršem in sogovornik se je leta 1971 zaposlil na Carinarnici Jesenice, leta 1977 pa je dobil delo v tedanjem Tehniškem muzeju Železarne Jesenice. Ves čas je bil dejaven v društvih, zlasti v šahovskem in košarkarskem, in kot tajnik oziroma predsednik začel zbirati in proučevati dokumentacijo o nastanku in razvoju jeseniških društev. »Začelo se je z zbiranjem, urejanjem in proučevanjem društvenih arhivov, pisanjem lastnih zapisov in člankov …,« o začetkih svoje poklicne poti pripoveduje sobesednik. Leta 1980 je začel sodelovati pri Jeseniškem zborniku (prvotno se je imenoval Jeklo in ljudje) in po smrti takratnega urednika Mihe Klinarja leta 1983 postal glavni urednik. To delo opravlja še danes in zadnja, deveta knjiga zbornika je izšla pred dvema letoma.

Ker v okviru Tehniškega muzeja Železarne Jesenice niso imeli svojega razstavnega in galerijskega prostora, so začeli iskati možnost za ureditev lastnih razstavnih prostorov in kot odlična možnost se je takrat pokazala Kosova graščina. Z obnovo graščine je občina pridobila novo poročno in reprezentančno dvorano, muzej pa razstavne prostore in prostore za stalno zbirko novejše zgodovine. »Prav pridobitev lastnih galerijskih prostorov je bil največji uspeh, saj so v galeriji takrat zaposlili tudi kustosinjo in galeristko Slavico Osterman,« se spominja sogovornik, ki je leta 1996, že po ustanovitvi Muzeja Jesenice, postal organizator galerijske dejavnosti.

V graščini se tako že od leta 1985 vrstijo različne muzejske in galerijske razstave, Tone Konobelj pa je najbolj ponosen na razstave o domačinih Jaki Torkarju, Boniju Čehu, o obrti družine Višnar, o razvoju raziskovalne dejavnosti v železarni, kemijskem laboratoriju v železarni … Kot pravi, je od samega začetka želel, da bi galerija dosegla višjo raven, da jim je to uspelo, pa poleg uglednih razstavljavcev dokazuje tudi sodelovanje s številnimi uglednimi galerijami, muzeji, zavodi, društvi … V besede ujeti čisto vso dejavnost Toneta Konoblja, je nemogoče. Med drugim je bil tudi pobudnik za ustanovitev Muzejskega društva Jesenice in je nekaj let pripravljal in »izdajal« Muzejski časopis. Danes je vesel, da društvo uspešno deluje že 17 let. Veliko skrb je posvetil ohranjanju tehnične dediščine nekdanje železarne, med drugim je sodeloval pri reševanju Peltonovega kolesa in kisikove kolone Gorenjka na Javorniku. V zadnjih dveh letih pa je večino službenega in tudi prostega časa namenil pripravi monografije Jesenic. »To je bil najpomembnejši projekt od vseh, pri katerih sem sodeloval. Kljub različnim odzivom pa moram poudariti, da sem na monografijo (lahko bi jo poimenovali tudi kako drugače!) zelo ponosen!« Vsa leta tudi spremlja razvoj Jesenic, in kot pravi, je bilo v zadnjem obdobju narejeno ogromno, četudi se sam z nekaterimi rešitvami ni vedno strinjal. Vrsto let sodeluje tudi pri odboru za Staro Savo, ki je veliko prispeval k temu, da bo ta del mesta v prihodnje dobil novo funkcijo in podobo.

In kako sprejema občinsko priznanje? Kot pravi, v življenju doslej (razen plakete Muzejskega društva Jesenice lani) ni prejel kakšnih večjih priznanj. »Nikoli nisem delal samo za denar, temveč predvsem z željo, da bi imele Jesenice kar največ od nas. Zato mi še danes največ pomeni, ko mi kolegi rečejo: To ste pa dobro naredili!« Sicer pa mu poleg poklicnega udejstvovanja zadnja leta največ pomeni družina, žena, hčerki in zlasti obe vnučki, v prostem času pa gre rad z ženo tudi na krajša potovanja. »Vesel sem, da smo vsi zdravi, tudi oče, ki je pri 91 letih še čil in zdrav in še vedno vozi avto …« Velika ljubezen pa so že od nekdaj tudi knjige, doma so od nekdaj imeli bogato knjižnico, tako najbolj uživa v branju – kajpada - zgodovinskih stvari …

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Pisma bralcev / torek, 19. maj 2009 / 07:00

V vrtec po pravilniku

Med prebiranjem GG sem 30. aprila zasledil tudi vaš članek V vrtec po pravilniku in sem ga z velikim zanimanjem prebral, tako da bi vam želel opisati, kako nekatere mlade loške družine doživljamo tren...

Objavljeno na isti dan


Kranj / sobota, 24. marec 2012 / 07:00

Gorenjsko čistilo skoraj 20 tisoč prostovoljcev

Kranj - Vseslovenski prostovoljski akciji Očistimo Slovenijo 2012, ki jo je organiziralo društvo Ekologi brez meja, se je odzvalo tudi skoraj 20 tisoč prostovoljcev na Gorenjskem...

Šport / sobota, 24. marec 2012 / 07:00

Lokateks Trata že četrtič zapored?

Škofja Loka - Danes ob 15. uri se bo na traškem balinišču začel odločilni dvoboj za ekipnega državnega prvaka v balinanju med Lokateksom Trato in Luko Koprom. Traški balinar...

Šport / sobota, 24. marec 2012 / 07:00

Trd boj Triglava za obstanek

Novi predsednik nogometašev Triglava Beno Fekonja je prepričan, da je boj za obstanek v prvi ligi še odprt, Kranjčani pa se bodo borili za vsako žogo in točko.

Bohinj / sobota, 24. marec 2012 / 07:00

Prihodkov od dovolilnic ne bi delili

Ribiška družina Bohinj bi rada upravljala s celotnim bohinjskim ribolovnim okolišem, pri zavodu za ribištvo pa odgovarjajo, da za to ni nobenih strokovnih podlag.

Jesenice / sobota, 24. marec 2012 / 07:00

Seli se pet starostnikov

V novi dom starostnikov v Kranjsko Goro se bo preselilo pet stanovalcev iz jeseniškega doma.