Javnost zaupa policiji

Zadnja raziskava o delu policije je pokazala, da Slovenci gojimo visoko stopnjo zaupanja v policijo in se tudi počutimo varne. Slabše ocenjujemo njeno učinkovitost.

Kranj – Prejšnji teden so predstavili rezultate raziskave o ocenah slovenske javnosti o delu policije in stališčih do njenega dela, ki jo je oktobra po naročilu ministrstva za notranje zadeve izvedel Center za raziskovanje javnega mnenja in množičnih komunikacij pri Fakulteti za družbene vede. 2009 polnoletnih državljanov je policiji glede zaupanja prisodilo povprečno oceno 3,39 na skali od 1 do 5, je sporočil vodja raziskave Slavko Kurdija in ocenil, da v primerjavi z rezultati prejšnjih raziskav ni mogoče reči, da se je zaupanje javnosti v policijo drastično zmanjšalo ali povečalo.

Petinštirideset odstotkov anketirancev je odgovorilo, da policiji zaupa, 16 odstotkov, da ji ne zaupa, 37 odstotkov pa je bilo neopredeljenih. Anketiranci so delo policije ocenili s povprečno oceno 3,35. Z njenim delom je tako zadovoljnih 44 odstotkov vprašanih, nezadovoljnih pa 17,6 odstotka.

Kar 78 odstotkov anketirancev se v svojem kraju počuti varne oziroma povsem varne. Občutek ogroženosti narašča z velikostjo naselja, anketiranci pa se najbolj ogrožene počutijo zaradi prometnih nesreč, tatvin, goljufij, vlomov v stanovanje ali vozilo, ropov in kraj avtomobila. Fizično nasilje so postavili na zadnje mesto. Kurdija je v potrditev teh rezultatov predstavil tudi rezultate mednarodno primerljive raziskave, po kateri se je Slovenija med 21 evropskimi državami za Avstrijo uvrstila na drugo mesto. Največji občutek ogroženosti imajo po tej raziskavi prebivalci Velike Britanije.

Javnost policijo kot institucijo ocenjuje kot dostopno in strokovno, slabšo oceno pa ji prisoja za učinkovitost. Medtem ko so vprašani zadovoljni s policijsko kontrolo na mejnih prehodih, uveljavljanjem pravil v cestnem prometu, preprečevanjem ilegalnih prehodov državne meje ter zagotavljanjem in vzdrževanjem javnega reda in miru, slabše ocenjujejo delo policije pri preprečevanju zlorabe drog in vandalizma, preiskovanju gospodarskega kriminala in odkrivanju korupcije v državi.

Vprašani so kot dobre ocenili naslednje lastnosti slovenskih policistov: urejenost, odločnost, vljudnost, prijaznost in komunikativnost. Po drugi strani pa so slabše kot v preteklih raziskavah ocenili strpnost in agresivnost policistov. Vprašani tudi pogrešajo večjo prisotnost policistov na terenu.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šenčur / sreda, 19. april 2017 / 16:06

Vesela glasbena srečanja

Šenčur – Že četrtič zapored je Društvo upokojencev Šenčur priredilo koncert Šenčurska glasbena srečanja. Veselo razpoloženje so z občinstvom delili trije narodno-zabavni ansambli: Ansambel Petra Fi...

Objavljeno na isti dan


Kranj / ponedeljek, 3. november 2014 / 15:14

O sodobnem suženjstvu

Kranj – Prešernovo gledališče Kranj bo v sodelovanju z Inštitutom za delavske študije v sklopu dogodka Predstava se predstavi, ki ga pripravlja Klub PGK in na katerem bodo predstavili ustvarjalce p...

Gospodarstvo / ponedeljek, 3. november 2014 / 14:45

Ob ujmah razmislek o zavarovanju nepremičnin

»Naravne ujme so vse pogostejše, zato naj ljudje preverijo, kako imajo zavarovane nepremičnine,« pravi Janka Planinc, direktorica Zavarovalnice Triglav, Območne enote Kranj.

GG Plus / ponedeljek, 3. november 2014 / 14:42

Raje več delam in manj govorim

»Sem človek dejanj, takega me občani poznajo in to od mene tudi pričakujejo,« pravi novi šenčurski župan Ciril Kozjek.

Gospodarstvo / ponedeljek, 3. november 2014 / 14:39

Gorenjska je imela dobrega kandidata

Inovativni mladi kmet leta 2014 je postal Boris Uranjek iz Planice pri Framu, gorenjski kandidat na izboru je bil Janez Zupanec iz Vogelj, ki se je predstavil z inovacijo pri pakirni liniji.

Kronika / ponedeljek, 3. november 2014 / 14:36

Rešujejo tudi z žičnic

Jamarski reševalci so sicer usposobljeni predvsem za reševanje iz jam, toda njihov delokrog je precej širši: med drugim rešujejo tudi z žičnic, kar so pred dnevi vadili na Krvavcu.